هشدار كارشناس سرطان نسبت به خطرات تلفن همراه

۱۳۸۷/۰۵/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11517
هشدار كارشناس سرطان نسبت به خطرات تلفن همراه

هشدار دکتر رونالد هربرمن، مدير موسسه‌ي سرطان دانشگاه پترزبورگ، برخلاف مطالعات متعددي است که هيچ ارتباطي بين سرطان مغز و استفاده از تلفن همراه نيافته‌اند.


هربرمن اظهار کرده است كه هشدار وي بر پايه اطلاعات منتشر نشده بوده و زمان زيادي به طول انجاميده تا پاسخ خود را از علم بگيرد و معتقد است مردم بايد هم‌اکنون بويژه در مورد کودکان اقدام کنند.


هيچ يک از موسسات پژوهش سرطان بزرگ ديگر چنين هشداري در مورد استفاده از تلفن همراه نداده‌اند اما توصيه هربرمن مطمئنا در ميان کاربران زيادي بويژه والدين نگراني برخواهد انگيخت.


وي در يادداشتي که به سه هزار نفر از کارمندان خود ارسال شده اعلام كرده است: کودکان به‌جز در موارد اضطراري نبايد از تلفن همراه استفاده کنند زيرا مغز آن‌ها هنوز در حال رشد است؛ بزرگسالان بايد سر خود را از تلفن دور نگه داشته و از بلندگوي تلفن يا يک هدست بي‌سيمي استفاده کنند.


مدير موسسه سرطان دانشگاه پترزبورگ همچنين نسبت به استفاده از تلفن همراه در مکان‌هاي عمومي مانند اتوبوس هشدار داد زيرا ممکن است ديگران را در معرض ميدان‌هاي الکترومغناطيسي تلفن قرار دهد.


بر اساس اين گزارش مقامات در كشورهاي بريتانيا، فرانسه و هند احتياط در استفاده‌ي تلفن همراه توسط کودکان را خواستار شده‌اند.


هربرمن به پژوهش بزرگ و در حال انجامي اشاره کرده که به اينترفون معروف است و دانشمندان 13 کشور جهان که بيشتر اروپايي هستند در آن شرکت دارند.


نتايجي از اين پژوهش که تاکنون منتشر شده چندان هشداربرانگيز نبوده اما هربرمن از نتايجي نام برده که هنوز منتشر نشده‌اند.


بزرگ‌ترين مطالعه‌ي منتشر شده که در ژورنال موسسه‌ي ملي سرطان در سال 2006به چاپ رسيد، 420 هزار مشترك تلفن همراه دانمارکي از جمله افرادي که بيش از 10 سال است از تلفن همراه استفاده مي‌کنند را مورد بررسي قرار داد اما هيچ افزايش خطري در ميان کساني که از تلفن همراه استفاده مي کردند، نيافت.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14138s, 18q