ارتقاء استانداردهاي ده قلم ماده غذايي تا پايان سال

۱۳۸۷/۰۵/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11515
ارتقاء استانداردهاي ده قلم ماده غذايي تا پايان سال

دكتر هدايت حسيني در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به بهبود استانداردهاي مواد غذايي تصريح كرد: از آنجا كه هر ماده خوراكي و آشاميدني ممكن است مصرف كننده را تحت تاثير قرار دهد، معياري تحت عنوان «ارزيابي خطر» به منظور درجه‌بندي كيفيت مواد غذايي در نظر گرفته شده است.

دكتر هدايت حسيني در ادامه گفت: بر اساس بررسي‌هاي انجام شده در مواد غذايي، اقلام پرمصرف غذايي مشخص شده و بر اساس اولويت‌ها، مواد مختلف مورد توجه قرار گرفتند.

وي گفت: در استانداردها همواره حداقل‌ها در نظر گرفته مي‌شود. به اين ترتيب در صورتي كه محصولي نيازهاي پايه و حداقل‌ها را داشته باشد، استاندارد آن محصول ارايه مي‌شود. بر اين اساس با توجه به بحث ارتقاء استانداردهاي مواد غذايي، نگرش‌هاي وزارت بهداشت در مورد برخي از اقلام پرمصرف، از حداقل استانداردها به سمت حداكثر پيش مي‌رود.

‌دكترهدايت حسيني با اشاره به اقلام پرمصرفي مانند نان و برنج ادامه داد: از آنجا كه روزانه حدود 300 تا 400 گرم نان مصرف مي‌شود و همچنين با توجه به مصرف بالاي برنج و برخي مواد ديگر در كشور، تلاش مي‌شود با ديد حداكثري به اين موارد توجه شده و خطرات احتمالي آنها به حداقل كاهش يابد.

وي با بيان اين كه اقدامات كميته اقلام پرمصرف وزارت بهداشت در مورد چاي و برنج نتيجه ‌بخش بوده است، افزود: بر اساس ويژگي‌هايي كه در وزارت بهداشت براي اين دو ماده غذايي مطرح است، گروهي از فاكتورهاي جديد در كنترل اين مواد در نظر گرفته شده است. به اين ترتيب در حال حاضر تعدادي از فاكتورهاي شيميايي در برنج و چاي مانند فلزات سنگين و برخي موارد ديگر به زودي كنترل خواهد شد.

دكتر هدايت حسيني در اين باره ادامه داد: ارتقاء استانداردهاي چاي و برنج نهايي شده و احتمالا از اوايل ماه آينده اجرايي مي‌شود. همچنين استانداردهاي حداقل ده قلم مواد غذايي پرمصرف تا پايان سال جاري ارتقا خواهد يافت.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.41672s, 18q