بیماری انگلی خطر ابتلا به ایدز را افزایش می دهد

۱۳۸۷/۰۵/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11488
بیماری انگلی خطر ابتلا به ایدز را افزایش می دهد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری رویترز از نیویورک ، محققان با بررسی میمون های آفریقایی که دچار عفونت ناشی از نوعی کرم انگل به نام شیستوزومیازیس بودند دریافتند آنان دربرابر ویروس ایدز حساس ترند و بیشتر از میمون های سالم به ایدز مبتلا می شوند.

بیماری انگلی شیستوزومیازیس نزدیک به دویست هزار نفر مبتلا در سراسر جهان دارد.

هشتاد درصد از مجموع‌ سی وشش میلیون‌ و هشتصد هزار بیمار مبتلا‌ به‌ ویروس‌ ایدز در دنیا از طریق‌ تماس‌ جنسی‌ به‌ این‌ بیماری‌ گرفتار شده‌ اند و بقیه‌ از راههای‌ دیگر مانند سرنگ‌ آلوده‌ مشترک‌‌ خون‌ و از مادر به‌ جنین‌ است‌‌.

به گفته ‌محققان اپیدمی‌ ایدز از سال‌ هزار و نهصدو هشتاد ویک در دنیا به‌ وجود آمد و تاکنون‌ حدود شصت وپنج میلیون‌ نفر در دنیا به‌ این‌ بیماری‌ و ویروس‌ آن‌ مبتلا‌ شده‌ اند که‌ بیش‌ از بیست و پنج میلیون‌ نفر آنها تاکنون‌ به‌ علت‌ این‌ بیماری‌ جان‌ خود را از دست‌ داده‌ اند و بر اساس‌ آخرین‌ آمار موجود اکنون‌ سی وشش میلیون‌ و هشتصد هزار نفر بیمار و فرد آلوده‌ به‌ ویروس‌ ایدز در دنیا زندگی‌ می‌ کنند‌.

‌بیست وچهار میلیون‌ و پانصد هزار نفر این‌ بیماران‌ در جنوب‌ صحرای‌ آفریقا زندگی‌ می‌ کنند‌ هفت میلیون‌ و ششصد هزار نفر آنها در آسیا هستند و بر اساس‌ آخرین‌ آمار سازمان‌ بهداشت‌ جهانی‌ هندوستان‌ با باداشتن‌ پنج میلیون‌ و هفتصد هزار فرد مبتلا‌ به‌ ویروس‌ ایدز بیشترین‌ جمعیت‌ این‌ بیماران‌ را در دنیا دارد و پس‌ از آن‌ آفریقای‌ جنوبی‌ با پنج میلیون‌ و پانصد هزار بیمار است‌‌ .

آخرین‌ آمار سازمان‌ بهداشت‌ جهانی‌ نشان‌ می‌ دهد که‌ در سال‌ گذشته‌ چهار میلیون‌ و یکصد هزار نفر به‌ ویروس‌ ایدز مبتلا‌ شده‌ اند و دو میلیون‌ و هشتصد هزار نفر نیز طی‌ سال‌ دوهزار وپنج میلا‌دی‌ بر اثر این‌ بیماری‌ جان‌ خود را از دست‌ داده‌ اند‌ ‌فقط پنج درصد بیماران‌ ایدز به‌ دارو دسترسی‌ دارند .

محققان می گویند شش میلیون‌ و پانصد هزار فرد آلوده‌ به‌ ویروس‌ ایدز در دنیا نیازمند داروهای‌ گران‌ قیمت‌ این‌ بیماری‌ هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42097s, 18q