ایران «زیست‌توپ» را به جام‌جهانی می‌برد

۱۳۹۳/۰۳/۱۲ - ۱۵:۱۰ - کد خبر: 113479
ایران «زیست‌توپ» را به جام‌جهانی می‌برد

سلامت نیوز :یک توپ فوتبال که روی آن تصاویری از 32 گونه جانوری کشورهای حاضر در جام‌جهانی نقاشی شده همراه با تیم‌ملی فوتبال ایران به جام‌جهانی می‌رود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته قرار است این توپ که عنوان «زیست‌توپ» را بر خود دارد در روز بازی ایران و آرژانتین از سوی کاپیتان تیم‌ملی به لیونل مسی، کاپیتان تیم آرژانتین اهدا شود.

ایده اولیه شناسایی گونه‌های جانوری درمعرض‌خطر کشورهای حاضر در جام‌جهانی و اجرای نقاشی روی این توپ توسط «کارگروه حضور یوزپلنگ آسیایی در جام‌جهانی» تهیه شده است. این کارگروه مجری و پیشنهاد‌دهنده اصلی استفاده از نماد یوزپلنگ روی پیراهن تیم‌ملی کشورمان در جام‌جهانی است.

به گفته اعضای این کارگروه تهیه زیست‌توپ در راستای اطلاع‌رسانی و آموزش عموم مردم و همچنین ارسال پیام صلح به جامعه جهانی با کمک بستر به‌وجودآمده، صورت گرفته است.

آرش نورآقایی، پیشنهاد‌دهنده اصلی این ایده و مدیر کارگروه در همین رابطه به «شرق» می‌گوید: «از این توپ در روز 31 اردیبهشت به‌مناسبت روز جهانی تنوع زیستی طی مراسمی که در سالن همایش‌های بین‌المللی سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار شده بود رونمایی شد. رونمایی با حضور نماینده‌ای از سازمان ملل، معاونان سازمان حفاظت محیط‌زیست، مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و نماینده فدراسیون فوتبال انجام گرفت.»

نورآقایی در ادامه می‌افزاید: «صحبت‌های اولیه برای ارسال این توپ همراه با تیم‌ملی به جام‌جهانی انجام گرفته و ما روز یکشنبه زیست‌توپ را برای فدراسیون فوتبال ارسال کرده‌ایم، خانم معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست نیز در همین رابطه برای وزیر ورزش نامه‌ای نوشته است.

پیشنهاد ما به این شکل است که کاپیتان تیم‌ملی کشورمان در روز بازی با تیم آرژانتین این توپ نمادین را به لیونل مسی اهدا کند، با توجه به جایگاه این فوتبالیست مشهور در رسانه‌های جهان و اهمیت بازی‌های جام‌جهانی بدون شک توجه رسانه‌های جهان به این مساله جلب می‌شود.

با توجه به پیام محیط‌زیستی‌ای که این توپ دارد، نام ایران به‌عنوان کشوری که حافظ محیط‌زیست و صلح است به افکار عمومی جهان شناسانده می‌شود.»

بر اساس گفته‌های مدیر این کارگروه قرار است امروز عصر در مراسم رسمی بدرقه تیم‌ملی فوتبال که با حضور حسن روحانی، رییس‌جمهور برگزار می‌شود نیز این توپ به نمایش گذاشته شود.

گفتنی است اعضای کارگروه در مدت دوماه با انجام تحقیقات 32گونه جانوری مختلف متعلق به 32 کشور حاضر در جام‌جهانی 2014 را شناسایی کرده و سپس تصویری از هرکدام را روی تکه‌های این توپ فوتبال نقاشی کرده‌اند.

نقاشی‌های این توپ توسط «محمد کبریا» طراحی شده است. در همین رابطه همچنین محمد درویش، مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط‌زیست در رابطه با نامه ابتکار به وزیر ورزش به زیست‌بوم گفته است: «خانم دکتر ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست طی نامه‌ای از وزیر محترم ورزش‌وجوانان خواست تا تمهیدات لازم اندیشیده شود که در روز بازی تیم‌ملی ایران با تیم‌ملی آرژانتین در مقابل رسانه‌های گروهی کاپیتان تیم‌ملی ایران این توپ را به کاپیتان تیم‌ملی آرژانتین، لیونل مسی تقدیم کند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.00596s, 18q