ضرورت ايمن‌سازي مراكز حساس و آسيب پذير حوزه سلامت

۱۳۸۷/۰۵/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11472
ضرورت ايمن‌سازي مراكز حساس و آسيب پذير حوزه سلامت

با اشاره به تهديد‌هاي منطقه‌اي گفت: خطرات بالقوه همواره ممكن است هر كشوري را تهديد كند، بنابراين همه افراد و دستگاه‌ها بايد به منظور كاهش آسيب پذيري در مقابل اين خطرات، آمادگي لازم را داشته باشند.

وي با بيان اين كه گاهي دفاع به صورت نظامي و گاهي هم دفاع در پوشش بحث‌هاي نظامي نيست در ادامه با اشاره به موضوع پدافند غيرعامل در نظام سلامت، گفت: تنها عنوان غيرنظامي دادن به اين موضوع كفايت نمي‌كند. آماده كردن حوزه‌هاي مختلف نظام سلامت از نظر ساختاري و ساختماني در برابر خطرات و تهديدها از جمله كارهاي مفيد نظام سلامت است. همچنين ايمني و كاهش آسيب‌پذيري مناطق حساس و مراكز مهم كه ممكن است از آسيب‌پذيري بيشتري برخوردار باشند، اقدامي كاملا منطقي است.

معاون سلامت وزارت بهداشت در اين باره ادامه داد: سازماندهي نيروها و آمادگي آنها براي مواقع بحران و پاسخگو بودن آنها نيز كاهش آسيب پذيري در تهديدها را به دنبال دارد. بنابراين نظام سلامت بايد كاملا آماده باشد كه در صورت بروز تهديد و بحران بتواند كاملا پاسخگو بوده و در عين حال خدمات جاري خود را نيز به خوبي انجام دهد.

وي با بيان اين كه در شرايطي ممكن است زيرساخت‌هاي نظام سلامت تخريب و يا در معرض تخريب قرار گيرد، افزود: در اين شرايط نيز بايد آمادگي كامل براي ارايه خدمات معمول به مردم و ادامه ارايه اين خدمات وجود داشته باشد؛ حتي در اين شرايط بايد زمينه‌هاي ارتقا خدمات نيز وجود داشته باشد.

دكتر امامي رضوي با اشاره به جنگ تحميلي و ارايه خدمات بهداشتي درماني در آن زمان گفت: كشور ما در طول دفاع مقدس علاوه بر آن كه خدمات بهداشتي درماني مطلوبي را به مردم ارايه داد، شاخص‌هاي بهداشتي نيز رشد قابل توجهي داشت. وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي نيز در زمان دفاع مقدس تشكيل شد. بنابراين اين پتانسيل در كشور ما وجود دارد كه نظام سلامت در مواقع بحران پاسخگوي مناسبي باشد. در اين زمينه تنها بايد هوشيار بود و براي رسيدن به اين اهداف برنامه‌ريزي كرد.

وي در اين باره ادامه داد: در اين زمينه با مطرح كردن موضوع پدافند غيرعامل در نظام سلامت،كليه دست‌اندركاران نظام سلامت از روسا و معاونان بهداشتي دانشگاه‌ها، مسوولان مراكز انتقال خون و به طور كلي افرادي كه در سيستم نظام سلامت فعاليت مي‌كنند طي يك همايش گرد هم آمده تا فرهنگ سازي لازم در اين زمينه انجام شود.

دكتر امامي رضوي افزود: در اين همايش كارگاه‌هايي به منظور تهيه سناريوهاي خاص تهديد برگزار شد. تمرين دور ميزي (به اصطلاح مانور) از ديگر اقداماتي بود كه در اين همايش انجام شد تا در مواقع بحران در صورت روبرو شدن با موردي مشابه، نظام سلامت قادر به پاسخگويي باشد.

معاون سلامت وزارت بهداشت با تاكيد بر اين كه اين برنامه بايد ادامه يافته و به سطح كشور گسترش يابد، افزود: برنامه‌ريزي‌ها براي گسترش آن به سطح كشور در حال انجام است. در اين برنامه كشور به 9 قطب تقسيم شده و برخي از مراكز استان‌ها به عنوان قطب معين ساير استان‌هاي همجوار تعيين شدند. قرار است در اين زمينه آموزش‌هايي در داخل اين قطب‌ها انجام شده و سپس به سطح محيط گسترش يابد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.83128s, 18q