ماساژ شيرخوران باعث رفع خستگي و بي قراري کودک مي‌شود

۱۳۸۷/۰۴/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11425
ماساژ شيرخوران باعث رفع خستگي و بي قراري کودک مي‌شود

دکتر اکبرکوشانفر، متخصص کودکان و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در گفت‌وگو با ايسنا واحد علوم پزشکي ايران گفت: براساس تحقيقات پژوهشگران دانشگاه جان هاپکنيز، نوزاداني که به صورت نارس و کم وزن متولد مي‌شوند بيشتر درمعرض خطرعفونت‌ها قرار دارند. ماساژ شير خواران نارس با استفاده از روغن آفتاب گردان از آنها در برابر عفونت محافظت مي‌کند.


دبير انجمن کودکان ايران يادآور شد: ماساژ باعث نرمي پوست و مفاصل و رفع خستگي و بي قراري کودک مي‌شود، لذا مادران مي‌توانند روزانه بطور متناوب از 45 تا 15 دقيقه کودک خود را ماساژ دهند که اين زمان بستگي به سن و واکنش شيرخوار دارد.


وي ياد آور شد: موقع ماساژ دادن، مادر يا فرد ماساژ دهنده بايد دقت کافي و آمادگي داشته باشند و براي داشتن آرامش بهتراست تلفن را قطع و راديو تلويزيون را خاموش كنند. زيرا استرس و ناراحتي را بوسيله دستهاي خود به کودک منتقل مي‌كنند.

دکتر کوشانفر تصريح كرد: از ماساژ دادن شيرخوار بلافاصله بعد از شيرخوردن يا هنگامي که گرسنه است خودداري کنيد، همچنين زماني که کودک تمايل به بازي دارد بايد از ماساژدادن او بپرهيزيد. همچنين هنگام ماساژ دادن چون کودک برهنه است دماي اتاق او را در حد 25 درجه سانتي گراد نگهداريد.


اين متخصص کودکان در خصوص نحوه ماساژ دادن کودکان گفت: دست‌هاي خود را با دقت شسته و به هم بماليد و با قرار دادن در آب ولرم 3-2 دقيقه گرم کنيد. دستهايتان را به روغن‌هايي مانند روغن بادام شيرين يا روغن زيتون و يا شير آغشته کرده و ماساژ دهيد. دستها بايد به آرامي به طور همزمان کار کند. حرکات چرخشي ملايم براي شيرخوار آرام بخش است. شکم کودک را هميشه به حالت دايره‌اي کوچک ماساژ دهيد، پاها و در انتها صورت (پيشاني و گونه‌ها) را ماساژ دهيد.


دکتر کوشانفر در پايان تاکيد کرد: در مدتي که کودک را ماساژ مي دهيد با او حرف بزنيد و با کمي نرمش ملايم انجام ماساژ را به پايان برسانيد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.45362s, 19q