پاسخ رئیس مدیریت بحران درباره میزان آمادگی در مقابل زلزله

۱۳۹۳/۰۳/۱۸ - ۱۲:۲۳ - کد خبر: 113736

سلامت نیوز: رئیس سازمان مدیریت بحران كشور گفت:‌ متولی ساخت و سازها در ابتدا مردم هستند. آیا وقت آن نرسیده است كه به جای 120 متر بنا 100 متر ساخته شود، اما ارامش داشته باشیم.

اسماعیل نجار در گفت و گو با ایلنا، در پاسخ به این پرسش كه با توجه به نبود زیرساخت‌های لازم مدیریت بحران كشور در برابر زلزله كلانشهرها چه میزان آمادگی دارد، اظهار كرد:‌ به نظر می‌رسد 60 درصد از ساختمان‌های تهران و كلانشهرهای بزرگ پس از انقلاب اسلامی نوسازی شده‌اند. در بافت‌های فرسوده نیز اقدامات خوبی انجام شده است.

وی در پاسخ به اینكه چرا با وجود نوسازی‏، ساختمان‌های جدید در برابر زلزله‌های اخیر مقاومتی نداشتند، گفت: تا چه زمانی باید ما بسازیم و نگران باشیم؟ سازمان مدیریت بحران مسئولیتی این را ندارد كه اگر زلزله‌ای رخ داد، برود و مردم را زیر آوار در بیاورد و عده‌ای را به قبرستان و عده‌ای را به بیمارستان منتقل كند.

رئیس سازمان مدیریت بحران با تاكید بر اینكه بحث اساسی و درست در مدیریت، ساخت و ساز درست است كه متولی آن همه سازمان‌های ذی ربط هستند، تاكید كرد:‌ در این میان موضوع اصلی مردم اند.

وی در پاسخ به تکرار این سئوال که آمادگی برای مقابله با حوادثی از قبیل زلزله در كلانشهرها چه میزان است؟ بار دیگر گفت:‌ من در بحث مدیریت حرف میزنم، مدیریت در آوردن مردم از زیر آوار نیست. مدیریت این است كه آگاهی شما به عنوان شهروندان آنقدر بالا برود كه در ساخت و ساز دقت كنید.

نجار با بیان اینكه رویكرد من در این مسئولیت بالا بردن آگاهی شهروندان است، تصریح كرد:‌ بحث این است كه متولی ساخت و سازها در ابتدا مردم هستند. آیا وقت آن نرسیده است كه به جای 120 متر ساخت و ساز 100 متر ساخته شود، اما ارامش داشته باشیم.

وی در پاسخ به اینكه در صورت وقوع بحران در گام نخست مدیریت بحران چه میزان آمادگی دارد، گفت:‌ در بحث مقدماتی ما بسیار پایین هستیم و در سطح بندی حادثه نیز باید بگویم اگر در كلان شهرها زلزله‌ یا حادثه‌ای رخ دهد امكانات ما بسیار كم است و كاملا آسیب‌پذیر هستیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20531s, 18q