نظام ثبت آمار سلامت مردم تا 7 سال آينده كامل مي‌شود

۱۳۸۷/۰۵/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11528
نظام ثبت آمار سلامت مردم تا 7 سال آينده كامل مي‌شود
كامران باقري لنكراني در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: نظام ثبت اطلاعات و آمار وضع سلامت مردم ايران در بين تمام كشورهاي منطقه مديترانه شرقي سازمان بهداشت جهاني بي نظير است و در حتي در كل آسيا به جز 3 كشور آمارهاي ما هم دقيقتر و هم متنوع تر است.
وي اضافه كرد: مجموعه اطلاعات آماري وسيعي اكنون در وزارت بهداشت وجود دارد، در زمان حاضر ذيج حياتي تمام ساكنان روستاها و شهرهاي زير 20 هزار نفر كشور كه شامل اطلاعات مواليد، مرگ و ميرها، وضع خانم‌هاي باردار، حاملگي‌هاي پر خطر و نوزادان در معرض خطر است جمع آوري و ثبت مي‌شود.
وي گفت: با وجود اين آمارهاي ما از وضع سلامت مردم به گونه‌اي نيست كه بگوئيم كامل است و قطعاً بهتر از اين هم مي‌شود، مهمترين كاري كه در اين مسير مي‌توانيم انجام دهيم اين است كه آمارها را به سمت ثبتي شدن ببريم، يعني به طور دقيق همزمان با ارائه خدمت در نظام ارائه خدمات بهداشتي- درماني اطلاعات آن نيز ثبت شود و در اختيار نظام شبكه اطلاعات وزارت بهداشت قرار گيرد.
وزير بهداشت افزود: اين اقدام در وزارت بهداشت شروع شده است و زير ساختهاي آن براي اينكه به صورت پايلوت در برخي قسمتها انجام شود تا پايان امسال اجرا مي‌شود، زير ساخت اصلي آن ايجاد پرونده الكترونيك سلامت براي همه شهروندان ايراني است، اين كليد كار است كه با ايجاد نظام فناوري اطلاعات و آمار سلامت مردم ارتقا مي‌يابد.
وي گفت: نظام پرونده الكترونيك سلامت و ثبت آمارهاي آن در وزارت بهداشت طراحي شده است و تا 7 يا 8 سال آينده تمام كشور و وضعيت سلامت همه مردم ايران را به طور كامل پوشش مي‌دهد، بالاخره يك روزي اين كار بايد در كشور ما انجام شود و ما اين مسير را شروع كرده‌ايم.
باقري لنكراني افزود: اما براي نهايي شدن اين كار نيازمند اصلاحاتي در نظام ارائه خدمات سلامت در كشور و ثبتي شدن همه خدمات هستيم، ضمن اينكه يكسري آمار‌ها نيازمند اطلاعات و مطالعاتي خارج از وزارت بهداشت است، به عنوان مثال براي محاسبه پرداخت از جيب مردم براي خدمات سلامت نياز به مطالعاتي در بانك مركزي و آمار دقيق جمعيت و نحوه خرج كردن مردم هستيم تا مخرج كسر مشخص شود و فقط با داشتن اطلاعات صورت كسر در مورد پرداختي مردم در نظام سلامت محاسبات را كامل نمي‌كند.
وزير بهداشت گفت: برخي آمارها تركيبي است و نيازمند همكاري سازمان‌هاي ديگر دارد، برخي مطالعات نيز نيازمند تحقيقات دوره‌اي روي جمعيت خاص است مثل مطالعه عوامل خطرساز بيماري‌هاي غير واگير كه در با مطالعه بر روي 80 هزار نفر انجام شد و تاكنون بر اساس اطلاعات آن 20 مقاله چاپ شده است.
وي افزود: برخي اطلاعات نيز در بخش خصوصي ارائه خدمات درماني است كه آن هم با اجراي اصول و شرايطي قابل وصول است از جمله اينكه اكنون تمام مراكز خصوصي ارائه خدمات درماني موظف به ثبت و اعلام آمار بيماري‌هاي عفوني و سرطاني به وزارت بهداشت هستند و اين جزء تكاليف قانوني آنهاست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.88619s, 18q