ريشه‌هاي خونريزي گوارشي

خون در مدفوع؛ چرا و به چه علت؟

۱۳۹۳/۰۳/۲۱ - ۱۱:۱۸ - کد خبر: 113986
خون در مدفوع؛ چرا و به چه علت؟

سلامت نیوز: وجود خون در مدفوع يا خونريزي‌هاي واضح از ناحيه مقعد دلايل زيادي دارد و خوشبختانه در بيشتر موارد هم بررسي‌هاي پزشکي نشان مي‌دهد خطرناک نيستند و راحت با دارو يا جراحي برطرف مي‌شوند ولي اهميت تشخيص علت دقيق خونريزي آنقدر مهم است که به هيچ وجه نبايد مراجعه به مطب پزشک را حتي يک روز هم به تعويق انداخت.

دکتر سيدرضا فاطمي، فوق‌تخصص بيماري‌هاي گوارش و کبد در هفته نامه سلامت نوشت: همه خونريزي‌هاي دستگاه گوارش تحتاني در اثر بيماري‌هاي ساده‌اي مانند بواسير يا شقاق مقعد اتفاق نمي‌افتند و شايد نشانه‌اي از وجود سلول‌هاي سرطاني باشند...


وقتي وجود خون در مدفوع با شکايت بيمار يا انجام آزمايش مسجل مي‌شود؛ چند گزينه مقابل پزشک قرار مي‌گيرد: خونريزي حاد است يا مزمن؟ علائم توام با آن کدام‌اند؟ خون خارج‌شده از روده چه مشخصاتي دارد؟

خونريزي حاد يا مزمن: نوع حاد تهديدکننده حيات بيمار است و با حجم زياد و اختلال در ثبات علائم حياتي نمايان مي‌شود ولي نوع مخفي بي‌سر و صداست و ديده نمي‌شود.

خونريزي قرمز يا تيره: روشن‌بودن يا تيره‌بودن خون (دفع خون سياه: ملنا) مکان احتمالي ضايعه را نشان مي‌دهد. خونريزي قسمت فوقاني روده بزرگ يا حتي روده کوچک، تيره (تغيير رنگ گلبول‌هاي قرمز) و خونريزي نواحي انتهايي مانند راست روده و مقعد به رنگ روشن هستند.

علائم همراه با خونريزي: گاهي خونريزي اصلا مشهود نيست و بيمار فقط با درد مداوم و منتشر شکم، خستگي، کسالت و حتي علائم کم‌خوني مانند لرزش، ضعف، رنگ‌پريدگي و... به پزشک مراجعه مي‌کند.

خونريزي ناشي از ضايعات خوش‌خيم

هموروئيد يا بواسير، شقاق مقعد، زخم منفرد ناحيه راست‌روده، ديورتيکول و آنژيو ديسپلازي از رايج‌ترين علل خونريزي‌هاي خوش‌خيم محسوب مي‌شوند:

هموروئيد يا بواسير: در اطراف مقعد کلاف‌هاي عروقي قرار دارند که به‌طور فيزيولوژيک به مکانيسم دفع کمک مي‌کنند. گاهي به دلايل ارثي يا افزايش فشار شکمي ناشي از يبوست که دفع مدفوع را دشوار مي‌کند؛ عملکرد کلاف عروقي دچار تغيير و به‌تدريج قوام کلافه‌ها شل مي‌شود. در اين حالت عروق متورم و داخل مقعد برجسته و با هر فشاري خونريزي ايجاد مي‌شود. مشخصه اصلي خونريزي از مقعد؛ روشن، بي‌درد و کم‌حجم بودن آن است.

شقاق مقعد: برخلاف بواسير، اين بيماران از درد شديد و خونريزي از مقعد شکايت مي‌کنند. ايجاد شکاف‌ها، ناشي از بد کار کردن روده بزرگ و يبوست شديد است. شقاق مقعد هميشه به دليل يبوست رخ نمي‌دهد و بيمار بايد معاينه و درمان با توجه به علت بيماري آغاز شود.

زخم منفرد ناحيه راست روده: اين زخم معمولا در اثر يبوست به‌ وجود مي‌آيد و با برخورد مدفوع سفت بدتر مي‌شود ولي ضايعه مهمي که اين زخم را پديد مي‌آورد، پرولاپس داخلي روده يا افتادگي‌هاي مخاطي داخل راست روده است. برخي تومورهاي اوليه در راست روده ممکن است ظاهري مشابه زخم‌هاي سطحي منفرد داشته باشند که پزشک بايد آنها را از هم افتراق دهد. بيشتر مبتلايان جوان هستند و در بررسي کولونوسکوپي زخمي منفرد در 8 تا 10 سانتي‌متري مقعد مشاهده مي‌شود. تنها علامت بيماري هم دفع خون است.

