خالكوبي باعث بروز واكنشهاي آلرژيك،‌ زخم‌هاي عفوني و حتي اختلالات شخصيتي مي‌شود

۱۳۸۷/۰۴/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11441
خالكوبي باعث بروز واكنشهاي آلرژيك،‌ زخم‌هاي عفوني و حتي اختلالات شخصيتي مي‌شود

با توجه به گرايش فزاينده به خالكوبي بويژه در بين جوانان و نوجوانان غربي متخصصان تاكيد كردند: يك خالكوبي تازه درست شبيه زخم است و به همين دليل اگر به طور مناسب حفاظت و تميز نشود ممكن است به راحتي آلوده و عفوني شود. عفونت‌هاي باكتريايي بسيار شايع هستند و در صورت غفلت و بي توجهي، جدي و خطرناك شده و حتي ممكن است خالكوبي چركي شود. آب، صابون و حتي نور خورشيد ممكن است براي خالكوبي خطرناك باشد.


پزشكان هشدار دادند كه اين خطر به اندازه‌اي جدي است كه حتي مي‌تواند به بروز عفونتهايي چون ايدز و سل منجر شود.

آنها هم چنين درمورد رنگها، مواد شيميايي و تجهيزاتي كه براي خالكوبي كردن استفاده مي‌شوند، هشدار دادند.

آنها مي‌گويند؛ اگر جنس رنگهاي استفاده شده براي خالكوبي مناسب نباشد، مشكل ساز مي‌شود. بيشتر اين رنگها حاوي نمك آهن هستند. براي توليد رنگهاي متنوع از سولفات مس هم در آنها استفاده مي‌شود. اگر جنس رنگ خوب نباشد بدن نسبت به اين نمكها واكنش آلرژيك نشان خواهد داد.

دكتر نينا خانا، پروفسور متخصص پوست در هند تاكيد كرد: علاوه بر اينها افرادي كه پوستهاي حساس دارند در صورت خالكوبي كردن ممكن است مبتلا به عارضه‌اي موسوم به «دانه‌هاي خارج بدني» شوند. اين عارضه منجر به تشكيل برآمدگي‌ها و برجستگي‌هايي در اطراف دانه‌هاي رنگي خالكوبي مي‌شود. برداشتن چنين برجستگي‌هايي تنها با عمل جراحي امكان پذير است.

هم چنين گروهي ديگر از پژوهشگران با ارائه نتايج مطالعات جديد خود هشدار دادند: خالكوبي مي‌تواند باعث بروز اختلالات شخصيتي شود.

اين تحقيق در مجله شخصيت و بهداشت رواني منتشر شده كه روي گروهي از بيماران روان پريش بستري شده كه مرتكب جرم و خلاف شده بودند،‌انجام گرفته است.

نتايج مطالعات روي 36 بيمار مرد نشان داد: خالكوبي كردن باعث بروز نوعي اختلال رواني موسوم به «اختلال شخصيتي ضد اجتماعي» مي‌شود.

شايعترين ويژگي‌هاي اين اختلال رواني فقدان احساس همدردي و ندامت، پايين بودن تحمل در برابر اضطراب و نگراني و بي‌محتوايي و تهي بودن است.

تحقيقات نشان داد: در مرداني كه خالكوبي داشتند نرخ ابتلا به اين اختلال 73 درصد اما در مردان بدون خالكوبي اين رقم 29 درصد بوده است.

هم چنين مرداني كه دچار اين مشكل رواني بودند بسيار بيشتر تمايل داشتند كه خالكوبي‌هاي بزرگتر در نقاطي از بدن داشته باشند كه در معرض ديد است.

در مرحله بعدي مطالعات اين پژوهشگران درصدد هستند دريابند كه آيا نوجواناني كه خالكوبي انجام مي‌دهند گرايش بيشتري براي بروز چنين رفتارهاي ضد اجتماعي و در نهايت ابتلا به اين اختلال رواني را دارند؟

براي پاسخ به اين سوال در حال حاضر تحقيقات آكادميك بيشتري در دست انجام است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.15759s, 19q