يازده روش پيشگيري از بارداري در كشور قابل دسترسي است

۱۳۸۷/۰۴/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11426
يازده روش پيشگيري از بارداري در كشور قابل دسترسي است

حسن امامي رضوي در همايش روز جهاني جمعيت، خدمات تنظيم خانواده را از جمله حقوق خانواده‌ها براي دستيابي به اهداف سلامت باروري دانست و گفت: تنظيم خانواده ابزاري براي قادر كردن خانواده‌هاست تا در راستاي آن بتوانند تعداد فرزندان، فاصله بين فرزندان، سن باردار شدن و فرزندآوري را با رعايت و در نظر گرفتن همه مشخصه‌هاي مربوط به سلامت، انتخاب كنند.

وي با بيان اين كه حق دسترسي به اطلاعات صحيح درباره سلامت باروري يكي از حقوق اوليه‌اي بوده كه وزارت بهداشت در راستاي تعهدات دولت جمهوري اسلامي ايران نسبت به تحقق آن اقدام كرده است، افزود: اطلاع رساني به جامعه از طريق بيش از 20 هزار واحد ارائه خدمات دولتي، بهره گيري از ظرفيت بخش‌هاي خصوصي، بهره گيري از سيستم‌هاي تلفني به منظور دسترسي آسان جامعه به اطلاعات صحيح، راه اندازي كلاس‌هاي آموزش هنگام ازدواج و غيره از جمله اقدامات وزارت بهداشت در راستاي اهداف نظام جمهوري اسلامي بوده است.

معاون سلامت وزير بهداشت افزود: گسترش شبكه‌هاي بهداشتي و درماني در سراسر كشور به ويژه مناطق روستايي و بازنگري در طرح گسترش شبكه‌ها به منظور بهبود دسترسي و برنامه ريزي براي تشويق بخش خصوصي به منظور تاسيس واحدهاي ارائه خدمات سلامت باروري از ديگر اقدامات وزارت بهداشت است.

وي با بيان اينكه حق انتخاب روش پيشگيري از بارداري يكي از حقوق بسيار مهمي است كه تداوم استفاده از خدمت را سبب مي‌شود، افزود: بررسي‌هاي انجام شده در سراسر جهان بيانگر اين امر است كه با تحقق حق انتخاب روش توسط گيرنده خدمت، كيفيت خدمت افزايش يافته و گيرنده خدمت با رغبت بيشتري استفاده از خدمت را ادامه خواهد داد.

امامي رضوي گفت: محوريت مشاوره تنظيم خانواده در انتخاب روش پيشگيري از بارداري، توانمندسازي همه سطوح ارائه خدمت در برقراري ارتباط بين فردي و مشاوره تنظيم خانواده، تهيه ابزارهايي كه سبب بهبود كيفيت مشاوره شده و تعيين نرم‌افزارهاي استانداردي كه كيفيت خدمت را با در نظر گرفتن مشاوره تنظيم خانواده تضمين كند از جمله اقداماتي است كه توسط ادارات مربوطه در معاونت سلامت در حال پيگيري است.

وي، حق برخورداري از دامنه وسيع و متنوع از روش‌هاي سالم و بي خطر پيشگيري از بارداري را از ديگر اهداف نظام سلامت دانست و گفت: تنوع روش‌هاي موجود در برنامه ارائه خدمات پيشگيري را در كمتر برنامه دولتي مي‌توان مشاهده كرد. اين تنوع طي دو سال گذشته با افزايش دو روش جديد قوي‌تر شده و تعداد روش‌هاي موجود به 11 روش افزايش يافته است و در حال حاضر بررسي براي روش‌هاي جديد ديگر در حال انجام است.

به گزارش ايسنا، امامي رضوي حق قطع استفاده از روش پيشگيري از بارداري را از ديگر حقوقي دانست كه مورد توجه قرار گرفته است و افزود: با توجه به اين كه از مهمترين دلايل قطع روش تمايل گيرندگان خدمت به استفاده از يك روش ديگر است آمادگي تغيير روش‌هاي پيشگيري از بارداري به طور كامل در شبكه ارائه خدمت ايجاد شده است. از طرف ديگر برخي با توجه به تمايل به داشتن فرزند بعدي خواهان قطع استفاده از روش‌هاي پيشگيري از بارداري هستند كه شبكه بهداشت و درمان علاوه بر برقراري اين خدمت، راهنمايي‌هاي لازم را درباره بارداري‌هاي ايمن و پرهيز از بارداري‌هاي پرخطر در اختيار متقاضيان خدمت قرار مي‌دهد.

وي در اين باره افزود: تحت پوشش قرار دادن خدمات عمل بازگشت جراحي روش‌هاي دايم با پيگيري اين معاونت و مصوب شدن توسط سازمان‌هاي بيمه گر، مصمم بودن وزارت متبوع را در تحقق اين حق آشكار مي‌سازد.

دكتر امامي رضوي در پايان گفت: برنامه‌هاي معاونت سلامت تداوم دستيابي به حقوق سلامت باروري خانواده‌ها در تنظيم خانواده با محوريت و تمركز بر پرهيز و به حداقل رساندن بارداري‌هاي ناخواسته و پرخطر است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.68286s, 18q