سيب و گلابي نفس مي کشند

۱۳۸۷/۰۴/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11354
سيب و گلابي نفس مي کشند
 اين گذرگاه هاي هوا، ساختارهاي ميکروسکوپي کوچکي براي تامين اکسيژن هستند و در سلامت ميوه ، عناصر تعييين کننده اي محسوب مي شوند. 
به گزارش سلامت نیوز به نقل ازسايت علمي "يورکا" محققان دانشگاه کاتوليک "لوي ون" بلژيک و موسسه پرتوي سنکروترون اروپا (ESRF) براي نخستين بار اين گذرگاههاي هوا را مشاهده کردند و به اين ترتيب فرضيه مبتني بر وجود آنها را اثبات کردند.
اين گذرگاههاي هوا در سيب ها شبيه به فضاهاي خالي نامنظمي ميان سلول ها هستند حال آن که در گلابي ها ، به کانال هايي ظريف و مرتبط با يکديگر مي مانند.
سيب و گلابي بعد از چيده شدن نيز همچنان "تنفس" مي کنند. براي سالم نگاه داشتن اين ميوه ها بايد حداقل ميزان لازم اکسيژن به همه سلول هاي آنها برسد در غير اينصورت سلول هاي ميوه رفته رفته مي ميرند و در نتيجه داخل ميوه شروع به قهوه اي شدن مي کند و کيفيت آن افت مي کند.
به همين دليل است که ميوه ها براي سالم ماندن بايد در انبارهاي خنک با ميزان کنترل شده اکسيژن نگهداري شوند.
مقدار مطلوب اکسيژن در ميوه، به ساز و کارهاي پيچيده تبادل گاز، تنفس و تخميز در آن بستگي دارد. محدود شدن تبادل گاز باعث مي شود ميزان اکسيژن داخل ميوه بيش از حد کم شود.
تصاوير سه بعدي از ساختارهاي ميکروسکوپي درون ميوه به شناخت و تشريح ميزان تبادل گاز و آغاز زمان مردن سلول ها و در نتيجه قهوه اي شدن ميوه کمک مي کند.
اين تصويربرداري کار آساني نيست زيرا ميوه حاوي مقدار زيادي آب است و دقت و کنتراست اسکنرهاي سه بعدي معمولي پزشکي ، براي آن کافي نيست.
محققان، براي تصويربرداري توموگرافيک از نمونه هاي ميوه از دستگاه پرتونگاري سيکروترون اروپا در گرونوبل استفاده کردند. آنها در گزارش خود در شماره اخير نشريه "فيزيولوژي گياهي" نوشتند اين دستگاه تصويربرداري قوي، تصاوير سه بعدي با دقت زير يک هزارم ميليمتر تهيه مي کند و کنتراست آن به اندازة اي است که مي توان فضاهاي خالي را از سلول ها تميز داد.
اکنون از اين تصاوير در ساخت مدل هاي رايانه اي براي محاسبه ميزان تجمع اکسيژن در يکايک سلول هاي بافتهاي ميوه استفاده مي شود.
پيتر فربوون از دانشگاه لوي ون و تهيه کننده اين گزارش علمي مي گويد هنوز روشن نيست که گذرگاههاي هوا چگونه در ميوه تکامل مي يابند و چرا سيب ها ساختارهاي توخالي دارند اما گلابي ها داراي شبکه هايي از کانال هاي ميکروسکوپي هستند.
با اين حال نتيجه اين تحقيق نشان مي دهد که چرا گلابي ها در انبار تا اين حد خراب شدني هستند .
به گفته او " کانال هاي ميکروسکوپي هوا در گلابي آنقدر باريک و کوچک است که ميزان اکسيژني که به هسته ميوه مي رسد بسيار محدود است و زماني که سطح اکسيژن اندکي به زير حد مطلوب مي رسد، سلول هاي گلابي " از نفس مي افتند."
 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.40228s, 19q