تامين مالي توليدكنندگان دارو و مواد اوليه توسط وزارت صنايع

۱۳۸۷/۰۵/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11487
تامين مالي توليدكنندگان دارو و مواد اوليه توسط وزارت صنايع

محمد نوروزي - عضو هيات‌مديره سنديكاي توليدكنندگان مواداوليه دارويي و شيميايي - با اعلام اين مطلب گفت: كل نقدينگي موردنياز توليدكنندگان مواداوليه دارويي و داروهاي كامل در كشور حدود 3 ميليارد دلار است و 200 ميليون دلار ياد شده از 5 ميليارد دلاري است كه چندي پيش وزير صنايع و معادن از پرداخت آن به بخش صنعت به عنوان سرمايه‌ در گردش خبر داده بود.

وي اظهار كرد: قرار است نام و كد هشت رقمي مواد اوليه موردنياز از طريق وزارت صنايع و معادن به بانك مركزي ابلاغ شود تا مبلغ يادشده به آن‌ها پرداخت شود.

نوروزي در ادامه با اشاره به اين‌كه محدوديت‌هاي جهاني و اتخاذ سياست‌هاي دستوري بدون رعايت الزامات علم اقتصاد باعث شده است كه صنايع كشور قدرت رقابت‌پذيري خود را از دست دهند، عنوان كرد: در چنين شرايطي كشور به بهشت واردكنندگان تبديل شده و در نتيجه توليد و صادرات رو به افول گذاشته است.

وي گفت: بانك مركزي نيز سياست‌هاي انقباضي در پيش گرفته و صنايع كشور در دريافت وام و تسهيلات دچار مشكلات زيادي شده‌اند.

نوروزي عنوان كرد: در حال حاضر صنايع كشور تحريم‌ داخلي را بيش از محدوديت‌هاي خارجي احساس مي‌كنند.

اين فعال صنعتي با بيان اين‌كه در جلسه فعالان اقتصادي با رييس‌جمهور بيشتر روي مباحث كلان بحث شد تا چاره‌جويي و حل مشكلات فعلي، تصريح كرد: با افزايش قيمت نفت و مواداوليه، مجموع نقدينگي موردنياز بخش صنعت نيز بالا رفته است كه به همين دليل مجبوريم خريد‌هاي خود را به صورت نقدي و با ريسك 100 درصد انجام دهيم.

وي با اشاره به اين‌كه كشور براي 6 ماه آينده دارو ذخيره كرده است، تاكيد كرد: اگر مشكلات توليدكنندگان دارو و كارخانه‌هاي مواداوليه داروسازي حل نشوند، با كمبود دارو مواجه خواهيم شد.

او در عين حال خاطرنشان كرد: كارخانه‌هاي داروسازي و توليدكنندگان مواداوليه علي‌رغم همه مشكلات به وجود آمده همانند گذشته به تلاش خود ادامه داده و سعي مي‌كنند كشور هرگز با مشكل كمبود دارو مواجه نشود.

عضو هيات‌مديره سنديكاي توليدكنندگان مواداوليه دارويي و شيميايي توضيح داد: در حال حاضر مواداوليه توليد دارو در كشور مانند آمين‌ها از خارج وارد كشور مي‌شود؛ ضمن اين‌كه 98 درصد داروي موردنياز در داخل توليد مي‌شود.

او توليدكنندگان حوزه دارو را در كشور به دو بخش توليدكنندگان مواد اوليه واسطه‌اي و توليدكنندگان داروهاي ساخته شده تقسيم‌بندي و اضافه كرد: در زمينه توليد مواد اوليه واسطه‌اي حدود 40 كارخانه و در بخش توليد داروهاي ساخته شده بيش 200 كارخانه در كشور فعاليت مي‌كنند؛ ضمن اين‌كه بخشي از مواد اوليه موردنياز را از پتروشيمي مي‌گيريم.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.98969s, 19q