پوشش 60 درصدي خدمات تنظيم خانواده در كشور

۱۳۸۷/۰۴/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11341
پوشش 60 درصدي خدمات تنظيم خانواده در كشور

دكتر اسلامي در گفت‌وگو با ايسن)، گفت: مهم‌ترين مساله در راستاي توانمند سازي خانواده‌ها براي دستيابي به اهداف سلامت باروري، تنظيم خانواده است.

////پيشگيري از بارداري‌هاي ناخواسته و پرخطر از مزيت‌هاي تنظيم خانواده

وي پيشگيري از بارداري‌هاي ناخواسته و پرخطر را از مزيت‌هاي تنظيم خانواده دانست و ادامه داد: بارداري‌هاي ناخواسته به دو گروه يك همسر (يا زن يا مرد مخالف بارداري‌ هستند) و دو همسر (هر دو مخالف بارداري هستند) تقسيم مي‌شوند. طبيعتا سياست‌هاي اداره سلامت جمعيت خانواده، كاهش بارداري‌هاي ناخواسته دو همسر و پيشگيري از بارداري‌هاي پرخطر است.


مادران زير 18 سال، بالاي 35 سال و بارداري بيش از 4 بار در گروه مادران پرخطر

به گفته دكتر اسلامي، بارداري‌هاي پرخطر كه سلامت مادر و نوزاد را تحت تاثير قرار مي‌دهند از چند محور اختصاصي برخوردار است. بر اين اساس، مادران زير 18 سال، بالاي 35 سال، فاصله بارداري كمتر از 3 تا 5 سال و بارداري بيشتر از 4 بار در گروه مادران پرخطر قرار مي‌گيرند. همچنين حدود 80 مورد بيماري وجود دارد كه در صورت ابتلا مادر به يكي از آنها، بارداري وي در گروه پرخطر قرار مي‌گيرد.


حداكثر سن سالم براي بارداري 35 سال است


بارداري در سنين بالاي 35 سال نياز به مراقبت ويژه دارد

معاون اداره كل سلامت جمعيت خانواده و مدارس حداكثر سن براي بارداري سالم را تا سن 35 سال عنوان كرد و گفت: بارداري در سنين بالاي 35 سال نياز به كنترل و مراقبت ويژه دارد.


گروه نيازهاي برآورده نشده در معرض خطر بارداري ناخواسته قرار دارند

وي گروهي ديگر از زوج‌ها را در گروه نيازهاي برآورده نشده قرار داد و گفت: اين گروه از زوج‌ها تصميم به بچه‌دار شدن ندارند؛ از طرفي هم بنا به دلايلي مانند عدم دسترسي به روش‌هاي پيشگيري يا به علت بيماري قادر به استفاده از قرص نيستند و از هيچ روش پيشگيري استفاده نمي‌كنند. بنابراين اين خطر وجود دارد كه در معرض بارداري ناخواسته قرار گيرند.

دكتر اسلامي در اين باره ادامه داد: بايد در مورد اين زوج‌ها مداخله‌هاي لازم انجام شود تا نياز برآورده نشده آنها نيز كاهش يابد. يكي از اهداف اداره سلامت جمعيت خانواده پوشش اين گروه از افراد است.

وي در توضيح اهداف تنظيم خانواده گفت: بنابراين مي‌توان گفت قادر ساختن خانواده‌ها براي رسيدن به اهداف سلامت بارداري، كاهش بارداري‌هاي ناخواسته، پرخطر و نياز برآورده نشده از جمله اهداف اصلي تنظيم خانواده است.


خدمات بهداشتي در روستاها بهتر از شهرهاست

دكتر اسلامي در رابطه با شاخص‌هاي سلامت بارداري در روستاها گفت: خدمات بهداشتي در روستاها فعال بوده و از شاخص‌هاي بهتري نسبت به شهرها برخوردار است؛ چرا كه در صورت عدم مراجعه خانواده‌اي براي تزريق واكسن كودك يا عدم مراجعه براي دريافت قرص پيشگيري، بهورز يا كاردان علت اين عدم مراجعه را پيگيري كرده و علت را جويا مي‌شود. بنابراين مي‌توان گفت شاخص‌هاي سلامت بارداري در روستاها حداكثر مانند شهرهاست.


پوشش 60 درصدي تنظيم خانواده در كشور


ارائه برنامه‌هايي به منظور ارتقا خدمات تنظيم خانواده

وي گفت: براساس آخرين بررسي‌ در پايان سال 1384، پوشش خدمات تنظيم خانواده در كشور حدود 60 درصد است. برخي از نقاط كشور از اين متوسط كشوري پايين‌تر و برخي بالاتر از آن قرار دارند. برنامه‌هايي به منظور بالا بردن اين متوسط كشوري در نقاط محروم و ارتقا ديگر نقاط در دست است.


