احتمال سقط جنين در زناني كه شوهران ديابتي دارند، بيشتر است

۱۳۸۷/۰۴/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11346
احتمال سقط جنين در زناني كه شوهران ديابتي دارند، بيشتر است

پژوهشگران مي‌گويند؛ علت اين امر آن است كه اسپرم‌هاي (سلولهاي جنسي نر) مردان ديابتي از كيفيت ضعيف‌تر و نامطلوب‌تري برخوردار هستند.

دكتر كان ماليديس در اين باره هشدار داد: آنچه كه امروزه بويژه باعث نگراني است اين است كه سن ابتلا به ديابت نوع اول و نوع دوم هر روز كمتر و كمتر مي‌شود و بيماران ديابتي در بين جوانان بيشتر به چشم مي‌خورند.

وي افزود: در نتيجه ما جمعيت بيشتري را خواهيم داشت كه در طول سالهاي باروري و فعاليتهاي توليدمثلي خود مبتلا به ديابت هستند.


پژوهشگران دانشگاه كوئين در بلفاست در اين رابطه خاطرنشان كردند: اين احتمال وجود دارد كه مردان مبتلا به ديابت نوع دوم كه بيشتر در ميانسالي بروزمي‌كند و با چاقي ارتباط مستقيم دارد، نيز از تاثير نامطلوب اين بيماري بر توان توليد مثلي آسيب ببينند.


همچنين نيل مك كلور، يك دستيار استاد تحقيقاتي متذكر شد كه بديهي است سلامت يك مرد روي توان بارورسازي وي تاثير مي‌گذارد.

وي با اشاره به اين مطلب كه مراكز بسيار محدودي در مورد مساله باروري به شرح سابقه پزشكي مردان توجه مي‌كنند و بلكه بيشتر روي زنان متمركز مي‌شوند، گفت: مدتهاي مديد نقش بهداشت كلي در توان توليد مثلي مردان ناديده گرفته شده است.

وي افزود: اين اشتباه ابتدايي قابل درك است اما حالا كساني كه در اين حوزه كار مي‌كنند بايد توجه بيشتري روي مردان داشته باشند و مطمئن شوند كه براي يك بارداري موفق در همسر، سلامت جسمي و بهداشت شوهر در حد مطلوبي قرار دارد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.35175s, 18q