تقاضای مصرف شیر 14 درصد کاهش یافته است

90درصد خانواده های ایرانی کمبود کلسیم دارند

۱۳۹۳/۰۴/۲۲ - ۱۶:۲۸ - کد خبر: 115639
90درصد خانواده های ایرانی کمبود کلسیم دارند

سلامت نیوز :سازمان بهداشت جهاني، مصرف سالانه 200 ليتر شير و فراورده هاي آن را موجب افزايش رشد و بهبود سلامت جسم، افزايش هوش و قدرت فراگيري و افزايش توان کار و دير از کارافتادگي و طول عمر مي داند.

دکتر زهرا عبدالهی سرپرست دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت طی یادداشتی در روزنامه خراسان نوشت : دولت ها براي داشتن جامعه اي سالم و پويا، مبالغي را به عنوان يارانه براي فراورده هاي شير در نظر مي گيرند.کمبود کلسيم يکي از معضلات بزرگ بهداشتي در کشور ماست و گزارش هاي موجود حاکي است که حداقل 2/2 ميليون نفر از مردم کشور دچار پوکي استخوان هستند. برآورد مرکز تحقيقات استئوپروز درزمينه شکستگي هاي لگن مرتبط با پوکي استخوان سالانه 472 نفر به ازاي هر 100 هزار نفر افراد بالاي 50 سال جمعيت ايراني است و طبق برآورد سال 1389 سالانه حدود 51 هزار مورد شکستگي لگن قابل انتساب به پوکي استخوان در کشور رخ مي دهد. با توجه به تعداد شکستگي هاي استخوان ران ناشي از پوکي استخوان سالانه حداقل 33 ميليارد ريال فقط هزينه ناشي از شکستگي گردن استخوان ران به کشور تحميل مي شود.

آخرين بررسي الگوي مصرف مواد غذايي خانوارها در کشور نشان داده است که تقريباً 90درصد خانوارهاي ايراني دچار کمبود کلسيم هستند. ميانگين کلسيم دريافتي روزانه در سال 1391 نيز براساس اطلاعات ترازنامه خوراکي در حدود 658 ميلي گرم برآورد شده که از مقدار توصيه شده استاندارد براي مردم ايران (1023 ميلي گرم) کمتر است.

نتايج بررسي انجام شده در 48 شهر در سال 1390 نشان داده است که ميزان تقاضاي مصرف کننده براي فراورده هاي لبني 6 درصد و براي شير 14درصد کاهش داشته است. اين رقم با افزايش مجدد قيمت شير قطعاً بيش از اين مقدار خواهد بود.هر نوع افزايش قيمت حتي در کنار تبليغات و آموزش مردم، منجر به کاهش مصرف به ويژه در گروه هاي درآمدي پايين خواهد شد.

در نتيجه، علاوه بر فرهنگ سازي و آموزش تغذيه ، افزايش دسترسي اقتصادي خانوارها به ويژه اقشار کم درآمد به شير ومواد لبني حائز اهميت است و الگوي مصرف آن مي تواند متاثر از قيمت آن نيز باشد.

اصل هدفمندي يارانه به اين منظور است که يارانه از کالايي که افزايش مصرف آن سلامت مردم را به خطر مي اندازد به سمت کالايي سوق يابد که بايد مصرف شود. با توجه به وسعت کمبود ريزمغذي ها در کشور، با سوق دادن بخشي از يارانه قند و شکر و روغن به منابع غذايي ريزمغذي ها از جمله گوشت، مرغ، ماهي، تخم مرغ، حبوبات، شير، ماست و پنير مي توان بخشي از ريزمغذي هاي مورد نياز بدن را تامين کرد.

افزايش دسترسي اقتصادي به شير ومواد لبني ( عمدتا ماست و پنير) به خصوص در دهک هاي درآمدي پايين به هرطريق ممکن، پخش برنامه هاي آموزشي و تيزرهاي آموزشي رايگان براي مخاطبان مختلف در رسانه ملي (صدا و سيما)، ايجاد زمينه مناسب براي ترغيب صنايع به منظور توليد شير غني شده با ويتامين D و توزيع آن درسطح خانوار و مدارس با قيمت مناسب، کنترل قيمت شير و فراورده هاي لبني در راستاي اعتلاي صنايع شير و افزايش مصرف توسط افراد جامعه و اصلاح سياست هاي موجود قيمت گذاري به منظور ترغيب صاحبان صنعت شير براي توليد محصولات کم چرب از جمله مهم ترين راهکارهايي است که مي تواند به افزايش سرانه مصرف شير و در نتيجه کاستن از بار بيماري هاي مرتبط منجر شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.22763s, 19q