دولت از حق انسان‌ها برای اظهار نظر دفاع می‌کند

شرایط آب خراسان رضوی نگران‌کننده است

۱۳۹۳/۰۳/۲۱ - ۱۱:۵۰ - کد خبر: 113997

سلامت نیوز:معاون رئیس جمهور گفت: دولت تدبیر و امید دولتی است که از حق انسان‌ها برای اظهار نظر دفاع می‌کند.


معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در استان خراسان رضوی که منابع آب بیش از اندازه محدود است، اجرای طرح فولاد و تولید گوشت گوسفند که به آب زیاد نیاز دارد، به منزله هدر دادن منابع است.

معصومه ابتکارˈ روز سه شنبه در همایش ˈنقش کنشگران اجتماعی در حفاظت از محیط زیستˈ در مشهد افزود: وضعیت آب در خراسان رضوی بسیار نگران کننده است و اجرای طرحهای مزبور به هیچ وجه تولید مفید محسوب نمی شود.


وی گفت: البته اینک دوران مقابله محیط زیست با صنعت گذشته است و کشور به صنعت و تولید نیاز دارد زیرا عزت و شرافت جوانان ما در گرو اشتغال است.
وی اظهار کرد: اکنون بیکاری که در دولت گذشته به اوج خود رسید، معضل جوانان تحصیل کرده امروز کشور است اما با وجود این، مشکلات یک شبه حل نمی شود بلکه مشارکت همه بخشها و تغییرات اساسی در رویه ها و برنامه ها مورد نیاز است.
معاون رئیس جمهوری گفت: صاحب هر واحد تولیدی در کشور ابتدا اشتغال، سرمایه گذاری، تولید و زیرساخت ها را برای اجرای طرح خود در نظر می گیرد و در آخر اگر فشار از سوی مسوولان نظارتی باشد اقدام به راه اندازی تصفیه خانه می نماید و در غیر این صورت به هیچ وجه به این قضیه فکر نمی کند.
ابتکار با تاکید بر اینکه براساس اصل 50 قانون اساسی هر واحد تولیدی که آلودگی ایجاد کند فعالیتش اقتصادی نیست گفت: مجری هر طرح اقتصادی قبل از اجرا باید منابع موجود خود را ارزیابی کند که آیا این طرح توجیه اقتصادی دارد یا خیر و بعد تصفیه خانه فاضلاب، مدیریت پسماند و فیلتر هوا را در کنار اشتغال و سرمایه در اولویت قرار دهد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: تولیدکنندگان کشور باید فعالیت اقتصادی داشته باشند و اگر تولیدکننده در هر بخشی تولیداتش به قیمت آلودگی منابع طبیعی و تخریب محیط زیست، آلودگی هوا و صدمه به سلامت جامعه تمام شود، تولیدی انجام نداده است.
ابتکار افزود: صنعتگران ما بخشی از معادله یک طرح اقتصادی را که مربوط به حفظ محیط زیست است پاک می کنند و هزینه روحی و مالی این کار را مردم پرداخت می نمایند.
وی تصریح کرد: هیچ واحد تولیدی و هیچ فردی از هیچ مسوولیت اجتماعی مربوط به محیط زیست نمی تواند فرار کند زیرا در آخر گریبان خودش را می گیرد کما اینکه گریبان شهر مشهد را گرفته و ردپای آلودگی های زیست محیطی سلامت مردم را به خطر انداخته و اثر زندگی های آلوده کاملا مشهود است.
وی بیان کرد: ممیزی انرژی به نفع واحد صنعتی و حفظ محیط زیست است زیرا واحد تولیدی از این طریق می تواند بدهی های خود را پرداخت نماید اما نمی دانم چرا تولیدکنندگان از ممیزی انرژی گریزانند.
معاون رئیس جمهوری گفت: بیشترین انتقاد من به بخش کشاورزی است زیرا هدررفت منابع طبیعی و تخریب محیط زیست را به وضوح در این بخش مشاهده می کنم لذا باید همه چاههای کشاورزی برق دار و تحت کنترل قرار گیرند تا مصارف آب کشاورزی مدیریت شود.
