خصوصي سازي در حوزه سلامت معنايي ندارد

۱۳۹۳/۰۳/۱۹ - ۱۲:۴۸ - کد خبر: 113840
خصوصي سازي در حوزه سلامت معنايي ندارد

سلامت نیوز: طرح تحول سلامت كه وزارت بهداشت از آن به عنوان يكي از مهم‌ترين اقدامات صورت گرفته در عرصه بهداشت و درمان كشور نام مي‌برد، منتقدان بسياري را براي يادآوري مشكلات اجراي اين طرح و نحوه تخصيص بودجه وزارت بهداشت به اين مورد دارد.

مسعود پزشكيان، نماينده مجلس و وزير اسبق بهداشت در گفت و گو با آرمان نسبت به مخاطرات اجراي طرح تحول سلامت با توجه به روند فعلي هشدار مي‌دهد و از دولت مي‌خواهد در صرف هزينه‌هاي درمان بيشتر احتياط كند.

ارزيابي شما از طرح تحول سلامت كه به گفته دولت انقلابي در حوزه سلامت است، چيست؟

به نظر من بودجه‌اي كه دولت در اين راه گذاشته است، اعتبار خوبي است و اگر درست هزينه نشود، اين فرصت مي‌تواند به تهديد تبديل شود. آنچه در سياست‌هاي كلي و قانون برنامه‌ها بيان شده است و بند 5 سياست‌هاي كلي هم اشاره به آن دارد اين است كه تنها در چارچوب نظام ارجاع مي‌توان قرار داد بست، پول داد و مديريت كرد. در بندهاي ديگر سياست كلي هم به موضوع پيشگيري اشاره شده است. طبق اين برنامه پيشگيري مقدم بر درمان است و برنامه، نگاه سلامت محور دارد. در قانون برنامه‌ها هم به اين مورد توجه و تاكيد شده است. در اين قانون بنا بر اين است كه ارجاع، بخش بندي، پزشك خانواده و تمامي خدمات پزشكي مبتني بر عدالت باشد. ولي متاسفانه روندي كه وزارت بهداشت در حال حاضر در طرح تحول سلامت در پيش گرفته است از بيمارستان‌ها شروع شده و هر كس كه در بيمارستان بستري شود، دولت 90 درصد هزينه‌هاي درمان او را تقبل مي‌كند.

مساله اصلي در اين طرح بي توجهي به امر پيشگيري و تقدم درمان بر پيشگيري است، به نظر شما اين مساله چه عوارضي را به بار مي‌آورد؟

بله. الان بحث درمان است و در صورت ارجاع بيمار به مراكز درماني دولت بخش زيادي از هزينه درمان را مي‌پردازد و سياست كلي در بحث پيشگيري وجود ندارد و بودجه خاصي تخصيص داده نشده است. روشن است هر چقدر كه بيشتر در امر درمان هزينه شود مردم هم راضي ترند اما، اينكه اين روند تا كجا مي‌خواهد ادامه پيدا كند جاي بحث دارد. اگر وزارت بهداشت در اين طرح مي‌خواهد عدالت را اجرا كند، در حال حاضر بسياري از مناطق محروم ما در خدمات اوليه پزشكي هم مشكل دارند؛ چرا آنها را پوشش نمي‌دهند؟ قضيه اين است كه پول‌ها اول بايد به مناطقي برسد كه محرومند و دسترسي ندارند نه اينكه به مناطقي تعلق بگيرد كه برخوردارند و با استفاده از اين امكانات برخوردار‌تر هم مي‌شوند.

وزارت بهداشت يكي از مهم‌ترين پيامدهاي اين طرح را كاهش هزينه درمان مردم اعلام كرده است. به عقيده شما مي‌توانيم در آينده شاهد كاهش هزينه‌ها در حوزه درمان باشيم؟

در كوتاه مدت ممكن است شاهد كاهش هزينه‌ها باشيم اما، در بلند مدت هزينه‌هاي درمان هم براي مردم و هم براي دولت بسيار زياد افزايش پيدا مي‌كند.

شما مساله خصوصي سازي كه وزير بهداشت بسيار بر آن تاكيد مي‌كند را چطور مي‌بينيد؟

خصوصي سازي با توجه به سياست‌هاي كلي چندان معنا ندارد. در اين مورد سند راهبردي معنا دارد كه خدمت با قيمت مشخص براي جمعيت مشخص واگذار شود و مردم خريد كنند نه اينكه به خصوصي‌ها واگذار كنند تا هر كار كه خواستند انجام دهند و هر قيمتي كه مورد نظرشان بود اعلام كنند و هر خدمتي را با هر كيفيتي كه دوست داشتند ارائه دهند. اين چنين چيزي اصلاً در هيچ جاي دنيا معنا ندارد و قابل پذيرش نيست.

پيشنهاد كميسيون بهداشت مجلس در اين مورد به دولت چيست؟

پيشنهاد خاصي نداريم. كميسيون تنها از دولت مي‌خواهد تا مبتني بر سياست‌هاي كلي و مديريت درست بودجه را هزينه كند. نظر نمايندگان مجلس اجراي كامل قانون است.

امسال بودجه وزارت بهداشت افزايش پيدا كرد. شما اين امر را چقدر در فعاليت‌هاي اين وزارتخانه موثرمي دانيد؟

بستگي به سياست و روش مصرف بودجه دارد. با برنامه‌اي كه دولت در پيش گرفته است براي سال اول و دوم ممكن است آرامشي نسبي در امر درمان ايجاد شود اما، به تدريج هزينه‌ها با شدت بيشتري افزايش خواهد داشت به طوري كه، نه دولت قادر خواهد بود اين هزينه‌ها را پرداخت كند و نه مردم. از طرف ديگر، توقعات جامعه هم در اين دوره افزايش پيدا خواهد كرد.

وزير بهداشت از همين بودجه هم راضي نبودند و مي‌گفتند كم است. نظر شما در اين مورد چيست؟

اگر وزارت بهداشت به همين شكل مصرف كند كل بودجه دولت را هم به وزارت بهداشت اختصاص دهند، باز هم كم مي‌آيد. به هر حال روش هزينه بسيار مهم است. اگر با همين شيوه پيش بروند مطمئناً كم مي‌آورند شايد سال اول بگويند كم نمي‌آوريم اما، در سال‌هاي بعد قطعاً كم مي‌آورد.

بحث رتبه بندي بيمارستاني كه به تازگي مطرح شده است را چطور ارزيابي مي‌كنيد؟

به نظر من رتبه بندي بيمارستاني يعني گسترش بي عدالتي. اينكه كسي كه پول بيشتري دارد خدمات بيشتري بگيرد و كسي كه پول كمتري دارد خدمات كمتري بگيرد. اين خلاف عدالت است. در صورتي كه رويه بايد به گونه‌اي باشد كه كساني كه پول كم‌تري دارند، خدمات بيشتري بگيرند. اين رتبه بندي بايد طبق قانون انجام شود. قانون كاملاً مشخص كرده است كه دولت چه كار كند. انتظار من از وزارت بهداشت و درمان اين است كه در چارچوب قانون و سياست‌هاي كلي اقدام كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.10878s, 18q