روي براي تسريع بهبود كودكان مبتلا به اسهال مفيد است

۱۳۸۷/۰۵/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11478
روي براي تسريع بهبود كودكان مبتلا به اسهال مفيد است

نتايج بررسي‌هاي اين پژوهشگران، تاييد كننده دستورالعمل‌هاي سازمان جهاني بهداشت مبني بر درمان اسهال با مكمل‌هاي روي است، هرچند اين روش براي نوزادان زير شش ماه تجويز نمي‌شود.

مرضيه لازريني، پژوهشگر اصلي و محقق واحد پژوهش در بخش خدمات بهداشتي و سلامت بين‌الملل در ايتاليا درباره نتايج تحقيقات خود مي‌گويد: بديهي است كه روي براي كودكان مبتلا به اسهال مفيد است.

آمارها نشان مي‌دهد كه اسهال يك عامل شايع مرگ و مير كودكان در كشورهاي در حال توسعه است كه اغلب در بين اطفال از شش ماهگي تا پنج سالگي بروز مي‌كند. روي يك ريز مغذي است كه نقش حياتي در رشد جسمي و نيزعملكرد مطلوب دستگاه روده و معده و سيستم ايمني بدن ايفا مي‌كند.

مهمترين منابع غذايي غني از اين ماده معدني حياتي شامل گوشت قرمز، ماهي و فرآورده‌هاي لبني است اما در بسياري از كشورهاي در حال توسعه تهيه اين مواد غذايي پرهزينه و گاهي نيز به ميزان كافي موجود نيست.

در اين تحقيق پژوهشگران 18 آزمايش باليني در زمينه درمان با روي با حضور 6 هزار و 165 داوطلب از كشورهاي آسيا، آمريكاي جنوبي و آفريقا انجام داده‌اند.


نتايج تمام آزمايشات نشان مي‌دهد كه روي در كاهش دوره اسهال در كودكان بين شش ماه تا پنج ساله موثر است.

اين متخصصان هم چنين دو آزمايش بزرگ روي 1334 نوزاد زير شش ماه انجام دادند كه نتايج آنها نشان داد: در اين گروه روش فوق كارآيي و تاثير ندارد.

لازريني خاطرنشان كرد: اين تحقيقات تاييدي بر مطالعات قبلي است كه نشان مي‌دهد روي مي‌تواند نقش مهمي در احياي سلامت كامل كودكان مبتلا به اسهال ايفا كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.20211s, 18q