سروصداي مغز با بالا رفتن سن افزايش مي يابد

۱۳۸۷/۰۴/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11353
سروصداي مغز با بالا رفتن سن افزايش مي يابد
به گزارش پايگاه اينترنتي LiveScience.com ، دانشمندان علوم اعصاب گمان مي کردند سروصداي مغز که با تجهيزات پيشرفته قابل تشخيص است در فعاليت مغز اهميتي ندارد. همچنين گمان مي رفت همانطور که کودکان بزرگ مي شوند و فرايندهاي مغزي شان کارامدتر مي شود اين سروصداها با بالا رفتن سن کمتر مي شود.
اما تحقيقات جديد نشان مي دهد سروصدا درواقع با بالا رفتن سن بيشتر مي شود و يک نشانه پيچيدگي بيشتر مغز است.
محققان مرکز تحقيقات پيري "بي کرست" در تورنتو از 79 داوطلب آزمون هاي حافظه چهره گرفتند تا مشخص شود تا چه حد مي توانند به درستي چهره ها را به خاطر بياورند. شرکت کنندگان دو گروه سني شامل کودکان (8 تا 15 سال) و بالغين جوان (20 تا 33 سال) را دربرمي گرفتند.
هنگام انجام آزمون ،الکتروآنسفالوگرافي از مغزشان گرفته شد تا دقيق فعاليت مغز اندازه گيري شود.
محققان دريافتند بالغين جوانان بهتر از کودکان اين کار را انجام دادند که نشان مي داد حافظه آنها بهتر و عملکردشان مطمئن تر است. اما سروصداي مغز آنها نه تنها از کودکان کمتر نبود بلکه بيشتر هم بود.
رندي مکينتاش سرپرست اين تحقيق مي گويد بلوغ مغز نه تنها عملکرد حافظه را صحيح تر مي کند ، بلکه با افزايش تغييرات علايم مغز ارتباط دارد. اين امر به اين معنا نيست که کارايي مغز کمتر مي شود . افزايش تغييرات علايم مغز نشانگر افزايش تغيير عملکردي که از پيچيدگي بيشتر عصبي حکايت دارد.
مغز با امتحان امکانات مختلف ، توانايي خود را مي سنجد.
مشروح اين مطالعه در شماره ماه ژوييه مجله آنلاين Public Library of Science - Computational Biology منتشر شده است.
اين محققان قصد دارند ميزان سروصدا در مغز نوزادان و سالمندان را بررسي کنند تا به نحوه تغيير آن با بالا رفتن سن پي ببرند. مکينتاش مي گويد برخي شواهد بيانگر آن است که ميزان سروصدا ي مغز با ابتلا به بيماريهايي نظير آلزايمر کمتر و با ابتلا به بيماريهايي نظير شيزوفرني بيشتر مي شود.
مکينتاش مي گويد سروصدا در يک حد خاصي بهينه است، اما ما هنوز اين ميزان بهينه را نمي دانيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.22247s, 18q