شکارچیان غیرمجاز، حریق را به جان پارک ملی گلستان انداختند

۱۳۹۳/۰۴/۱۸ - ۱۰:۲۷ - کد خبر: 115414
شکارچیان غیرمجاز، حریق را به جان پارک ملی گلستان انداختند

سلامت نیوز: خداحافظی آتش با جنگل‌ها و مراتع گلستان، کمتر از یک روز دوام آورد. آتش خیلی زود بازگشت تا بار دیگر چندین هکتار از اراضی مرتعی و جنگلی استان را به خاکستر تبدیل کند.
ظهر روز دوشنبه، در محدوده پیچ سلیمان کشته، آتشی روشن شد و ۱۰ هکتار از علفزارها و درختچه‌های اُرس پارک ملی گلستان را سوزاند. آتشی که دیروز، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان و رئیس پارک ملی گلستان از مهار آن خبر داده و دلیل وقوع حریق را عامل انسانی اعلام کردند.
در همین خصوص اسماعیل مهاجر با اشاره به این‌که با قرار گرفتن جاده عبوری در میان این جنگل، عامل انسانی مهم‌ترین عامل وقوع این حریق و دیگر حریق‎های مشابه به شمار می‎رود، گفته بود: «تراژدی آتش‎سوزی پارک ملی گلستان با توجه به شرایط کنونی مسیر عبوری این منطقه همچنان تکرار خواهد شد. وجود جاده حاشیه جنگل، خشکسالی، کمبود باران و بی‎احتیاطی مسافران از دیگر عوامل تاثیر‎گذار بر حریق‎های احتمالی منطقه هستند. خوشبختانه، با اقدام به موقع نیروهای این مجموعه و منابع طبیعی، آتش‎سوزی مهار شد و اکنون نیز شرایط تحت‌کنترل کامل قرار دارد. همچنین به دلیل شرایط جوی فعلی ازجمله دمای بالای منطقه، اکنون نیروهای عملیاتی محیط‌زیست استان به‌طور آماده‎باش در منطقه مستقر هستند تا در صورت بروز حریق احتمالی سریع آن را مهار کنند.» تنها چند ساعت از مطرح شدن این صحبت‌ها گذشته بود که پیش‌بینی مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان گلستان، واقعیتی تلخ شد و آتش بار دیگر به جان پارک ملی گلستان افتاد. مهاجر از آغاز آتش‌سوزی جدیدی خبر داد که جنوب غربی روستای دشت را در بر گرفته و مراتع و درختچه‌های این ناحیه را طعمه کرده است.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان گلستان، با اشاره این‌که آتش در منطقه ییلاق که محدوده محیط‌بانی روستای دشت است، شروع شده می‌گوید: «آتش در منطقه‌ای روشن شده که بادخیز و وسیع است و در ارتفاعات بالادست منطقه قرار دارد. باد آتش را پراکنده کرده و وسعت حریق را بسیار افزایش داده است. اگر وضع به همین صورت ادامه پیدا کند، باید منتظر فاجعه‌ای باشیم که‌ سال ۷۵ رخ داد و ۷۰۰ هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی گلستان را سوزاند.» او ادامه می‌دهد: «وسعت آتش به‌حدی است که سه استان گلستان، خراسان شمالی و سمنان در این آتش‌سوزی درگیر هستند. آتش هنوز مهار نشده که بتوان مساحتی را که در جنگل سوخته است برآورد کرد، اما قطعا خسارتی که وارد شده بیش از ۵۰ هکتاری است که دو هفته پیش در آتش سوخت و خاکستر شد. منطقه‌ای که دچار حریق شده، از محیط انسانی و کشاورزی جداست، اما متاسفانه باز هم عامل انسانی در این آتش‌سوزی دخیل است، زیرا در این محدوده تنها شکارچیان غیرمجاز تردد می‌کنند. به همین دلیل می‌توان گفت شکارچیان غیرمجاز، عامل بروز آتش بوده‌اند.» به گفته مهاجر، این آتش پنجمین آتش‌سوزی استان از ابتدای‌ سال تاکنون است که منطقه خشک خراسان شمالی و جنگل‌های هیرکانی را در بر گرفته، این منطقه زیستگاه مرال، قوچ و میش است. او ادامه می‌دهد: «منطقه‌ای که در آتش می‌سوزد، دور از دسترس بوده و زیستگاه چندین‌گونه حیوانی است. مردم و مسئولان محلی در تلاش هستند تا آتش را با بیل و کلنگ، یعنی با دست خاموش کنند. تقاضای هلی‌کوپتر کرده‌ایم زیرا، خودرو و ماشین‌های آبی امکان رسیدن به منطقه را ندارند.»