ضرورت افزايش خدمات در مناطق محروم

دكتر اسلامي در اين باره ادامه داد: سعي ما بر اين است تا علاوه بر اين كه در مناطق محروم، كميت خدمت در نظر گرفته مي‌شود، مردم در سراسر كشور نيز از خدماتي با استانداردهاي بالاتر بهره‌مند شوند. به اين منظور در سال جاري برنامه‌هايي براي ايجاد حالت تعامل ميان ارايه كننده خدمت و گيرنده خدمت در نظر گرفته شده است. به دنبال اين تعامل اين اطمينان وجود دارد كه گيرنده خدمت، اطلاعات را بهتر به ذهن خود سپرده و بهترين روش پيشگيري را مناسب با نياز خود انتخاب كرده است.


افزايش آمار ازدواج در مقايسه با سال‌هاي گذشته


برنامه‌هاي آموزشي هنگام ازدواج، متناسب با نياز زوجين در سال جاري ارائه مي شود

به گفته دكتر اسلامي، جامعه ما از جمعيت جواني برخوردار است كه در سن ازدواج قرار دارند. به اين ترتيب در كشور ما آمار ازدواج در مقايسه با سال‌هاي گذشته افزايش يافته؛ بنابراين بايد متناسب با نياز اين جوانان عمل شود. به اين منظور در سال جاري برنامه ارتقا و بهبود آموزش‌هاي هنگام ازدواج را در دست داريم. در اين زمينه برنامه‌هاي آموزشي هنگام ازدواج، متناسب با نيازهاي زوجين ارائه مي شود.


كاهش 18 درصدي بارداري ناخواسته در سال 84


اغلب بارداري‌هاي ناخواسته در جمعيتي است كه از هيچ روش پيشگيري استفاده نمي‌كنند

وي شاخص بارداري ناخواسته كشور در سال 68 را 37 درصد عنوان كرد و گفت: اين آمار در پايان سال 84 به 18 درصد كاهش يافت. اميدواريم اين شاخص به همين ترتيب رو به بهبود باشد. به اين ترتيب با ارتقا پوشش تنظيم خانواده، بارداري ناخواسته كاهش مي‌يابد. اين امر نشان دهنده كيفيت وسايل پيشگيري از بارداري است ضمن اين كه مشاهده مي‌شود اغلب بارداري‌هاي ناخواسته در جمعيتي اتفاق افتاده كه از هيچ روش پيشگيري استفاده نمي‌كنند.


كيفيت مطلوب روش‌هاي پيشگيري از بارداري در كشور

دكتر اسلامي در اين باره ادامه داد: در بررسي‌هاي كشوري ضريب شكست روش‌هاي پيشگيري از بارداري اندازه‌گيري شد. در اين بررسي‌ به همان عددهايي رسيديم كه در كتب بين‌المللي درباره‌ شكست روش‌هاي پيشگيري با قرص و ساير روش‌ها مطرح است. بنابراين مي‌توان گفت روش‌هاي پيشگيري از بارداري كه در كشور چه در بخش خصوصي و چه در بخش دولتي ارايه مي‌شود از كيفيت مطلوبي برخوردار است.


وجود 11 روش پيشگيري از بارداري در كشور

وي با بيان اين كه در حال حاضر دامنه وسيعي از روش‌هاي پيشگيري از بارداري به مردم ارايه مي‌شود؛ گفت: در حال حاضر حدود 11 روش پيشگيري از بارداري در شبكه ارايه خدمات به مردم عرضه مي‌شود و افراد مي‌توانند متناسب با سليقه و نياز خود يكي از اين روش‌ها را انتخاب كرده و به اين ترتيب به اهداف سلامت باروري خود دست يابند.


روش‌هاي اورژانس پيشگيري از بارداري تا 72 ساعت قابل استفاده است

دكتر اسلامي با اشاره به روش‌هاي اورژانس پيشگيري از بارداري گفت: در صورتي كه فردي از روش‌هاي مطمئن پيشگيري استفاده نمي‌كند و اين تصور بوجود آمده كه ممكن است باردار شود، استفاده از روش‌هاي اورژانس پيشگيري مي‌تواند تا 72 ساعت قابل استفاده باشد. اين روش‌ها در دسترس عموم افراد جامعه قرار دارد.


تنظيم خانواده اهداف كنترل جمعيتي ندارد

معاون اداره كل سلامت جمعيت خانواده و مدارس در پايان تاكيد كرد: هدف برنامه تنظيم خانواده دستيابي به اهداف سلامت مادر، كودك، خانواده و جامعه است و اهداف كنترل جمعيتي ندارد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13555s, 18q