كدو حلوايي ؛ خواب ‌آور و تب ‌بر

۱۳۸۷/۰۵/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11495
كدو حلوايي ؛ خواب ‌آور و تب ‌بر

كدو حلوايي از جمله اين ميوه‌هاست كه يرقان (زردي) را برطرف مي‌كند، ادرارآور و تب‌بر است و تخم كدو ضدانگل است بنابراين مصرف مقدار 75 تا 100 گرم تخم كدو در افراد بزرگسال و 37 تا 50 گرم آن در اطفال توصيه شده است.
كدو حلوايي، سينه را نرم و اخلاط و سرفه را آسان مي‌كند. اگر كدو حلوايي را پخته به صورت كرم به صورت بماليد و نيم ساعت صبر كنيد، رنگ چهره باز شده و صورت را براق و زيبا مي‌كند. برخي متخصصان طب سنتي بر اين باورند خوردن كدو، غم و اندوه را از انسان دور و نشاط و شادابي را  جايگزين آن مي‌كند.

خوردن كدو با عدس، رقت و نرمي قلب مي‌آورد. كدو براي درمان قولنج مفيد است و خوردن آن مغز را تقويت مي‌كند. روغن تخم كدو براي تسكين درد هموروئيد (بواسير) بسيار مفيد است. همچنين خوردن كدو باعث تجديد قواي جسمي و روحي بدن و موجب استحكام بافت‌هاي بدن مي‌شود؛ خوابي راحت به دنبال دارد و كساني كه دچار كم‌خوابي هستند، كدو براي درمان كم‌خوابي آنها موثر است.كدو طبيعتي سرد دارد و صفرا را تسكين مي‌دهد.

ابن‌سينا، پزشك شهير اسلامي، كدو را براي رفع سردرد، رفع بي‌خوابي و درمان خستگي اعصاب تجويز مي‌كرد.كمپوت كدو مخلوط با سيب، غذاي ملين خوبي است و براي دفع يبوست تاثير زيادي دارد.

چون كدو به آساني پخته مي‌شود، غذايي فوق‌العاده مفيد براي معده‌هاي ضعيف است. كدوي پخته را به بچه‌ها، پيرمردان و به كساني كه دچار بيماري عفونت شده‌اند و دوره نقاهت را مي‌گذرانند، بخورانيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.09151s, 19q