وی افزود: استفاده بهینه از منابع آب یک اصل است و مصرف بی رویه آب، تولید کشاورزی را غیر اقتصادی می کند.
ابتکار گفت: ضابطه و مرجع رسیدگی به محیط زیست مشخص است، مسوولیت تعیین آلودگی هوا و استاندارد بودن کیفیت سوخت بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست می باشد و براساس قانون هیچ مرجع دیگری نمی تواند این امور را تعیین کند با این حال مشخص نیست چرا عده ای خود را تعیین کننده میزان آلودگی ها می دانند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تبریک اعیاد شعبانیه افزود: منتظران واقعی آرمانهایی دارند که معتقدند شرایط موجود این ایده آلها را برآورده نمی کند و تحقق آنها را منوط به ظهور یک شخصیت معنوی و بزرگ می دانند که با قدرت معنوی و با توان جلب اعتماد بتواند بشر سرگشته و دلواپس امروز را به سرمنزل مقصود برساند.
وی اظهار کرد: منتظران، معترضان به وضعیت موجود هستند، حال این وضعیت می خواهد وضعیت بشریت در حال جنگ و خشونت، افراط گری و فقر باشد یا تخریب محیط زیست.
وی با بیان اینکه منتظران در رفتار خود این انتظار را متجلی می سازند که نقد بخشی از آن است، گفت: خداوند را شاکریم که با همه فراز و نشیب هایی که کشور داشت با برگزاری انتخابات 24 خرداد سال گذشته و حضور پرشور مردم، آن شرایط خیلی سخت به وضعیت متفاوت اعتدال و امید تغییر پیدا کرد.
وی افزود: به برکت دولت اعتدال و امید، فضای عمومی کشور به سوی تغییر و آزادی برای طرح دیدگاه ها و نقد عملکرد صاحب منصبان پیش رفته است.
ابتکار تاکید کرد: باید بنای جامعه براساس تضارب دیدگاه ها و آرا قرار گیرد و این فضایی است که دولت از آن حمایت می کند.
وی خاطر نشان کرد: آقای رئیس جمهوری در آخرین دیدار خود با سازمانهای مردم نهاد بر این موضوع تاکید داشتند و بر رسانه هایی که مشکلات محیط زیست را فریاد می زنند و منتقدینی که در این فضا مشکلات را مطرح می کنند، درود می فرستند و از آنها حمایت می کنند.
ابتکار گفت: دولت تدبیر و امید دولتی است که از فضای آزاد و سالم نقد و تضارب آرا و حق انسانها در اظهار نظر در طرح دیدگاه های خود دفاع می کند و امید دارد که فضاهای امنیتی سالهای گذشته که مانع از اظهار نظر صریح مردم درباره عملکرد صاحب منصبان می شد، از بین برود و مردم دیدگاه های خود را در چارچوب قوانینی که بر آن پاینند هستیم، مطرح کنند.
وی افزود: با کاهش روند تورم و ثبات نرخ ارز، آرامش به فضای کسب و کار و امید به بخش سرمایه گذاری بازگشته است و فضا برای اشتغال و صنعت بسیار تغییر کرده است.
وی پیشنهاد کرد: اتاق فکری با ترکیب صنعت، محیط زیست و دانشگاه در هر استان شکل گیرد و بسیاری از معضلات توسعه پایدار در این اتاق مطرح شود تا به حل مشکلات کمک کند.
معاون رئیس جمهوری گفت: ما در این دوره از آموزش و توانمندسازی نهادهای مدنی بویژه در موضوع حفاظت محیط زیست و بسط و توسعه آنها حمایت می کنیم زیرا در حرکت ملی برای مقابله با بحرانهای عدیده محیط زیست که کشور را فراگرفته است باید همه مشارکت کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.09266s, 19q