تشکیل شبکه واکنش سریع برای مقابله با حوادث طبیعی

عمدی بودن آتش‌سوزی گلستان قطعی نیست

۱۳۹۳/۰۴/۲۱ - ۱۶:۰۰ - کد خبر: 115566
عمدی بودن آتش‌سوزی گلستان قطعی نیست

سلامت نیوز: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در تلاشیم از طریق تقویت روابط و تعاملات چند سویه، شبکه منسجم و قوی برای مقابله با حریق و مدیریت بحران وزارت کشور تحت عنوان شبکه واکنش سریع ایجاد کنیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، معصومه ابتکار روز شنبه در حاشیه بدرقه ملی پوشان قایقرانی کشور برای پاروزنی رودخانه سفید رود با شعار حمایت از محیط زیست در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه پارک جنگلی گلستان از ارزشمندترین پارک های ایران است و حریق آن در حال حاضر مهار شده است، گفت: نمی توان با قطعیت از عمدی بودن این آتش سوزی صحبت کرد ولی مظنونینی دستگیر و پیگیری قضایی و حقوقی آتش سوزی ادامه دارد.

وی با یادآوری این موضوع که آتش سوزی جنگل ها در این فصل سال می تواند بر اثر خشکسالی و گرمای هوا باشد، افزود: متاسفانه رهگذران هم بسیاری از مسائل را رعایت نمی کنند و ممکن است ناخواسته بر شدت یا شروع این حوادث بیافزایند.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل نوع فعالیت خود همواره با عده ای سودجو مواجه است که منافعشان در خطر است و به همین دلیل محیط زیست نیز همواره در معرض تهدید و آسیب است. اگرچه در مورد آتش سوزی جنگل گلستان در حال حاضر نمی توان با قطعیت از عمدی بودن آتش سوزی صحبت کرد.

وی با یادآوری این موضوع که جنگل ها در سراسر دنیا همواره با تهدیدی به نام آتش سوزی به ویژه در فصل گرما و خشکسالی موجه هستند، اظهار داشت: حتی عده ای معتقدند آتش سوزی محدود در جنگل ها می تواند به رویش و زایش جنگل ها کمک کند.

ابتکار تاکید کرد: البته سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه حفاظت از مناطق تحت پوشش خود و همچنین بررسی وضعیت پارک ملی گلستان کوتاهی نخواهد کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مشکلاتی که هنگام امدادرسانی در مواقع بحران وجود دارد و تجهیزات ناکافی سازمان حفاظت محیط زیست برای مقابله با حوادث، گفت: در تلاشیم از طریق تقویت روابط و تعاملات چند سویه، شبکه منسجم و قوی برای مقابله با حریق و مدیریت بحران وزارت کشور تحت عنوان شبکه واکنش سریع ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: این ستاد واکنش سریع با همکاری و هماهنگی هلال احمر، منابع طبیعی، دستگاه های انتظامی، ستاد مدیریت بحران و سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل خواهد شد.

معاون رئیس جمهور افزود:اگر حادثه در منطقه تحت پوشش سازمان حفاظت محیط زیست رخ دهد تشخیص اعزام هلی کوپتر بر عهده سازمان محیط زیست و اداره کل آن استان است در غیر اینصورت جزو وظایف سازمان جنگلهاست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.51641s, 18q