افزايش خطر ابتلا به امراض عفوني در والديني كه از كودكان مبتلا به معلوليت‌هاي ذهني پرستاري مي‌كنند

۱۳۸۷/۰۴/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11442
افزايش خطر ابتلا به امراض عفوني در والديني كه از كودكان مبتلا به معلوليت‌هاي ذهني پرستاري مي‌كنند

پژوهشگران دانشگاه بيرمنگهام دريافتند: اين والدين در برابر واكسن ذات الريه واكنش ايمني ضعيف‌تري از خود بروز مي‌دهند.

اين تيم تحقيقاتي در مقاله منتشر شده در مجله «مغز، رفتار و مصونيت» تاكيد كردند: به نظر مي‌رسد استرس باعث مي‌شود كه كارآيي سيستم ايمني بدن كاهش پيدا كرده و عملكرد آن تضعيف شود. از اين رو از موسسات مراقبتهاي بهداشتي و سلامت درخواست شده كه در زمينه مقابله با اين شرايط استرس زا والدين را تحت حمايت و ياري خود قرار دهند.

پيش از اين نيز پژوهشگران به تاثيرات منفي نگهداري از همسران سالخورده در سنين بالا پي برده بودند.

در اين تحقيقات به طور كلي 60 پدر و مادر به عنوان بخشي از پژوهش، واكسن ذات الريه دريافت كردند كه نيمي از آنها از فرزندان مبتلا به معلوليتها و ناتوانايي‌هاي رشدي نگهداري مي‌كردند.

آزمايشات خوني نشان داد: والديني كه از كودكان مبتلا به معلوليت‌هاي ذهني پرستاري مي‌كنند در برابر واكسن، بدنشان آنتي بادي‌هاي كمتري توليد مي‌كند. پس از يك ماه مطالعه معلوم شد؛20 درصد از والديني كه مراقبت‌هاي طولاني مدت انجام مي‌دادند فاقد واكنش مناسب سيستم ايمني بودند.

پس از گذشت شش ماه اين رقم به 48 درصد افزايش يافت به اين معني كه با گذشت زمان از كارايي دستگاه ايمني بدن والدين پرستار كاسته مي‌شد.

استفان گالاگر، سرپرست تيم تحقيقاتي فوق خاطرنشان كرد: سطح پايين آنتي بادي‌ها به اين معني است كه توان و ظرفيت اين والدين در مقابله با عفونتها كاهش پيدا مي‌كند و به احتمال زياد استرس عامل تضعيف دستگاه ايمني بدن آنهاست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.89179s, 18q