چهار علامتی که نشان می دهد افسرده اید

۱۳۹۳/۰۳/۲۵ - ۱۲:۱۰ - کد خبر: 114162
چهار علامتی که نشان می دهد افسرده اید

سلامت نیوز: افسردگی حالتی است که فرد توان و انرژی انجام فعالیت‌ها و کارهای روزمره را ندارد و گویی یک نیروی منفی از درون او را از انجام کارهای روزانه‌اش باز می‌دارد تشخیص و درمان به موقع افسردگی در بهبود کیفیت و عملکرد زندگی افراد بسیار اهمیت دارد.

دکتر مهدی دوایی روانشناس و عضو هئیت علمی دانشکده علوم شناختی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران گفت: اولین علت بارز شروع افسردگی مختل شدن اشتها است بدین معنی که فرد یا دچار بی‌اشتهایی شدید است و یا اشتهای زیادی پیدا می‌کند و پرخوری می‌کند.

دومین علامت اختلال در خواب است که فرد یا خیلی کم و یا خیلی زیاد می‌خوابد و یا اینکه خواب از کیفیت خوبی برخوردار نیست و فرد مداوم از خواب می‌پرد و یا کابوس می‌بیند.

وی افزود: نکته چهارم روابط اجتماعی فرد است که به حداقل یا صفر می‌رسد و شخص حوصله و تمایل به ایجاد ارتباط و تعاملات اجتماعی را از دست می‌دهد.

دکتر دوایی در ادامه گفت: اگر شخص تمام این 4 علامت را با هم داشته باشد و حداقل 25 روز طول بکشد اختلال افسردگی جدی است. و اگر فردی 3 مورد از این موارد را داشته باشد نیاز به بررسی توسط پزشک دارد.

این روانشناس در پایان اظهار داشت: ممکن است فردی در طی سال یا چند ماه دچار این عوارض شود و در کمتر از 15 روز خود به خود خوب شود که در این حالت مسئله خاصی نیست و نباید با افسردگی اشتباه گرفت و تنها یک دوره کوتاه است که برطرف می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
شفيعي
با سلام.نكات اول،دوم وچهارم را مشخص كرديد ولي به نكته سوم اشاره نشد.
1.13171s, 20q