پرخوری در شب

۱۳۸۷/۰۵/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11596
پرخوری در شب
دو نوع اختلال خوردن در شب
سندرم خوردن در شب، یک نوع بیماری با درصد بالای ابتلا است.افراد مبتلا اصولا در هنگام خواب گردی اقدام به خوردن می کنند یا در یک وضعیت بین خواب و بیداری.آنها معمولا راجع به این که چه کار می کنند کاملا هوشیار نیستند و تنها بعد از بیدار شدن متوجه باقیمانده چیزهایی می شوند که خورده اند و  در رختخواب خود ریخته اند مثلا کاغذ بسته بندی شکلات.ولی به خاطر نمی آورند که چه زمان این اتقاق افتاده است.  این اختلال از هر 100 نفر انسان یک الی دو نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. این اخثلال اولین بار در دهه1950کشف شد. محققین اخیرا کشف کرده اند که این اختلال با چاقی نیز پیوند دارد یعنی می توان گفت 9 الی 14  درصد افراد تحت درمان چاقی را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین این اختلال در بیماران روانی شایع تر است .همچنین اغلب افراد مبتلا به این اختلال به نوعی اعتیاد دارند و اغلب آنها از افسردگی رنج می برند. البته علت ارتباط این اختلال با افسردگی و اعتیاد هنو ز مشخص نشده است. شاید این سندرم باعث ایجاد اخثلال د رهورمون های تنظیم کننده اشتها ، خلق و خو و خواب  می شود.
درمان
محققان به این نتیجه رسیده اند که بین خواب و خوردن ارتباط وجود دارد و به همین ترتیب کم خوابی و افزایش وزن به دنبال هم اتفاق می افتد . پس داشتن خواب کافی می تواند از دستبرد  دیر هنگام به یخچال  جلوگیری کند.
-    در صورت داشتن این مشکل به پزشک روانشناس مراجعه کنید تا از وجود یا عدم وجود سایر اختلالات روانی که ریشه در این عادت دارد مطمئن شوید.
-    هر نوع اختلال روانی نهفته مثل افسردگی و یا اضطراب را درمان کنید. این امر می تواند عادت خوردن  را بهبود بخشد.
-    مطالعات اولیه ثابت کرده است که داروهای ضد تشنج مثل توپامکس و یا داروی ضدافسردگی مثل سرترالین به درمان این عادت نیز کمک می کند.
-    با یک متخصص  تغذیه مشورت کنید تا با دادن یک برنامه غذایی روزانه صحیح از پر خوری شب هنگام جلوگیری کنید. – تکنیک های کاهش استرس می تواند از بروز این عادت جلوگیری کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.08878s, 19q