۱۰۰‌درصد مراتع منطقه و ۵۰‌درصد درختچه‌ها از بین رفتند
در آتش‌سوزی دوشنبه، درختچه‎های بیشه‎زاری «کرکو» و «سیاه‎تلو» از بین رفته‎اند و در آتش‌سوزی جدیدی که دیروز آغاز شد، بخش وسیعی از مراتع گلستان در آتش سوخت. جواد سلیاری رئیس پارک ملی گلستان با تأکید بر این‌که آتش هنوز به جنگل‌های گلستان نرسیده می‌گوید: «آتش در منطقه مرتعی روی داده و هنوز اجازه نداده‌ایم به پوشش جنگل برسد. اما پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به مساحتی که درگیر آتش شده، بیش از ۱۰۰ هکتار از مراتع در آتش سوخته باشد.»
او درخصوص این‌که میزان خسارتی که تاکنون به منطقه وارد شده، چقدر است؟ می‌گوید: « مراتعی که در منطقه حریق بودند ۱۰۰‌درصد تخریب شده و از بین رفته‌اند. درختچه‌ها هم ۵۰ تا ۶۰‌درصد سوخته‌اند. در این آتش‌سوزی، درختان زالزالک، ازگیل، گلابی وحشی و پیچ امین الدوله، در حریق سوختند. همچنین به دلیل جهت وزش باد، آتش به سمت درختچه‌های کرکو و اُرس در حرکت است. جهت بادی که در منطقه می‌وزد به سمت جنوب است، به همین دلیل پیشروی آتش هم به همین سمت خواهد بود، در منطقه‌ای که آتش به آن سمت در حرکت است، درختان اُرس قرار دارند.»
رئیس پارک ملی گلستان، با اشاره به این‌که سمت شمال آتش، جنگلی است و جنوب آن مرتعی، ادامه می‌دهد: «نخستین کاری که کردیم، مهار پیشروی آتش به سمت جنگل بود تا آتش وارد جنگل نشود. در نخستین قدم، شرق و شمال آتش را مهار کرده‌ایم اما آتش از سمت جنوب در حرکت است. چنانچه آتش وارد جنگل می‌شد، مهار آن با دست غیرممکن بود، همانطوری که درحال حاضر با توجه به این‌که منطقه صخره‌ای است، امکان حمل آب وجود ندارد و باید آب را با دست به منطقه ببریم. مهار آتش با چنین شرایطی بسیار سخت خواهد بود به همین دلیل تقاضای هلی‌کوپتر کرده‌ایم.»
او هم مانند مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان، شکارچیان غیرمجاز را عامل آتش‌سوزی می‌داند و می‌گوید: «منطقه‌ای که آتش در آن‌جا رخ داده، داخل محدوده محیط‌بانی است و می‌تواند کار شکارچیان غیرمجازی باشد که در این منطقه کار شکار انجام می‌دهند. این منطقه زیستگاه قوچ، میش، خرس قهوه‌ای و پلنگ است که شکارچیان را به این محدوده می‌کشاند. بر همین اساس به نظر می‌رسد این آتش‌سوزی هم‌ ناشی از حضور شکارچیان در منطقه باشد. نابودی بیش از ۱۰۰ هکتار از اراضی مرتعی گلستان و پیشروی آتش به سمت درختان اُرس منطقه در حالیست که آخرین روزهای خردادماه، جنگل‌های گلستان شاهد آتش‌سوزی گسترده‌ای بود که حدود ۵۰ هکتار از جنگل‌های منطقه را خاکستر کرد. این آتش‌سوزی هم در پیچ سلیمان کشته رخ داده بود، همان جایی که روز دوشنبه بار دیگر سوخت و ۱۰ هکتار دیگر را نابود کرد. در جریان آتش‌سوزی ۳۰ خرداد هم درختچه‌های سیاه تلو، ارس و کرکو در آتش سوختند. علت هر سه آتش‌سوزی که در کمتر از یک ماه گذشته در جنگل‌های گلستان، اتفاق افتاد عامل انسانی اعلام شد و گفته می‌شود خودروهای عبوری از جاده پیچ سلیمان کشته می‌تواند علت اصلی بروز دو حریق این منطقه باشد.

منبع:روزنامه شهروند

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.85563s, 19q