موزنارس براي بيماران ديابتي سودمند و زردآلو در درمان كم‌خوني موثر است

۱۳۸۷/۰۵/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11509
موزنارس براي بيماران ديابتي سودمند و زردآلو در درمان كم‌خوني موثر است

همچنين مصرف موز نارس به علت وجود نشاسته مقاوم به هضم و قند کمتر براي بيماران ديابتي توصيه مي‌شود. دكتر ضياالدين مظهري، در گفت وگو با ايسنا، در خصوص خواص و ويژگي‌هاي ميوه‌هاي تابستاني، ‌با بيان اين كه زردآلو به عنوان يكي از ميوه‌هاي تابستاني، حاوي کلسيم، فسفر، پتاسيم، آهن و ويتامين A است مصرف روزانه آن را براي درمان کم خوني مناسب برشمرد و افزود: گلابي هم حاوي ويتامين C,A,B ، آهن ، کلسيم ، منگنز،کبالت و پتاسيم بوده و به علت تحريک ترشح بزاق به هضم غذا کمک مي‌کند.

وي، با بيان اين كه سيب، سرشار از انواع ويتامين‌ ، مواد معدني مانند آهن، منيزيم، کلسيم و پتاسيم، تانن، و فيبر است، ادامه داد: مصرف روزانه اين ميوه علاوه بر اثرات آرام‌بخش در کاهش فشار خون و تقويت فکر و انديشه نيز موثر واقع مي‌شود.


اين متخصص تغذيه، با تاكيد بر اين كه آناناس حاوي بروميلين ( ترکيب هضم کننده پروتئين) و موثر در هضم غذا، ترميم و بهبود زخم‌ها و مانعي براي ايجاد لخته خون و انسداد رگ‌هاست، گفت: اين ميوه منبع غني از ويتامين K وC، بتاکاروتن، اسيدفوليک و سروتونين است.

دكتر مظهري، افزود: همچنين انگورسرشار از ويتامين هاي A , B ، C و داراي املاح معدني منيزيم ، كلسيم، آهن، فسفر، پتاسيم بوده و در درمان يبوست، عوارض رماتيسم، كم خوني و حتي پيشگيري از سرطان سودمند است.

به گفته وي، مركبات ضمن حفظ اعصاب در برابر صدمات ناشي از راديکال‌هاي آزاد، رهايي از فشارهاي روحي ، اضطراب و بي‌خوابي و کاهش کلسترول بد از جمله فوايد مصرف مرکبات محسوب مي‌شود.

اين متخصص تغذيه، انار را نيز سرشار از انواع ويتامين و آهن دانست و يادآور شد: به همين علت انار ميوه اي خون ساز ناميده مي‌شود و داراي اثرات کاهنده چربي خون، افزاينده اشتها، ضد سرطان و شادي بخش است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.80009s, 18q