مصرف داروهای استاتین خطر توسعه جنون پیری را کاهش می دهد

۱۳۸۷/۰۵/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11598
مصرف داروهای استاتین خطر توسعه جنون پیری را کاهش می دهد
دانشمندان مدرسه بهداشت عمومی دانشگاه میشیگان که نتایج یافته های خود را در تازه ترین شماره مجله "نورولوژی" منتشر کرده اند به ارتباط میان به حداقل رساندن میزان خطر توسعه ابتلا به جنون پیری و کاهش قدرت حافظه و مصرف داروهای استاتین پی بردند.

داروهای استاتین، گروهی از داروها هستند که در درمان کلسترول بالای خون مورد استفاد قرار می گیرد.

این محققان در تحقیقات خود هزار و 674 فرد بالای 60 سال بدون علائم جنون پیری را مورد آزمایش قرار دادند. این گروه متشکل از افراد متاثر از دیابت، فشارخون و آسیبهای قلبی عروقی بودند.

در این آزمایش که به مدت پنج سال به طول انجامید مشاهده شد 27 درصد از افرادی که از انواع مختلف استاتین استفاده می کردند و در حدود 130 نفر از این سالمندان را تشکیل می دادند علائم بیماری جنون پیری و کاهش قدرت شناختی را بروز دادند.

سپس این دانشمندان دیگر فاکتورهای خطر توسعه جنون پیری مثل سیگار، دیابت، سکته مغزی و فاکتورهای ژنتیکی را مورد بررسی قرار دادند و کشف کردند که بین مصرف داروهای استاتین و به حداقل رساندن درصد خطر بروز این بیماری ارتباط چشمگیری وجود دارد.

این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "کسانی که استاتین مصرف نمی کردند تقریبا دو برابر افرادی که از این گروه داروها استفاده می کردند در معرض خطر توسعه جنون پیری قرار داشتند."
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.16751s, 18q