كرونا دردسرساز شد

مقابله مسوولان ايراني بر سر چگونگي انتقال بيماري به ايران

۱۳۹۳/۰۳/۱۳ - ۱۱:۴۲ - کد خبر: 113508
مقابله مسوولان ايراني بر سر چگونگي انتقال بيماري به ايران

سلامت نیوز: تكذيب و واكنش مقامات ايراني مرتبط با حج نسبت به انتقال كرونا از عربستان به ايران در حالي است كه روز گذشته خبرگزاري «فرانسه» به نقل از وزارت بهداشت الجزاير اعلام كرد: «دو مورد مشاهده شده از ابتلابه بيماري مهلك مرس در اين كشور مربوط به دو مسافري است كه اخيرا از عربستان سعودي بازگشته اند.»

موج نگراني از شيوع ويروس كرونا در ايران در حال فرو نشستن است. بيماري هاي وارداتي همچون كرونا از آن دست بيماري هايي هستند كه اوج زمان شيوع و بروز آنها فصل بهار و زمستان است و حال كه به نيمه آخرين ماه بهار رسيده ايم به نظر مي رسد كه ويروس وارداتي بايد بار خود را بربندد و از كشور خارج شود.

اما جالب تر از نگراني درباره بروز و ابتلابه بيماري، واكنش هاي مقامات مسوول و نهادهاي مرتبط با سلامت بوده چنان كه پس از اعلام وزارت بهداشت درباره طرح احتمال ابتلاي دو خواهر كرماني بر اثر مجاورت با يك زاير بازگشته از عربستان كه طي هفته هاي گذشته شناسايي شده و مورد مداوا قرار گرفتند اما يكي از بيماران به علت بيماري زمينه يي و حاد بودن علائم بيماري فوت كرد، سازمان حج و زيارت و مركز پزشكي هلال احمر اظهارات مسوولان وزارت بهداشت درباره احتمال انتقال بيماري از زايران عمره را تكذيب كرده واكنش هاي تندي نسبت به گفته هاي مسوولان وزارت بهداشت درباره چگونگي انتقال بيماري به خواهران كرماني از خود بروز دادند.

سعيد اوحدي: رييس سازمان حج و زيارت كه براي ملاقات با وزير حج عربستان در مكه به سر مي برد در مورد ابتلاي دو خواهر از شهرستان رفسنجان كرمان به ويروس كرونا گفت: بنابر اعلام وزارت بهداشت، آزمايش دو خواهر از شهرستان رفسنجان در خصوص ابتلابه ويروس كرونا مثبت اعلام شده، اما هنوز هيچ سندي مبني بر اينكه آنها از زايران عمره اين ويروس را گرفته باشند، ارائه نشده است.

به گفته رييس سازمان حج و زيارت، دو خواهر كرماني از زايران ايران در عمره مفرده جاري كه از 26 آذر سال گذشته آغاز شده نيز نبوده اند. اوحدي در مورد وضعيت زايران ايراني عمره كه اكنون در سرزمين وحي به سر مي برند، افزود: زايران ايراني در كمال سلامت قرار دارند و تا به امروز هيچ مورد مشكوكي در مورد ابتلاي زايران ايراني به ويروس كرونا گزارش نشده است. همچنين سيد علي مرعشي: رييس هيات پزشكي جمعيت هلال احمر با بيان اينكه هيچ زاير ايراني تاكنون به كرونا مبتلانشده است، تصريح كرد: شايعه ابتلاي يكي از مجريان تلويزيون به بيماري كرونا هرگز صحت ندارد. مرعشي ادامه داد: براساس گزارش هاي دريافتي از عربستان در داخل اين كشور نيز شيوع بيماري كرونا، كاهش يافته و تدابير ويژه يي براي كنترل اين ويروس انجام شده است. رييس مركز هيات پزشكي حج و زيارت افزود: كرونا در عربستان در حال افول است و طبق پيش بيني هاي انجام شده اين بيماري همه گير نخواهد شد.

واكنش منفي اين مسوولان نسبت به طرح احتمال انتقال بيماري از كشور عربستان به ايران در حالي است كه نخستين موارد ابتلابه بيماري كرونا ويروس يا مِرس از سال 2012 ميلادي در كشور عربستان ديده شده است. تكذيب و واكنش مقامات ايراني مرتبط با حج نسبت به انتقال كرونا از عربستان به ايران در حالي است كه روز گذشته خبرگزاري «فرانسه» به نقل از وزارت بهداشت الجزاير اعلام كرد: «دو مورد مشاهده شده از ابتلابه بيماري مهلك مرس (سندروم تنفسي خاورميانه/Middle East Respiratory Syndrom) در اين كشور مربوط به دو مسافري است كه اخيرا از عربستان سعودي بازگشته اند. اين دو الجزايري كه 66 و 59 ساله هستند، براي زيارت به شهرهاي مقدس عربستان سفر كرده بودند.»

همچنين مهر گزارش داد كه عربستان در حال حاضر پايتخت بيماري كرونا در جهان است و هر چند وقت يك بار از اين كشور خبرهاي تازه يي مي رسد. بنا بر گزارش مهر شبكه خبري العالم به نقل از دكتر «سامي بادواد» مدير امور بهداشتي جده خبر داده كه ويروس كرونا به عنوان عامل مستقيم در مرگ افراد در گواهي فوت ثبت نمي شود. بدين ترتيب احتمالاآمار تلفات ناشي از اين بيماري در عربستان بيش از آمار اعلام شده است و مقامات سعودي در اعلام تلفات پنهانكاري مي كنند.
چندي قبل هم از عربستان خبر رسيد پادشاه عربستان به دنبال افزايش نگراني ها از گسترش ويروس كرونا در اين كشور « عبدالله الربيعه» وزير بهداشت را بركنار و «عادل فقيه» وزير كار اين كشور را به حفظ سمت به سرپرستي اين وزارتخانه انتخاب كرد. بعد از آن وزارت بهداشت عربستان از درگذشت «ايمن حمدان سيمي» ( ؟ساله) رييس بخش خون در بيمارستان «ملك فهد» در جده بر اثر ابتلابه ويروس كرونا خبر داد. عربستان سعودي در چند وقت اخير بعد از بازرسي از درمانگاه ايراني موجود در اين كشور، از ادامه فعاليت آنها جلوگيري كرده است. به گزارش خبرنگار حج نيوز در عربستان، ماموران سعودي فعاليت هاي پزشكي درمانگاه هاي ايراني را غيرقانوني مي دانند و جلوي فعاليت آنها را مي گيرند.

منبع:روزنامه اعتماد

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66007s, 18q