بيشتر فلافل‌هاي عرضه شده در اغذيه فروشي‌ها غيربهداشتي است

۱۳۸۷/۰۵/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11540
بيشتر فلافل‌هاي عرضه شده در اغذيه فروشي‌ها غيربهداشتي است

مهندس محمد عزيزي فر، کارشناس ارشد بهداشت محيط و عضو گروه بهداشت محيط دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکي قم در گفت وگو با خبرنگار ايسنا دراين رابطه گفت: فلافل يک نوع غذاي لبناني است که براي افراد گياه خوار غذاي مناسبي است. اين غذا به علت داشتن حبوبات به خصوص نخود، پروتئين را درحد کافي و نياز بدن تامين مي‌کند.


وي افزود: نخود نيز مانند ساير حبوبات، فيبر بالايي دارد. فيبر محلول مانند يک برس زبر سيستم گوارشي را پاک مي‌کند. اين نوع فيبر، گلوکز (قند) و کلسترول خون را کاهش مي‌دهد، همچنين نياز به انسولين را در افراد ديابتي کم مي‌کند. البته همه اين فوايد زماني وجود دارد که محل، نحوه و مواد مصرفي در تهيه آن بهداشتي و مطابق با موازين بهداشتي باشد.

وي در ادامه گفت: فلافلي که در اغذيه فروشي‌ها تهيه مي‌شود اکثرا داراي شرايط غيربهداشتي هستند از جمله اين که روغني که براي سرخ کردن آن استفاده مي‌شود به دليل اين که چندين بار مورد استفاده قرار گرفته و سرد و گرم مي‌شوند مناسب نيستند. درصورتي که طبق دستور وزارت بهداشت بايد پس از يک بار مصرف روغن به دليل توليد اکسيدان‌ها و سرطان زا شدن در آن دور ريخته شود که برخي از فروشندگان سودجو اين کار را انجام نمي‌دهند.

وي ادامه داد: همچنين برخي فروشندگان براي پف کردن و حجيم شدن فلافل به آن جوش شيرين اضافه مي‌کنند که در صورت افزايش مصرف باعث ايجاد کم خوني در افراد مي‌شود.

عزيزي فر ادامه داد: همچنين برخي از فروشندگان از گوجه فرنگي و خيارشورهاي کپک زده و بدون شست‌وشوي بهداشتي استفاده مي‌کنند و پس از تهيه فلافل آنها را در پشت ويترين شيشه‌يي خود انبار مي‌کنند که در معرض آلودگي‌ها و نور خورشيد قرار گرفته و عدم رعايت مسائل بهداشتي باعث مسموميت غذايي مي‌شود.

وي در پايان توصيه كرد: حتي‌الامكان از خريد فلافل در بيرون از منزل خودداري کنيد؛ زيرا تهيه فلافل و همبرگرهاي دست‌ساز طبق موازين بهداشتي ممنوع است. بهتر است اين غذا را در منزل تهيه کرد تا به دور از خطرات بهداشتي بتوان از فوايد آن بهره برد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.35769s, 18q