وزیر بهداشت:

بخش خصوصی برای رفع کمبود متخصص در کشور وارد عمل شود

۱۳۹۳/۰۴/۲۴ - ۱۰:۵۷ - کد خبر: 115741
بخش خصوصی برای رفع کمبود متخصص در کشور وارد عمل شود

سلامت نیوز: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: باید به بخش خصوصی اجازه دهیم، برای رفع کمبود متخصص در کشور وارد عمل شود.
بخش خصوصی برای رفع کمبود متخصص در کشور وارد عمل شود.


دکتر «سیدحسن هاشمی» در گفت وگو با ایرنا افزود: رفع کمبود متخصص در کشور به سرعت برطرف نمی شود و نیاز به زمان دارد.

وی خاطرنشان کرد: برای رفع کمبود متخصص نمی توانیم متخصص از خارج کشور وارد کنیم، بلکه باید مشوق هایی برای آنان قرار دهیم تا آنان با انگیزه در مناطق محروم کار کنند.

وزیر بهداشت ادامه داد: متاسفانه برخی متخصصان، خارج از حوزه سلامت مشغول ارائه خدمت هستند که باید کاری کنیم تا آنها را جذب حوزه سلامت کنیم.

هاشمی گفت: به بخش آموزش پزشکی ابلاغ کرده ایم تا برای برطرف کردن کمبود متخصص، ظرفیت پذیرش داوطلب در این حوزه را افزایش دهد، اما در کنار آن باید فرصت را برای بخش خصوصی فراهم کنیم تا آنان نیز وارد حوزه آموزش شوند.

وی با اشاره به کمبود متخصص بویژه در رشته های پرستاری و پیراپزشکی، تاکید کرد: بخش خصوصی برای تربیت نیروی پزشکی باید وارد عرصه شود.

لازم به ذکر است طبق آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، اکنون بخش بهداشت و درمان با کمبود یکهزار و 800 پزشک متخصص در مناطق محروم کشور و همچنین تعداد زیادی پرستار روبرو بوده که دسترسی عادلانه مردم را به خدمات درمانی کشور با مشکل مواجه کرده است.

همچنین براساس آمارهای اعلام شده، میانگین تعداد پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی در کشور، اکنون هفت دهم است.

برای رفع کمبود متخصص و پرستار در کشور، مقرر شده تا طرح های «حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم» در قالب طرح تحول نظام سلامت و استفاده از دانشجویان پرستاری در بالین اجرا شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
یک پزشک خانواده
برای تربیت دستیار میتوانید از بخش خصوصی استفاده کنید تا تمامی پزشکان عمومی متخصص شوند سلامتی مردم مهم است یا کاهش درآمد پزشکان قدیم؟رفع کمبود پزشکان مهم است یا جلوگیری از رقابت پزشکان؟اضافه شدن پزشکان جوان متخصص وبا سواد به متخصصین وهمکاری آنها در بخش دولتی نجاتبخش سلامت کشور خواهد بود.ای پزشکان نمازگزار وروزه دار مجلس ووزارت بعداشت کمی به فکر آخرت باشید مسئله حل میشود و جلوی مهاجرت بی رویه پزشکان گرفته میشود.چرا انشگاه آزاد مستقلا نمیتواند دانشجوی تخصص تربیت کند وخودش مدر کشان را بدهد!انحصارگرایی تا کی؟بیدار شوید اگر در خوابید واگر خود را به خواب زده اید دیگر بس کنید!والا فقط امام زمان میتواند ثروت اندوزان ودنیازدگان را بیدار کند نه فریاد بنده سراپاتقصیری مثل من!
خسته
الف)"بخش خصوصی برای رفع کمبود متخصص در کشور وارد عمل شود"

انگار بخش خصوصی بیکار نشسته ودر حال کسب معاش نیست!

ب)"برای رفع کمبود متخصص نمی توانیم متخصص از خارج کشور وارد کنیم"
چرا نمیتوانیم! سیر وپرتقال وخودرو و..را از چین تونستیم وارد کنیم متخصص هم میشه!میتونیم بگیم مثلا 100 سال باید در بمانی وحقوقش را هم براساس یورو ودلار پرداخت کنیم آنهم از یارانه ها!
روشنگر
اگر راست میگوئید وکمبود متخصص دارید از بخش خصوصی در تربیت دستیاران استفاده کنید!در کشورهای اروپایی دستیار میتواند 50 درصد دوره دستیاری را در بخش خصوصی بگذراند.بیش از 75 هزار پزشک عمومی داریم که 7 هزار نفرشان بیکارند.راه حل خیلی مشخص است!آزمون دستیاری را حذف کنید وبراساس علاقه پزشکان عمومی رشته خود را انتخاب ودر بخش خصوصی ودولتی دوره تخصص را گذرانده و متخصص شوند وکمبود راجبران کنند.صادقانه بگوئید آیا انحصارطلبان راضی به اینکار میشوند؟
بیش از 115 هزار پزشک داریم!
تا کی با عبارت کمبود پزشک بازی خواهیم کرد؟در تمامی شهرستانهای ایران پزشک اورژانس ،داخلی ،کودکان وجراح عمومی طرحی قراردادی یا رسمی داریم که صادقانه خدمت میکنند.چه کسی یا چه کسانی این اطلاعات غلط را به شما میدهند!آیا کارشناسانه میگویند؟آنها را معرفی کنید وآمار دقیق نیاز به متخصص براساس شهرها را منتشرکنید.
مثالی میزنم:یک بچه دریکی از شهرستانهای محروم از دوچرخه سقوط میکند ودچار شکستگی ساعد میشود وبه متخصص ارتوپدی (که هم دربخش خصوصی وهم دربخش دولتی این شهر ارتوپد دارند) مراجعه میکند وااو میگوید از مرکز استان پلاتین تهیه کنیدوبیاورید وهزینه 1 ملیون تومان خواسته بود همراهان بیمار را به مرکز استان در بیمارستان دانشگاهی برده وبا مبلغ 350 هزارتومان عمل میکنند!!پس مردم در مراکز استانها بهتر وراحتر وکم هزینه تر درمان میشوند وما کمبودی نداریم!

شاید منظور شما متخصص چشم وگوش وحلق بینی و فوق تخصص وزیبایی و...باشد که میتوانید امکانات لازم برای آنهارا در تمامی شهرستانها وروستاها ببرید وبعدا از کمبود متخصص بنالید.
0.16804s, 22q