پوشش 77 درصدي تنظيم خانواده در كشور

۱۳۸۷/۰۴/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11428
پوشش 77 درصدي تنظيم خانواده در كشور

كامران باقري لنكراني كه در همايش روز جهاني جمعيت سخن مي‌گفت، خانواده را از اركان اصلي جامعه دانست و گفت:‌ براي قوام خانواده لازم است كه شرايط بهداشت و سلامت به ويژه سلامت باروري در خانواده‌ها تامين شود. بسياري از مواردي كه منجر به گسست بنياد خانواده شده به دليل بي توجهي به بهداشت باروري بوده، اين امر به خوبي در روند سقوط خانواده در جوامع غربي مشاهده مي‌شود.


 مرگ ساليانه 515 هزار نفر به دليل عوارض زايمان در جهان


 وقوع 99 درصد از مرگ و ميرها در كشورهاي فقير

وي افزود: خانواده بايد در جايي قرار گيرد كه بتواند در خصوص باروري خود تصميم گيري كند به نحوي كه آثار سوء بارداري‌هاي غيربهداشتي به حداقل برسد. ما امروزه در جهاني زندگي مي‌كنيم كه ساليانه نزديك به 515 هزار نفر به دليل عوارض زايمان از بين مي‌روند. 99 درصد از اين مرگ و ميرها در كشورهاي فقير رخ مي‌دهد. همچنين 90 درصد از اين كودكان قبل از سن يك سالگي مي‌ميرند.


مرگ ساليانه 11 ميليون كودك زير پنج سال در دنيا

لنكراني با بيان اين كه ساليانه حدود 11 ميليون كودك زير پنج سال از دنيا مي‌روند، افزود: اغلب مرگ و مير مادران و كودكان زير پنج سال متاثر از بي توجهي به بهداشت باروري است.

وي با اشاره به بارداري‌هاي پرخطر افزود: ‌بارداري‌هاي زير 18 سال، بالاي 35 سال، بارداري‌هاي با فاصله كمتر از سه سال و همچنين بيش از سه بارداري‌ از جمله بارداري‌هاي پرخطر محسوب مي‌شوند كه در مرگ و مير مادران و نوزادان موثرند.

وزير بهداشت با تاكيد بر بحث تحكيم خانواده افزود: برخي از كشورهاي جهان به بهانه كنترل بارداري به سقط جنين مي‌پردازند در حالي كه امروزه ثابت شده سقط جنين از عوامل موثر در افزايش مرگ و مير مادران است. همچنين اين سقط جنين‌ها عوارض جسمي و روحي فراواني را براي مادران به دنبال دارند. به همين دليل ما در برنامه‌هاي خود به استفاده از روشهاي مدرن پيشگيري به منظور به حداقل رساندن اين اتفاق‌ها تاكيد مي‌كنيم.


كاهش 25 درصدي مرگ و مير مادران و نوزادان بر اثر توجه به سلامت باروري

به گزارش ايسنا، وزير بهداشت با بيان اين كه توجه به سلامت باروري تا 25 درصد از مرگ و مير مادران و نوزادان مي‌كاهد، افزود: ارائه روش‌هاي پيشگيري از بارداري اصولي از قبيل در دسترس بودن اين خدمات، تطبيق آن با فرهنگ جامعه، پاسخگو بودن نظام سلامت و امتداد اين روشهاي پيشگيري در نظر گرفته مي‌شود. سعي داريم با تنوع بخشي بر روشهاي پيشگيري امكان انتخاب براي خانواده‌ها فراهم شود، بر اين اساس امكان پوشش خدمات تنظيم خانواده گسترده تر مي‌شود.


كاهش بارداري‌هاي ناخواسته از 36 درصد به 6/18 درصد

لنكراني درباره ميزان حاملگي‌هاي ناخواسته ادامه داد: امروزه ميزان حاملگي‌هاي ناخواسته از رقم 36 درصد به رقم 6/18 درصد رسيده است. اميدواريم با گسترده‌تر شدن خدمات تنظيم خانواده ميزان حاملگي‌هاي ناخواسته كاهش يابد.


متعادل شدن هرم جمعيت در كشور

وي با اشاره به مجموعه تلاش‌هاي دو دهه گذشته افزود: با اين تلاش‌ها وضعيت كشور باثبات است و هرم جمعيت به سمت متعادل شدن حركت مي‌كند. طي دو دهه گذشته ميزان باروري از رقم 6/5 در سال 65 به عدد 2 رسيده است. از آنجا كه نسل جوان امروز به سن ازدواج رسيده، طي چند سال آينده رشد جمعيتي را تجربه خواهيم كرد.


پوشش 77 درصدي تنظيم خانواده در كشور


استفاده 60 درصدي از روشهاي مدرن پيشگيري از بارداري

وي پوشش تنظيم خانواده در كل كشور را 77 درصد عنوان كرد و با اشاره به استفاده 60 درصدي از روشهاي مدرن پيشگيري از بارداري افزود: نتيجه اقدامات در زمينه بهداشت باروري در ميزان فرايند مرگ و ميرها به خوبي آشكار است.

در فاصله سال‌هاي 1355 تا انقلاب اسلامي ميزان مرگ و مير مادران و نوزادان 245 مورد به ازاي هر 100 هزار نفر بود كه امروزه اين رقم به حدود 24 مورد در هر 100 هزار نفر كاهش يافته است.


297 مورد مرگ و مير مادران در كشور بر اثر عوارض زايمان در سال گذشته

لنكراني با اشاره به آمار مرگ و مير بر اثر عوارض زايمان در سال گذشته گفت: سال گذشته در كل كشور حدود 297 مرگ به دليل عوارض زايمان برآورد شده است. اين در حالي است كه اين رقم در سالهاي گذشته چند هزار بوده است. اميدواريم اين مسير با جديت بيشتري پيش رود. بررسي‌ها نشان داده است كه اين 297 مورد مرگ اغلب به دليل بي توجهي به بهداشت باروري اتفاق افتاده است.


 كاهش مرگ و مير مادران و نوزادان با پيوستن تيم مامايي به پزشك خانواده


كاهش 20 درصدي مرگ و مير مادران و نوزادان با شروع طرح پزشك خانواده

وي با اشاره به حضور فعال ماماها در برنامه پزشك خانواده افزود: حضور فعال ماماها در طرح پزشك خانواده بسيار كارساز بوده و پيوستن تيم مامايي به پزشك خانواده آثار مثبتي در كاهش مرگ و مير مادران و نوزادان داشته است.

به گزارش ايسنا، دكتر لنكراني با بيان اينكه در حال حاضر 9 دانشگاه در بحث مرگ و مير مادران و نوزادان به رقم صفر رسيده‌اند، افزود: بررسي‌ها نشان داده است كه تيم مامايي در اين 9 دانشگاه فعال‌تر برخورد كرده است.

وزير بهداشت با بيان اين كه بعد از آغاز طرح پزشك خانواده در جوامع روستايي ميزان مرگ و مير مادران باردار و نوزادان يك ماهه حدود 20 درصد كاهش يافت، افزود: در صورتي كه اين حركت گسترش يابد بازهم شاهد پيشرفت و حركت به جلو خواهيم بود. اميدواريم با برنامه ريزي‌هاي انجام شده بنيان خانواده محكم‌تر حفظ شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.96297s, 18q