ديورتيکول: کيسه‌هاي مخاطي هستند که به داخل روده بيرون‌زدگي پيدا مي‌کنند و وقتي از طريق کولونوسکوپي روده به آنها نگاه مي‌کنيم، به صورت فرورفتگي‌هاي انگشتي‌شکل در لايه زيرين نفوذ کرده‌اند و چون عروق سطحي را با خود به داخل مي‌برند، به شکل فتق درمي‌آيد و با کوچک‌ترين فشار روده‌اي خونريزي مي‌کنند. دفع خون مي‌تواند روشن، واضح يا به‌صورت مخفي باشد. ديورتيکول علاوه بر خونريزي، درد و التهاب هم ايجاد مي‌کند که در اين مواقع انجام جراحي ضروري است.

آنژيو ديسپلازي: در اين اختلال، عروق وريدي روده بزرگ تغيير شکل مي‌دهند. بيماري بيشتر مختص افراد ميانسال است. عروق تغيير شکل‌يافته، شکننده‌اند و در برخورد با مدفوع سفت دچار خونريزي مي‌شوند.خونريزي ناشي از ضايعات بدخيم

پوليپ‌ها و تومورهاي بدخيم روده بزرگ از رايج‌ترين علل خونريزي‌هاي بدخيم محسوب مي‌شوند:

پوليپ‌ها: خونريزي در پوليپ‌ها را مي‌توان در گروه ضايعات پيش‌بدخيم قرار داد. اين برجستگي‌هاي انگشتي از تکثير سلول‌هاي مخاطي به‌وجود مي‌آيند. اندازه و شکل‌هاي مختلف دارند و پيش‌زمينه سرطان روده بزرگ‌اند. حدود 30 درصد افراد تا 50 سالگي و 50 درصد تا 70 سالگي دچار پوليپ روده مي‌شوند. البته همه پوليپ‌ها در آينده به توده‌هاي بدخيم تبديل نمي‌شوند و حتما بايد نوع پوليپ مشخص شود.

تومور بدخيم روده بزرگ: بيشتر اوقات در مراحل پيشرفته بيماري کشف مي‌شوند. ضايعاتي که در طرف چپ روده هستند، خون قرمز روشن دفع مي‌کنند که با درد يا بدون درد است (تومورهايي که به مقعد نزديک‌ترند درد بيشتري دارند). ضايعاتي که در نواحي فوقاني روده بزرگ‌اند، دردهاي منتشر شکمي و خونريزي تيره يا مخفي ايجاد مي‌کنند که به‌صورت کم‌خوني و فقر آهن خود را نشان مي‌دهند. کم‌خوني هم با ضعف، سياهي‌رفتن چشم، بي‌حالي و کسالت همراه است. دردهاي ادامه‌دار، تغيير در اجابت مزاج، تغيير در قطر مدفوع به‌خصوص در افراد بالاتر از 50-40 سال از علائم هشداردهنده و نيازمند بررسي‌هاي فوري است.

بررسي آزمايشگاهي

در بررسي آزمايشگاهي بيماراني که با شکايت خونريزي از دستگاه گوارش به پزشک مراجعه مي‌کنند، معمولا آزمايش‌هاي زير انجام مي‌شود:

• آناليز مدفوع: وجود گلبول‌هاي قرمز در مدفوع نشانه خونريزي داخلي از دستگاه گوارش تحتاني است.

• رکتوسيگموئيدوسکوپي و کولونوسکوپي: در اين دو روش، سطح روده گوارش با ديد مستقيم و از راه مقعد مشاهده و ضايعه پيدا مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
#20297 نوری، 1395/03/16 17:30
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
حاند
سلام من همراه مدفوع خود خون روشن دیدم وهیچ دردی نداشتم آیا لازم هس به پزشک مراجعه کنم
نوری
سلام. من 5 ماه پیش یبار داخل مدفوعم خون دیدم. چون تکرار نشد به پزشک مراجعه نکردم. حالا امروز باز شروع شد ولی اینبار خونریزی بیشتر با رنگ روشن و گاهی هم با لختگی خون . دردم هم ندارم. از رفتن به پزشک هم میترسم. نمیشه دارویی رو تجویز کنید من بخورم خوب بشم
سلام من چن روزی است همراه مدفوع لکه خون روشن و مایع لزج میبینم و دردی هم ندارم آیا لازم است ب پزشک مراجعه کنم؟
mohamad
سلام من چند ماه پیش از مدفوعم چندید قطر خون بیرون اومد

