داورهاي يارانه‌اي ايران توسط برخي اتباع افغاني فروخته مي‌شوند

۱۳۸۷/۰۴/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11409
داورهاي يارانه‌اي ايران توسط برخي اتباع افغاني فروخته مي‌شوند

بر اين اساس، رييس‌جمهوري خطاب به وزارت بهداشت دستور استفاده بيماران هموفيلي افغاني از داروهاي يارانه‌اي را صادر كرد. مديركل نظارت بر دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت ضمن اعلام اجرايي شدن اين دستور، در عين حال نسبت به خروج داروهاي يارانه‌اي به عنوان داروي همراه مسافر، از مرزهاي كشور ابراز نگراني كرد.

دكترعبداللهي، مدير كل نظارت بر دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت، در گفت‌وگو با ايسنا، درباره تصميم وزارت بهداشت مبني برعدم تحويل داروهاي يارانه‌اي به اتباع خارجي گفت: سال گذشته بررسي مجوزهاي خروج داروهاي همراه مسافر در تعدادي از دانشگاه‌هاي علوم پزشکي متولي استان‌هاي مرزي كشور مشخص کرد كه بسياري از داروهاي همراه مسافر از انواع داروهاي يارانه‌اي كشور است.

وي با اشاره به اختلاف فاحش قيمت‌هاي آزاد داروهاي بيماران خاص در مقايسه با نوع يارانه‌اي اين داروها ادامه داد: به اين ترتيب اين نتيجه حاصل شد كه برخي از اتباع خارجي مقيم ايران از جمله اتباع افغان آن قدر فقير هستند كه داروهاي يارانه‌اي خود را كمتر مصرف كرده و باقي را به فروش رسانده و از اين طريق كسب درآمد مي‌كنند.

دكترعبداللهي با بيان اين كه اين معضل در مورد بيماران ام.اس و بيماران پيوندي نيز بوجود آمده بود، تصريح كرد: بسياري از بيماران كشورهاي همسايه به منظور استفاده از داروهاي يارانه‌اي، براي درمان و انجام عمل پيوند به ايران مراجعه مي‌كردند. اين در حالي است كه اگر دارو به صورت آزاد در اختيار آنها قرار مي‌گرفت، قطعا استقبال کمتري از اين امر مي‌شد. هرچند مراجعه بيماران كشورهاي همسايه براي درمان در توسعه توريسم درماني مفيد است، اما بايد به اين نکته توجه داشت که اتلاف يارانه آن بيش از درآمد حاصل از آن نشود.

وي در ادامه با اشاره به دستور رييس‌جمهوري مبني بر مداواي بيماران افغاني مانند ساير ميهمانان خارجي جمهوري اسلامي ايران گفت: بر اساس دستور رييس‌جمهور در حال حاضر بيماران اتباع بيگانه هم از داروهاي يارانه‌اي برخوردار هستند.

مديركل نظارت بر داور و مواد مخدر وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر بابت هر ريال فاكتور 8 حدود 218 هزار و هر ويال فاکتور 7، مبلغ 2 ميليون تومان يارانه پرداخت مي‌شود تا بيماران اين داروها را مجاني مصرف كنند. با اين روش يک مسابقه ورزشي خيرخواهانه براي بيماران هموفيلي مي‌تواند نيمي از کل يارانه دارويي کشور را تلف کند که نوعي بي‌عدالتي در حق ساير بيماران است. همچنين در مورد بيماران پيوندي بايد گفت كه نئورال و ايمينورال با دريافت 1500 و 1100 تومان يارانه با قيمتي فعلي در اختيار بيماران قرار مي‌گيرد.

در اين راستا مديرعامل كانون هموفيلي ايران ابراز اميدواري كرد كه كميسارياي عالي پناهندگان در سايه الطاف نظام جمهوري اسلامي ايران به پناهندگان، وظايف خود را به نحو مطلوب‌تري انجام داده و براي امور درماني اين پناهندگان اقدامات جدي را انجام دهند؛ چرا كه عملا اين امر در زمره وظايف دولت ما محسوب نمي‌شود. از طرف ديگر، با توجه به هزينه گزاف اين داروها، ممكن است كه خود بيماران ايراني هم دچار كمبود دارو شوند.

قويدل همچنين گفت: نمايندگان بيماران هموفيلي به همراه چند كودك هموفيل افغاني با اهداء لوحي از آيات قرآن و با مراجعه به دفتر رياست جمهوري از دولت ايران قدرداني كردند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.02016s, 19q