مصرف نوشابه‌هاي گازدار در كشور 15 درصد افزايش يافته است

۱۳۸۷/۰۵/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11498
مصرف نوشابه‌هاي گازدار در كشور 15 درصد افزايش يافته است

سيمين وثوق، كارشناس ارشد تغذيه به باشگاه خبرنگاران گفت: سرانه مصرف نوشابه‌هاي گازدار در ايران 42 ليتر است كه در مقايسه اين آمار با آمار ديگر كشورها به اين نتيجه مي‌رسيم كه ايران در مصرف نوشابه‌هاي گاز دار مقام اول جهان را به خود اختصاص داده است و طبق تحقيقات اخير انجام گرفته ميانگين مصرف نوشابه‌هاي گازدار در دنيا براي هرد فرد ده ليتر است.

  وي افزود: در بيست سال اخير مصرف نوشابه‌هاي گازدار در كشور نزديك به 15 درصد افزايش يافته است ولي مصرف شير و لبنيات تنها حدود يك دهم رشد كرده است و سرانه مصرف لبنيات در ايران كمتر از يك سوم استاندارد جهاني است.

وثوق با اشاره به اينكه نود درصد كودكان 24 ماهه تا 12 ساله كشورمان روزانه حداقل يك بار پفك و نوشابه مصرف مي كنند خاطرنشان کرد: 25 درصد از كودكان ايراني به سوء تغذيه مبتلا هستند و يك سوم از مرگ و مير كشور به علت بيماري هاي قلبي و عروقي است كه يكي از عوامل اصلي آن تغذيه است.

وي  تاکید کرد: ما بايد كوكان را از بچگي به خوردن لبنيات و ميوه و سبزيجات عادت دهيم و علاوه تلاش برای افزايش فعاليت آنها از خريد تنقلات، شيرينی و خوراکی های شور و پركالري پرهيز كنيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.00126s, 18q