تا امشب باز خون دیدم ولی خیلی خیلی کم چند لکه قرمز ؟

بنظرشما مشکل بدن من کجاس


منتظر جوابتون هستم

یاعلی
فاطمه
سلام چند روزه مدفوعم با خون همراهه.مدفوع من قهوای تا لجنی میخوره باشه درد و سوزش دارم.زیر شکمم چند روزه تیر میکشه.شکمم قسمت چپش درد میکنه.ضعف دارم و کسلم .عصبی هم میشم.معدمم زیاد ضعف میره.غذا دوس دارم بخورم اما نمیتونم زیاد میل کنم.تپش قلب دارم و نفس کشیدن سخته برام.قفسه سینمم درد میاد وقلبمم گه گاهی تیر میکشه.ولی سوزش مجاری مدفوعم بعد مدفوع یه مدتی طول میکشه
Reza ahmadi
منم همینجوریم باید چیکار کنم لطفاً چیزی میدونی بهم بگووو ممنون میشم
میخواستم در زمینه کمکم کنید
سلام با عرض خسته نباشید من یه مدت هست خونریزی شدید از مقعد به رنگ تیره دارم وهرچند وقت یکبار پیش می آید میخواستم ببینم از چی میتونه باشه ،ممنون میشم
محمد
سلام.
من امروز دوبار تو مدفوع خون دیدم.خون رنگش روشن بودوفقط قسمت خارجی مدفوع بود.والبته توضیح اینکه معمولا یوبوست دارم.ویبوست های سخت تراز این دوبارکه خون دیدم داشتم ولی خون ریزی نداشتم قبلا.
مدفوع رنگش تیره نبودوقهوه ای بود.همراه بایه مایع لزج.
چندماهی هم هستکه هرچندوقت یدردداخل شکم دارم کنش جای مشخصی نداره ومتغییربوده.
لطفا ازطریق ایمیل بهم جواب بدین .خیلی نگرانم واینکه چیه علتش.؟
کاربر
سلام
من چند روز پیش دفع مدفوع با درد داشتم که هم راه با خون در سطح خارجی مدفوع بوده، روز بعدشم همین حالت اما یک روز بعدتر چون دفع آسان و بدون خون بوده ،دوباره بعد دوروز دفع سخت و با دفع خون داشتم . دیروز مجبور شدم یه کیف سنگین بلند کنم و بعدش یکم زیر شکمم درد گرفت.خیلی نگرانم یعنی اینا میتونه بهم ربط داشته باشه؟ باید به پزشک مراجعه کنم.لطفا پاسخ بدید خیلی نگرانم.ضمن اینکه من چند ماهی محیط زندگیم عوض شده و الان در یک شهر با آب و هوای خیلی خشک زندگی میکنم.
زهرا
سلام من تاسه روز به همراه مدفوم خون رقیق وروشن دفع می کردم امادو روزی هست که دیگه خونی نمیبینم به نظرتون نیازی هست که دکتر برم؟
حمیرا
سلام.من یه مدتی هست ک تو مدفوعم خون دیده میشه ک با سوزش همراهه.اگه میشع بگین مشکل من چی میتونه باشه.منتظر جوابتون هستم.سنم 19 سالمه.اگه میتونین جوابو ب ایمیلم بفرستین من راه ارتباطیم ضعیفه.ممنون
سیامک
با سلام من هم مدتی که اجبت مزاج میکنم مدفوع من سیاه وقهوه ای هستش.البته من به خاطر بیماری شارکوت ماری توث که دارم مکمل و داروی زیادی مصرف میکنم.ومدتی هم این حالت رد میشه .این رو هم بگم داروی ممانتین به من یبوست میدهد.
نگران
سلام . من چند روزی است که در مدفوع خودم خون کمی مشاهده می کنم اما هیچ درد یا ناراحتی ندارم آیا لازمه که پزشک مراجعه کنم؟
ابوالفضل(پرستار)
بله.حتما باید مراجعه کنید .اگر خون روشن باشد که احتمالا روشن است که شما مشاهده کردید میتونید به جراح عمومی مراجعه کنید.واگر روشن نیست می تونید به فوق تخصص گوارش و اگر در دسترط نیست به متخصص داخلی مراجعه نمایید.
0.10883s, 31q