گزارشی ميداني از مشکلات بيماران خاص براي تهيه دارو

گلايه بيماران صعب‌العلاج از افزايش قيمت برخي داروها

۱۳۹۳/۰۳/۲۸ - ۱۶:۲۷ - کد خبر: 114407
گلايه بيماران صعب‌العلاج از افزايش قيمت برخي داروها

سلامت نیوز: رئيس سازمان غذا و دارو: افزايش قيمت برخي داروها را قبول داريم و پيگيرکاهش قيمت هستيم.
بدون اغراق مي توان يکي از موثرترين و مردمي ترين اقدامات دولت يازدهم که از طرف مردم هم بسيار مورد اقبال قرار گرفته را برنامه هاي وزارت بهداشت در حمايت از بيماران و کاهش هزينه هاي درمان دانست. پس از شروع به کار دولت يازدهم، سر و سامان دادن به اوضاع نظام سلامت وکاهش مشکلات بيماران به ويژه در پرداخت هزينه هاي درمان در اولويت کار وزارت بهداشت قرار گرفت و اقدامات خوبي در حوزه کاهش قيمت دارو و حمايت از بيماران به ويژه بيماران صعب العلاج صورت گرفت و پس از آن نيز از ابتداي سال ۹۳ اجراي بسته هاي خدمتي طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت و درمان آغاز شد که با آغاز اجراي اين طرح شاهد اقدامات و گام هاي موثري در اين حوزه بوديم و اين اقدامات مورد استقبال و رضايت نسبي مردم قرار گرفت. اما در روزهاي اخير برخي از خوانندگان در تماس با روزنامه از افزايش قيمت برخي داروهاي بيماران صعب العلاج و خاص خبر دادند که گزارش ميداني نيز مويد اين مطلب بود. مسئولان سازمان غذا و دارو نيز ضمن تأييد اين مطلب از تلاش براي کاهش قيمت اين داروها خبر دادند.

حرف‌هاي بيماران
نشاني" داروخانه 13 آبان" تهران و يا داروخانه هاي هلال احمر را از هر کسي بپرسيد نشانتان مي دهد. جايي که هر روز مي توان جمعيت زيادي از بيماران مستاصل و يا خانواده هاي آن ها را در آن جا ديد. در اين داروخانه و يکي دو داروخانه ديگر شناخته شده در تهران، فقط مي توان داروهاي بيماري هاي سخت و صعب العلاج را پيدا کرد. در داروخانه فوق تخصصي 13 آبان جمعيت زيادي منتظر دريافت داروي ام اس و يا شيمي درماني هستند. رزاقي مرد جواني است که براي دريافت داروي شيمي درماني همسرش به اين داروخانه آمده است. با عصبانيت و خستگي از معطلي هاي تکراري و قيمت هاي سرسام آور مي گويد: حداقل 10 درصد به قيمت داروهايي که هميشه تهيه مي کردم اضافه شده است ضمن آن که اگر تا حالا فقط به يک مرحله تاييد دارو نياز بود، الان بايد از حداقل دو مرجع، تاييد دارو بگيرم که آن هم در مکان هاي مختلف است. وي ادامه مي دهد: علاوه بر اين، مسئول پذيرش مي گويد که اگر يک بار تاييد دارو بگيرم و نام بيمار در سيستم ثبت شود ديگر به تاييد مجدد نيازي نيست ولي بر خلاف اين گفته، هر بار بايد مسير تاييد را طي کنم، با اين شرايط هيچ کس در اين زمينه پاسخگو نيست و هيچ کس هم دلش براي بيماران نمي سوزد. خانم معظمي نيز براي تهيه داروي شيمي درماني به داروخانه آمده است، مي گويد: اين دارو سه نوع است. سوئيسي يک ميليون و 400 هزار تومان ، آرژانتيني 600 هزار تومان و ايراني 60 هزار تومان که من معمولا آرژانتيني آن را تهيه مي کنم. مي پرسم آيا اين دارو کاهش قيمت داشته است، مي گويد: همين الان که آن را گرفتم 40 هزار تومان گران تر از يک ماه قبل شده است. احدي مرد ميانسالي که در داروخانه داروهاي بيماري ام اس خود را تازه دريافت کرده است، نيز مي گويد: "گوبامر" دارويي است که دائم بايد مصرف کنم اين دارو همان قيمت قديم را دارد اما بقيه داروهايم هر بار گران تر از قبل شده است. بيماري ديگر نيز از داروي اينترفرون بتا مي گويد و اين که آن را گران تر از دو ماه قبل دريافت کرده است. محمدي ادامه مي دهد: ماهانه حدود يک ميليون تومان براي تهيه داروها و انجام آزمايش هاي مورد نياز هزينه مي کنم و متاسفانه اين هزينه ها در کنار بيماري سختي که دارم مشکلات بسياري ايجاد کرده است.

