تالاب هامون وضعیت مناسبی ندارد/ اختلال در تأمین سهم حق‌آبه تالاب

۱۳۹۳/۰۴/۱۸ - ۱۱:۵۷ - کد خبر: 115431

سلامت نیوز: نماینده مردم سیستان در مجلس درخصوص وضعیت تالاب هامون گفت: با توجه به آغاز فصل تابستان و تبخیر زیاد آب، تالاب بین المللی هامون از وضعیت خوبی برخوردار نیست.

هدایت الله میرمرادزهی در گفت و گو با پانا، با بیان اینکه با اقدامات انجام گرفته و نزولات خوب جوی از اسفند ماه سال گذشته تاکنون مقدار قابل توجهی آب وارد تالاب هامون شده است، اظهارداشت: تالاب هامون دچار چالش های بسیاری است که اگر اقدامات جدی برای حل آن در نظر گرفته نشود وضعیت فعلی دریاچه نیز از بین می رود
نماینده مردم سیستان در مجلس با بیان اینکه مهم‌ ترین چالشی که بر سر راه اکوسیستم این تالاب بین‌ المللی است، این است که منبع اصلی تامین آب آن در خارج از کشور قرار دارد، گفت: حفر کانال برای جلوگیری از هدر رفت آب، اصلاح مسیر آب و بازگشایی مسیر‌های آبی از جمله اقدامات انجام گرفته برای تالاب هامون است.
وی با اشاره به سهم حق آبه تالاب هامون گفت: بیشتری سهم برای تامین حق آبه این تالاب متعلق به کشور افغانستان است که علی رغم اقدامات انجام شده تا کنون تامین نشده است البته برای حیات تالاب هامون باید روش های پایدار به کار گرفته شود و دولت وظیفه دارد شرایطی فراهم کند که آب تداوم داشته باشد.
میرمرادزهی با اشاره به وضعیت تالاب هامون در ایام تابستان گفت: با توجه به آغاز فصل تابستان و تبخیر زیاد آب، تالاب بین المللی هامون از وضعیت خوبی برخوردار نیست.
لازم به ذکر است تالاب هامون به عنوان هفتمین تالاب بین المللی از رودخانه هیرمند آبگیری می شود.
خشکسالی 15 ساله دریاچه هامون باعث بروز مشکلات متعدد و حاکم شدن فقر و بیکاری در میان مردم سیستان که پیش از این به کار صید و صیادی، کشاورزی و دامداری اشتغال داشتند، شده است و تاکنون شمار زیادی از خانواره های ساکن در این منطقه مهاجرت کرده اند.
این در حالی است که پس از سال ها خشکسالی در سیستان آب نسبتا خوبی وارد کشور شد و حیات بار دیگر در سیستان به جریان افتاد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
بنیادنیمروزکانون فرهیختگان سیستانی
تشکر از حساسیت شما به وضعیت مردم سیستان ومشکل حاد وفاجعه امیز دریاچه خشک شده هامون که در پس تعارفات وتعریف ها وژست گرفتن های برخی از دست اندرکاران به فراموشی سپرده شده استبه نیابت از بنیادنیمروزکانون جهانی فرهیختگان سیستانی سپاسگزارم ومنتظر مطالب عینی تر که برجسته تر هم باشد هستیم/یاعلی
0.29401s, 20q