رئیس سازمان غذا و دارو خبر داد

ورود ۱۰۰ داروی گران دیگر به فهرست حمایتی دولت

۱۳۹۳/۰۳/۱۸ - ۱۰:۴۵ - کد خبر: 113719
ورود ۱۰۰ داروی گران دیگر به فهرست حمایتی دولت

سلامت نیوز:رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با تفاهم وزارت بهداشت و بیمه‌ها ۲۷۶ داروی گرانقیمت تحت پوشش حمایت ویژه هستند و تا یکماه آینده ۱۰۰ داروی دیگر به این فهرست اضافه می شود و به این ترتیب یک سوم کل بازار ۸۲۰۰ میلیارد تومانی دارو زیر پوشش حمایت ویژه دولت قرار دارد.

رسول دیناروند در گفت و گو با فارس اضافه کرد: یکی از اولویتهای مهم وزارت بهداشت این است که با همکاری بیمه ها، هزینه های دارویی بیماران صعب العلاج و خاص کاهش پیدا کند.

وی گفت: بر این اساس سال گذشته با همکاری وزارت بهداشت و بیمه‌ها حدود 270 قلم داروی گرانقیمت علاوه بر فهرست و حمایت بیمه‌ها با کمک یارانه داروی پرداختی از سوی دولت تحت حمایت ویژه قرار گرفتند و قیمت این داروها برای بیماران ارزان شد.

وی اضافه کرد: امسال نیز با امضای تفاهمنامه بین وزارت بهداشت و بیمه ها یک فهرست دارویی شامل 276 قلم تحت این حمایت ویژه هستند و قرار است تا یکماه آینده حدود 100 قلم داروی گرانقیمت دیگر به این مجموعه اضافه شود.

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت اضافه کرد: در این فهرست حدود 30 قلم داروی غیر بیمه ای هم هستند که به صورت جداگانه و ویژه مورد حمایت قرار گرفته‌اند و قرار است برخی از این داروها نیز در آینده در فهرست داروهای بیمه‌ای وارد شوند.

وی گفت: داروهایی که در فهرست حمایت دولت-بیمه وارد می شوند، داروهای گرانقیمتی هستند که هزینه‌های تحمل ناپذیر به بیماران تحمیل می‌کنند و بیشتر مشمول داروهای بیماران صعب العلاج و مزمن، سرطان و بیماریهای خاص می‌شود و داروهایی مانند آنتی بیوتیک که جزو داروهای گرانقیمت نیستند در این فهرست وارد نمی شود.

دیناروند ادامه داد: امسال دولت با استفاده از یارانه دارو حدود 1100 میلیارد تومان برای حمایت از این داروها پرداخت می‌کند، سهم بیمه‌ها نیز برای حمایت از این اقلام دارویی 1300 میلیارد تومان است و خود بیماران نیز در مجموع حدود 500 میلیارد تومان در سال برای این داروها می‌پردازند بنابراین در مجموع حدود 2900 میلیارد تومان از بازار دارویی کشور زیر پوشش حمایت ویژه دولت و بیمه هاست.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بازار دارویی کشور هم اکنون حدود 8200 میلیارد تومان است بنابراین می‌توان گفت بیش از 30 درصد کل بازار دارویی کشور تحت حمایت ویژه دولت است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.99982s, 19q