برخي داروها کاهش و برخي افزايش قيمت داشته است
به سراغ تکنسين داروسازي يکي از شعبه هاي داروخانه هلال احمر در شرق تهران مي روم تا از فراز و نشيب قيمت داروها مطلع شوم. براتي مي گويد: دارويي مانند بتا سينووکس قبلا بسته اي 48 هزار تومان بود و الان 24 هزار تومان شده است داروي بتا رسيژن نيز قبلا بسته اي 78 هزار تومان به دست بيماران مي رسيد، اما اکنون قيمت آن 39 هزار تومان شده است. وي ادامه مي دهد: قيمت برخي از داروها کمي کاهش پيدا کرده است؛ به عنوان مثال سهم بيمه بعضي از داروهاي ام اس 95 درصد شده است که اين داروها کاهش قيمت داشته اند، ولي پيش از اين به برخي از داروها سهم بيمه 90 درصدي اختصاص داده شده است، اما اکنون سهم 84 درصدي دارند و به همين دليل قيمت آن ها بالا رفته؛ مانند داروي اينتر فرون بتا که افزايش قيمت داشته است. وي اضافه مي کند: با وجود اين، وضعيت داروهاي بيماري ام اس به مراتب بهتر از داروهاي ديگر بيماري هاست؛ چرا که داروهاي ام اس کمي کاهش قيمت داشته است، اما قيمت داروهاي شيمي درماني و يا اپرکس و نوفر که مورد نياز بيماران کليوي است يا نسبت به قبل تغييري نداشته و يا گران تر شده است. باقري نيز يکي از پزشکان داروساز در داروخانه هلال احمر است که درباره وضعيت قيمت داروها توضيح مي دهد: کاهش قيمت برخي داروها بسيار کم و نامحسوس بوده است و برخي از داروها گران تر شده است و مردم بايد مبلغ بيشتري پرداخت کنند. وي خاطرنشان مي کند: متاسفانه اين روزها گروهي از بيماران با مشکلاتي چون قيمت بالاي داروها و همچنين روند آزاردهنده تاييد داروها روبه رو هستند که اين امر مشکلاتي را براي آن ها به وجود آورده است.

با وجود ابلاغ سازمان غذا و دارو براي کاهش قيمت داروخانه‌ها و شرکت هاي دارويي آن را اجرا نکرده اند
معاون نظارت و برنامه ريزي سازمان غذا و دارو نيز گفت: مدتي است که متوجه شده ايم با وجود آن که ما کاهش قيمت ها را به داروخانه ها و مراکز پخش و شرکت هاي دارويي ابلاغ کرده ايم، اما آن ها اين ابلاغ را اجرايي نکرده اند. دکتر اکبر عبداللهي اصل ادامه مي دهد: متاسفانه وقتي ما افزايش قيمت ها را به داروخانه‌ها و مراکز پخش و شرکت هاي دارويي ابلاغ مي کنيم، بلافاصله از زمان اعلام ، آن را اجرا مي کنند ولي همين شرکت ها کاهش قيمت ها را اجرا نمي کنند و مدتي است که ما متوجه شده ايم، بيماران برخي از داروها را که قبلا مصرف مي کرده اند و از طرف ما ارزان شده است نه تنها همچنان با همان قيمت تهيه مي کنند بلکه مابه التفاوت هم مي دهند.

شرکت هاي متخلف پخش دارو را به مراجع قضايي معرفي مي کنيم
معاون نظارت و برنامه ريزي سازمان غذا و دارو ادامه مي دهد: در حال برخورد جدي با اين موضوع هستيم و بنا داريم تعدادي از شرکت هاي پخش را هم به مراجع قضايي معرفي کنيم چرا که آن ها موظف هستند به محض ابلاغ نامه اعلام قيمت اداره کل دارو، آن را اجرا کنند. وي خاطرنشان کرد: طي چند روز گذشته دو شرکت پخش که برخي از داروهاي ضد سرطان را با قيمت قديم به فروش رسانده اند شناسايي شده اند ، اين داروها از دو ماه پيش کاهش قيمت داشته اند . وي البته توضيح مي دهد: ما مجبور بوديم درباره داروهاي بيماران صعب العلاج و خاص تعادلي بين مصرف کنندگان و پزشکان و سياست هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي در مورد ترويج ژنريک و داروي توليد داخل ايجاد کنيم. وي مي افزايد: در حال حاضر آن چه که در مورد داروهاي بيماران صعب العلاج ارزان شده است، داروهاي ژنريک و توليد داخل است. ولي مابه التفاوت قيمت دارو، در مورد بعضي از برندها و داروهايي که مشابه توليد داخل داشتند افزايش پيدا کرده است که داروهاي بيماران خاص، پيوند و تالاسمي با ابلاغ وزير بهداشت به قيمت قبل برگشته است.

