وقفه تنفسي هنگام خواب خطر بروز حمله قلبي را افزايش مي‌دهد

۱۳۸۷/۰۵/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11476
وقفه تنفسي هنگام خواب خطر بروز حمله قلبي را افزايش مي‌دهد

وقفه تنفسي هنگام خواب يك مشكل شايع است كه در آن بافت‌هاي پشت مري به هنگام خواب موقتا دچار ايست شده و سبب وقفه‌هاي متعدد و كوتاه تنفسي مي‌شود و در نتيجه سبب خواب آلودگي طي روز مي‌شود. اين اختلال با استفاده از وسيله تنفس مصنوعي خاص به طرز موثري قابل درمان است. فرد مبتلا به اين مشكل با استفاده از اين وسيله مي‌تواند با وارد كردن مقادير معيني از هوا اين اختلال را برطرف كند.

وايرند كي سامرز در مجله دانشكده قلب و عروق آمريكا توضيح مي‌دهد؛ تغييراتي كه بر اثر وقفه تنفسي در بدن رخ مي‌دهد مي‌تواند به انسداد شرياني و حمله قلبي منجر شود، از آنجا كه وقفه تنفسي محركي براي حمله قلبي است به نظر مي‌رسد اوج خطر بروز علائم حمله قلبي در طول شب باشد.

سامرز و همكاران او در اين تحقيقات 92 بيمار حمله قلبي را در كلينك «مايو» روچستر مورد مطالعه قرار داده و زمان شروع درد سينه را در آن‌ها ثبت كردند. خواب شبانه اين بيماران در دو تا سه هفته پس از حمله قلبي مورد آزمايش قرار گرفت و در 64 مورد (70 درصد) بيماران وقفه تنفسي هنگام خواب (OSA) مشاهده شد. بيماران بررسي شده در اين تحقيقات همگي به لحاظ سوابق پزشكي و سلامتي و هم چنين درمان دارويي در شرايط يكساني قرار داشتند. تعدد حمله قلبي در مبتلايان به وقفه تنفسي هنگام خواب، از نيمه شب تا 6 صبح، بيشتر بوده، در حالي كه تعداد حملات قلبي از 6 صبح تا ظهر در ميان افراد فاقد اين مشكل، بيشتر بوده است.

اين محققان در ادامه اظهار داشتند: يافته‌هاي اخير نشان مي‌دهد حملات قلبي شبانه افزايش احتمال بروز مرگ ناگهاني در طول شب را در ميان افراد مبتلا به وقفه تنفسي هنگام خواب نشان مي‌دهد.

اين محققان توصيه كرده‌اند: افرادي كه به هنگام شب دچار حمله قلبي شده‌اند، بهتر است تحت آزمايش OSA قرار گيرند.

 

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.14739s, 18q