وزیر بهداشت:

در مورد آلودگی بنزین به قطعیت رسیده ایم/رسما مشکلات بنزین برای سلامت را اعلام خواهیم کرد

۱۳۹۳/۰۴/۰۷ - ۱۵:۱۱ - کد خبر: 114871
در مورد آلودگی بنزین به قطعیت رسیده ایم/رسما مشکلات بنزین برای سلامت را اعلام خواهیم کرد

سلامت نیوز: وزیر بهداشت تاکید کرد:خواسته‌ام که وزارت بهداشت و درمان در مورد آلایندگی بنزین یک بیانیه رسمی بدهد چون در این زمینه‌ها بهتر است وزارت رسماً اعلام نظر کند. ما در مورد بنزین به قطعیت رسیده‌ایم و رسماً هم اعلام خواهیم کرد که از نگاه سلامت چه مشکلاتی وجود داشته است.

به گزارش سلامت نیوز،گزیده ای از گفت و گوی تجارت فردا با قاضی زاده هاشمی را در ادامه بخوانید:

- من ثروتمند هستم اما این ثروت را از طریق رانت‌های دولتی و بازی کردن با دارایی‌های مردم یا احتمالاً سوءاستفاده از اطلاعات دولتی به دست نیاورده‌ام. یعنی من بیمار ویزیت کرده‌ام، عمل جراحی انجام داده‌ام و کار تحقیقی، علمی و پزشکی کرده‌ام.

- واقعیت این است که در طول 11 ماه گذشته، موفق نشدیم تغییری ایجاد کنیم. مشکلات زیادی پیش روی ما قرار داشته و دارد که باید حل‌وفصل شود.

- در گذشته، بودجه بیمارستان‌ها در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌گرفت اما اکنون بودجه حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به طور مستقیم در اختیار بیمارستان‌ها قرار می‌گیرد.

- قصد داریم سالی 20 درصد و دست کم، نیمی از بیمارستان‌های کشور را هیات امنایی کرده و مستقل کنیم.

- من برای هر کدام از این بیمارستان‌ها حسابرس تعیین کرده‌ام که به طور مستقیم زیر نظر خودم کار می‌کنند. تراز درآمدها و هزینه‌های بیمارستان‌ها هر سه ماه یک‌بار گزارش می‌شود و اگر انحرافی مشاهده شود، به طور طبیعی، مدیر فعلی جایش را به مدیر بعدی خواهد داد.

- وقتی ما راجع به مستقل شدن بیمارستان‌ها صحبت می‌کنیم، بسیاری از دوستان ما فکر می‌کنند معنی استقلال بیمارستان‌ها، خصوصی‌سازی است.در حالی که این بیمارستان‌ها با همین تعرفه‌های دولتی و با همین شکل فعلی، خدمت ارائه می‌کنند.

- قراراست بیمارستان‌ها را به واحدهای کوچک اقتصادی تبدیل کنیم و برای آنها هیات‌مدیره یا هیات امنا تعیین شود.

- دولت و مجلس، چاره‌ای جز این ندارند که راه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش سلامت را هموار کنند.

- در این 11 ماه حرف ما این بوده است که یک نظام بیمه مناسب برای مردم ایجاد شود که حداقل‌ها را در پایه پوشش دهد. خدمات پایه در دندانپزشکی، خدمات پزشکی و خدمات تشخیصی. حال ممکن است فردی بخواهد جراحی زیبایی داشته باشد یا دندانش را به فرم خاصی ترمیم کند که می‌تواند تحت پوشش بیمه‌های تجاری قرار گیرد.

- حرف ما این است که این بیمه‌ها با یکدیگر تجمیع شده و در قالب بیمه پایه و فراگیر همه ایرانیان را تحت پوشش قرار دهد. در کنار اینها بیمه‌های تجاری نیز می‌توانند ایجاد شوند یا به فعالیت خود ادامه دهند.

- بر اساس محاسبات ما، تقریباً هزینه هیچ خدمتی، برابر با هزینه تمام‌شده آن پرداخت نمی‌شود. در بسیاری از خدمات هزینه تمام‌شده هفت تا هشت برابر پولی است که بیمه می‌پردازد.

- از نظر در ارائه خدمات(طرح تحول سلامت) دیگر برگشت به یک روز، یک ماه یا یک سال قبل، میسر نیست. اذهان عمومی تعهد دولت و شخص آقای رئیس‌جمهور را پذیرفته‌اند و انجام ندادن این تعهد مشکلات اجتماعی زیادی ایجاد می‌کند.

