هشدار سازمان بهداشت جهاني به كشورهاي آسيايي در خصوص شيوع سل

۱۳۸۷/۰۴/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11447
هشدار سازمان بهداشت جهاني به كشورهاي آسيايي در خصوص شيوع سل

سازمان بهداشت جهاني هم چنين در خصوص احتمال شيوع اشكال اين بيماري در صورت عدم موفقيت اين كشورها در مبارزه با اين بيماري هشدار داد.

اين سازمان اعلام كرد: بسياري از كشورهاي آسيايي فاقد تجهيزات آزمايشگاهي مكفي براي تشخيص نوع مقاوم بيماري سل بوده و تنها يك درصد از حدود 150 هزار بيمار مبتلا به سل در آسياي شرقي و اقيانوسيه تحت مداواي مناسب قرار مي‌گيرند.

«پيترون مارن» مشاور منطقه‌ايي سازمان بهداشت جهاني در غرب اقيانوسيه در بيانيه‌اي اظهار داشت: هيچكدام از كشورهاي منطقه بطور جدي با اين بيماري مبارزه نكرده‌اند و سران كشورهاي آسيايي بايد از خواب غفلت برخاسته و عمق اين تهديد خطرناك را درك كنند. سل حتي با يك سرفه قابل سرايت است.

نوع مزمن بيماري سل در اثر عدم انجام درمان استاندارد سل بوجود آمده و اين در حالي است كه مهاجرت و شهرسازي شيوع اين بيماري بشدت مسري را تشديد مي‌كند.

سازمان بهداشت جهاني اعلام كرده است: بيماري سل مزمن دست كم نسبت به 2 مورد از درمان‌هاي دارويي بسيار موفق و موثر ضد سل مقاوم بوده و 5 درصد از 9 ميليون مورد جديد مبتلايان به سل در سراسر جهان به اين نوع خاص و خطرناك از سل دچار هستند. عدم اتخاذ اقدام مقتضي و موثر در مبارزه با بيماري سل مقاوم به دارو منجر به شيوع گسترده اين بيماري خواهد شد.

شيوع سل مزمن كه عملا غيرقابل درمان است، در سال 2005، 52 نفر را در آفريقاي جنوبي به كام مرگ كشاند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12481s, 18q