مکمل‌ها را فقط از داروخانه‌ها تهیه کنید

۱۳۹۳/۰۳/۲۸ - ۱۱:۵۰ - کد خبر: 114375
مکمل‌ها را فقط از داروخانه‌ها تهیه کنید

سلامت نیوز: معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر خرید فرآورده‌های دارویی و مکمل‌ها فقط از داروخانه‌ها، تصریح کرد: هیچ مرکز دیگری در این زمینه مورد تایید نیست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر حسین نیک نهاد با اشاره به اقدامات دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای مقابله با داروها و کالاهای قاچاق و تقلبی، گفت: در این زمینه تمهیداتی هم راستا با وزارت بهداشت پیش گرفته شده است که بخشی از آن در زمینه حمایت از تولید داخل و تقویت آن، کاهش نیاز به واردات، بازنگری ضوابط، تسهیل سازی تولید و تسهیل سازی واردات قانونی بوده و بخش دیگری نیز در حوزه آموزش، اطلاع رسانی به مردم و آگاه سازی از مخاطرات صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه داروها و کالاهای قاچاق به انواعی اطلاق می‌شود که از مسیرهای قانونی و رسمی وارد کشور نشده و مجوز وزارت بهداشت را اخذ نکرده‌اند، افزود: در مواردی نیز تولیدات داخل دارای مجوز بهداشتی نیستند که کالای تقلبی محسوب شده و یا در مراکز غیرمجاز عرضه می شوند و به صورت کلی هر کالایی که بدون شناسنامه، بدون نظارت هیچ سازمان، ارگان یا فرد متخصص دارای مجوز تولید شده و شرایط لازم برای نگهداری، توزیع و عرضه آن رعایت نشده است کالای قاچاق قلمداد می شود.

دکتر نیک نهاد ابراز داشت: وجود این محصولات قاچاق، تبعات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و تهدید سلامت را به دنبال دارد که از منظر دانشگاه علوم پزشکی، مهم ترین مورد، خطر این محصولات برای سلامت مصرف کنندگان بوده و در درجه دوم نیز، تبعات اقتصادی و نتایج منفی آن برای کارخانجات تولید کالاهای سلامت محور مورد توجه قرار می گیرد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اظهار داشت: برخی از این داروها و کالاهای قاچاق حتی مجوز رسمی کشور تولید کننده را نیز ندارند و دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با هماهنگی نیروی انتظامی، با این موارد برخورد می‌کند.

دکتر نیک نهاد دانش آموزان را از جمله گروه‌های هدف موثر در این راستا عنوان کرد و گفت: توزیع لوح های فشرده، حاوی مطالب آموزشی در زمینه شناخت اصالت کالا و مضرات استفاده از کالاهای قاچاق و تقلبی، از دیگر اقدامات معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بوده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: برگزاری همایش آموزشی برای 400 نخبه استانی در خصوص تشخیص فرآورده‌های قاچاق، برگزاری چهار دوره همایش آموزشی برای 800 تکنسین دارویی، مسئولان فنی داروخانه ها، رابطین بهداشتی، مصاحبه با رسانه ها و نشر مطالب آموزشی در روزنامه های کثیرالانتشار، دیگر اقدامات این معاونت در زمینه تامین سلامت مصرف کنندگان بوده است.

وی ضمن تاکید ویژه بر خرید کالا از مراکز معتبر و عدم خرید از مراکز غیرمجاز، دست فروش‌ها و دوره گردها، یادآور شد: هنگام خرید محصول چنانچه شرایط لازم برای نگهداری از سوی فروشنده رعایت نمی شود از خرید آن پرهیز کرده و به تاریخ تولید، انقضاء، شماره مجوزهای صادره از وزارت بهداشت توجه کنید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
pourya
مکمل هایی که از داروخانه تهیه میکنیم مانند مکمل هایی که بصورت آزاد تامین میکنیم بازدهی نداره دلیلش چیه؟
0.3892s, 20q