- مناطق زیادی است که پزشک نداریم یا کمبود بیمارستان و تخت داریم. باید روی این مشکلات کار شود. حالا اینکه کسی بخواهد بگوید طرح تحول سلامت پوپولیستی است یا نه، به قضاوت خودش بستگی دارد. معتقدم این حداقل کاری است که ما باید بکنیم. این وظیفه حاکمیت است.

- نمی‌توانیم از پرسنلی که حقوق‌شان عقب‌مانده انتظار زیادی داشته باشیم. اگر من ادعا کنم خدمات درمانی و بهداشتی بسیار ارتقا پیدا کرده، ادعای بجایی نیست.

- خدا می‌داند وقتی می‌بینم مردم به دلیل کمبود پزشک متخصص از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند و پشت در بیمارستان و کنار خیابان چادر می‌زنند، به شدت ناراحت می‌شوم.

- هنوز درمورد مضر بودن پارازیت به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم قرار است در مورد پارازیت گزارشی تهیه شود اما این گزارش باید واقعاً علمی، جامع و قابل استناد باشد. فعلاً هیچ‌کسی نمی‌تواند ادعا کند که پارازیت مضر نیست یا نشان دهد که پارازیت 100 درصد مضر است.

- خواسته‌ام که وزارت بهداشت و درمان در مورد آلایندگی بنزین یک بیانیه رسمی بدهد چون در این زمینه‌ها بهتر است وزارت رسماً اعلام نظر کند. ما در مورد بنزین به قطعیت رسیده‌ایم و رسماً هم اعلام خواهیم کرد که از نگاه سلامت چه مشکلاتی وجود داشته است.

- من تا قبل از وزارت، کار دولتی نکرده بودم. فکر می‌کنم این چهار سال اولین و آخرین تجربه‌ام باشد. ولی انصافاً کار بسیار سختی است.

- مهم‌ترین مساله‌ای که به آن فکر می‌کنم، بدهی‌هاست.

- من فکر می‌کنم اگر بالاخره بنا باشد دو کار اساسی در کشور انجام شود حتماً یکی از آنها تحول در حوزه سلامت است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
سهمیه زنان
"مردم به دلیل کمبود پزشک متخصص از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند "
جناب وزیر از کجا میدانید مردم به دلیل کمبود متخصص به تهران می آیند.اصلا این طور نیست .مردم به دلیل نبود امکانات آمده اند و حق دارند که بیایند.در انگلستان و آلمان و بهترین کشورها از نظر پزشکی مردم باید برای گرفتن خدمات بهتر به مرکز مراجعه کنند.آیا شما مرا عمل کنید بهتر است یا یک پزشک تازه کار وشهرستانی یا یک ضعیفه.......
پزشک منصف
"خدا می‌داند وقتی می‌بینم مردم به دلیل کمبود پزشک متخصص از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند و پشت در بیمارستان و کنار خیابان چادر می‌زنند، به شدت ناراحت می‌شوم."

وزیر محترم ودلسوز با آرزوی توفیق برای جنابعالی میخواستم به عنوان یک پزشک که سالهاست در شهرستان ها کار میکنم نکته ای را خدمتتان عرض کنم.تا جائیکه ما ملاحظه میکنیم کمبود پزشک متخصص
در شهرستانها وجود ندارد بلکه تجهیزات پزشکی واتاق عمل تخصصی مخصوصا در رشته های جراحی وجود ندارد ومحرومیت در این مورد است نه تعداد پزشک!!!بیائیم موشکافانه تر به این مسئله نگاه کنیم چرا ما به کمبود پزشک متخصص در کلان شهرها باور نداریم یا نمیخواهیم آنرا بیان کنیم.شاید دلایل صنفی داشته باشد.درتمامی کشورها مردم آزادند به کلان شهرها برای انجام درمانهای تخصصی وفوق تخصصی مراجعه کنند ویا پزشکان خانوتده آنها را به کلان شهرها ارجاع میدهند که کاملا طبیعی است.بردن تجهیزات تخصصی وفوق تخصصی به شهرستاهنها مخصوصا که مهاجرت ده هستند به صرفه نیست.بنابراین چون نیمتوانیم وبودجه نداریم و اصلا کار عاقلانه ای نیست که مثلا عین بیمارستان چشم نور یا میلاد یا..را در تمامی شهرستانها یسازیم از پزشک متخصص ضعیف تر گیر نمی آوریم که تمام کاسه کوزه ها را برسرش خراب کنیم و از کمبود پزشک متخصص بنالیم....خدا شاهد است که مشکل ما با آوردن پزشکان متخصص به مراکز دولتی و حتی اجازه دادن به پزشکان متخصص برای گذراندن طرح در کلان شهرها حل شده و به داد مردم خواهیم رسید.....
4.14724s, 20q