40 درصد مابه التفاوت داروي ايراني و خارجي را بيمار بايد بدهد
معاون نظارت و برنامه ريزي سازمان غذا و دارو افزود: طبق فرمولي که ما داريم اگردارويي ايراني باشد 90 درصد تا 95 درصد توسط ما پرداخت مي شود و اگر خارجي باشد 60 درصد مابه التفاوت داروي ايراني و خارجي توسط وزارتخانه پرداخت مي شود اما 40 درصد مابه التفاوت داروي ايراني و خارجي را بيمار بايد بدهد. وي همچنين درباره سهم بيمه ها هم توضيح داد: بيمه ها افزايش هزينه نداشته اند و از سال 91 تاکنون به يک منوال عمل مي کنند، به عبارتي بيمه ها درباره داروهاي خاص افزايش پرداخت نداشته اند. عبداللهي اصل درباره داروي اينتر فرون بتا که مورد استفاده بيماران ام اس است توضيح مي دهد: اين دارو سه نوع دارد که توليد داخلي آن در کنار اروپايي و آمريکايي عرضه مي شود و بر اساس فرمول جديد و پس از اعمال يارانه، بيمه و پوشش هاي ديگر پرداخت اين داروي ايراني براي بيماران ام اس 5 درصد هزينه دارد و يا رايگان است. ولي در مورد نوع خارجي اين دارو بايد 40 درصد آن توسط بيمار پرداخت شود که در هرماه 500 هزار تومان هزينه در بر دارد.

پاسخ رئيس سازمان غذا و دارو
رئيس سازمان غذا و دارو نيز در پاسخ به گلايه هاي بيماران گفت: تلاش مي کنيم دستور وزير بهداشت و درمان را درباره کاهش قيمت داروها و رفع دغدغه بيماران خاص و صعب العلاج به طور کامل اجرا کنيم و برنامه ريزي ها به گونه اي است تا باور اجتماعي مردم را نسبت به اثرگذاري و قابليت هاي داروهاي توليد کشور تقويت کنيم و توليد اين داروها را به سطح قابل قبول و گسترده اي برسانيم.رسول ديناروند ادامه داد: علاوه بر اين، با توجه به تفاهم نامه اي که به تازگي با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعي منعقد شده، قرار است فرانشيز داروهاي برند که بيشتر وارداتي هستند نيز مشمول اين تفاهم نامه شود.وي تصريح کرد: اگرچه قبول داريم در مواردي افزايش قيمت رخ داده است اما به صورت جدي قيمت را کاهش مي دهيم و فرآيند آن را آغاز کرده ايم.اين مقام مسئول با اشاره به کمبود برخي داروها در گذشته تاکيد کرد: سعي کرديم اين کمبودها را رفع کنيم؛ براي مثال داروي بيماران تالاسمي که به تازگي به کشور وارد کرديم موجب شد مردم گمان کنند که اين داروها در کشور به توليد انبوه رسيده است.رئيس سازمان غذا و دارو افزود: اميدواريم در کمتر از ۶ ماه آينده به شرايط بسيار مطلوبي برسيم و رضايت مردم را جلب کنيم.ديناروند در پاسخ به سوالي درباره دشواري دستيابي بيماران به داروها و طي مراحل مختلف براي تاييد آن ها خاطرنشان کرد: برنامه ما براي دسترسي مردم به داروها تنها شامل کاهش قيمت نيست و تلاش مي کنيم تمام مشکلات و مسائلي که در اين حوزه وجود دارد را رفع کنيم.شايان ذکر است به تازگي قيمت برخي داروهاي بيماران صعب العلاج و خاص افزايش يافته بود که به همين دليل وزير بهداشت طي نامه اي به رئيس سازمان غذا و دارو خواستار کاهش قيمت اين داروها و رفع دغدغه بيماران خاص و صعب العلاج شد.

منبع: روزنامه خراسان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.1154s, 18q