خوردن سبزيجات از تصلب شرايين جلوگيري مي کند

۱۳۸۷/۰۵/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11460
خوردن سبزيجات از تصلب شرايين جلوگيري مي کند
محققان آمريکايي کشف کرده اند که رگ هاي قلب موش هايي که با مواد غذايي حاوي سبزيجات، از جمله هويج، تغذيه شده اند ، 38 درصد کمتر لايه چربي دارند.
شواهد در مورد تاثير تغذيه بر تصلب شرايين در انسان روشن نيست اما پيش از اين ثابت شده است که خوردن ميوه و سبزيجات از بيماري هاي قلبي جلوگيري مي کند.
به گزارش پايگاه اينترنتي بي بي سي اين تحقيق که نتيجه آن در مجله "تغذيه" چاپ شده است، مي گويد افراد در شرايط معمولي فقط سه وعده ميوه و سبزيجات در روز مي خورند.
محققان دانشکده پزشکي دانشگاه "ويک فارست" آمريکا، (Wake Forest) در آزمايش تازه خود، به نيمي از موش ها رژيم غذايي خالي از سبزيجات و به غذاي نيمي ديگر لوبيا سبز، کلم بروکلي، ذرت، انواع نخود و هويج هم اضافه کردند.
پس از شانزده هفته، محققان ميزان کلسترول (چربي خون) موجود در رگ هاي اين موش ها را اندازه گيري کردند و تخمين زدند که پلاک هاي چربي در شرايين قلب آنها 38 درصد کمتر بوده است.
دکتر مايکل ادمز، که در راس اين تيم تحقيق قرار داشته است، مي گويد: "در حالي که همه مي دانند که خوردن سبزيجات براي سلامتي مفيد است، هيچکس تا کنون ثابت نکرده بود که اين نوع مواد مي تواند روند تصلب شراين را مهار کند."
وي در ادامه گفت: "با اين که مراحلي که منجر به کاهش چربي خون در موش ها شده است ،روشن نيست اما از آنجايي که تصلب شرايين به طور تنگاتنگي با تورم در رگ ها در ارتباط است، شايد بتوان گفت که مصرف سبزيجات باعث کاهش فعاليت سرم آميلويد، که ماده اي تورم زا در رگ هاست، شده باشد."
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.13958s, 18q