برای جلوگیری از رفلاکس بعد از افطار چه کنیم؟

۱۳۹۳/۰۴/۱۱ - ۱۶:۴۵ - کد خبر: 115144
برای جلوگیری از رفلاکس بعد از افطار چه کنیم؟

سلامت نیوز:عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بهتراست افطار را با مایعات کم شیرین و کم حجم، آغاز و پس از 20 دقیقه شام را مصرف کنند.

دکتر محمد صفریان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه مصرف چای و قهوه در ماه رمضان چندان توصیه نمی‌شود، اظهار کرد: این مایعات سبب فراوانی ادرار و تشنگی فرد در طول روز می‌شود.

وی ادامه داد: روزه‌داران می‌توانند با استفاده از میوه‌های آب‌دار در فاصله افطار تا سحر و عدم مصرف موادغذایی پرچرب و پرنمک از بروز عطش در طول روز جلوگیری کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: روزه‌داری سبب بهبود ریفلاکس معده می‌شود. مصرف حجم غذای بالا موجب بازگشت اسید معده به مری می‎‌شود. افرادی که دچار ریفلاکس معده می‌شوند باید از مصرف غذاهای چرب، شیرین، شور، ترش، تند و نوشیدن نوشابه و دوغ جلوگیری کنند.

صفریان با اشاره به اینکه افراد نباید در وعده افطار، حجم غذایی بالا را به صورت ناگهانی وارد معده خود کنند، اظهار کرد: بهتراست افطار را با مایعات کم شیرین و کم حجم، آغاز و پس از 20 دقیقه شام را مصرف کنند. مصرف غذاهای حاوی پروتئین و کم شیرین در وعده سحر نیز از جمله اصول تغذیه سالم در ماه مبارک رمضان است.

این متخصص تغذیه تصریح کرد: در طول ماه مبارک رمضان باید به گروه آسیب‌پذیر مانند سالمندان، کودکان و زنان باردار توجه شود تا روزه‌داری سایر افراد خانواده منجر به بروز اختلال در تغذیه آنان نشود.

صفریان توصیه کرد، مردم نذورات خود را کم‌چرب و در ظروف مناسب در اختیار روزه‌داران قرار دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.00623s, 19q