مدير عامل سازمان انتقال خون: بيمه محصولات خوني امسال نيز اجرا مي شود

۱۳۸۷/۰۵/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11600
مدير عامل سازمان انتقال خون: بيمه محصولات خوني امسال نيز اجرا مي شود
دکتر "حسن ابوالقاسمي" در يک نشست مطبوعاتي به مناسبت فرا رسيدن نهم مرداد سي و پنجمين سالروز تاسيس سازمان انتقال خون ايران افزود: بيمه ايران برنده مناقصه امسال بيمه محصولات خوني است و با اين بيمه تمام گيرندگان فراورده هاي خوني تحت پوشش قرار مي گيرند.
ابوالقاسمي با اشاره به اينکه خوشبختانه سلامتي خون به اندازه کافي بالاست گفت: درسال گذشته هيچ گونه شکايتي نداشتيم.
وي گفت: قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي در سال 1386، سازمان انتقال خون ايران را موظف به بيمه محصولات خود کرد تا به موجب آن بيماران مصرف کننده خون و فراورده هاي خوني که دچار عارضه احتمالي مي شوند ، تحت پوشش بيمه قرار گيرند.
***راه اندازي بانک خون بند ناف در سال جاري
وي همچنين از راه اندازي "بانک خون بند ناف" در سال جاري خبرداد و گفت: به محض اينکه تعرفه سلول هاي بند ناف ايجاد شود ، اين سازمان قادر است ذخيره خون بند ناف را به صورت يک خدمت دولتي ارايه دهد.
ابوالقاسمي با بيان اينکه ‌در زمان حاضر تجهيزات اين بانک نيز فراهم شده اظهارداشت: اگر چنين بانکي ايجاد شود به معني آن است که تمام افراد جامعه به خون بند ناف دسترسي داشته باشند که اين موضوع يک کار پرهزينه اي هم محسوب مي شود.
وي اظهارداشت: بند ناف يک منبع غني از سلول هاي بنيادي براي هرگونه فعاليت خدماتي براي بيماران سرطاني است .
وي گفت: خون بند ناف کساني که تست ويروسي آنها منفي است واجد شرايط اهدا به اين بانک محسوب مي شوند.
وي در ادامه داشتن شناسنامه نمونه ها در اين بانک را از جمله موارد تفاوت بانک خون بند ناف سازمان انتقال خون با بانک خصوصي دانست و گفت:‌ براي ايجاد شناسنامه براي هر نمونه خون بند ناف بايد يک تست HLR بعمل آيد که بسيار پر هزينه است.
وي گفت: نمونه خون بند ناف که در بانک ياد شده نگهداري مي شود مي تواند براي عموم قابل استفاده باشد اين در حالي است که در يک بانک خصوصي مشابه نمونه ياد شده براي مصارف محدود و شخصي است .
وي با بيان اينکه سرمايه اوليه بانک خون بند ناف بيش از 10 ميليارد ريال برآورد شده افزود: نگهداري نمونه ها نيز بيش از 10 ميليون ريال هزينه دارد که بين 10 تا 20 سال نگهداري مي شوند.
وي اظهار اميدواري کرد نگهداري خون بند ناف به صورت رايگان باشد.
*** فناوري استفاده از Mak - System
وي گفت:‌ در خصوص نحوه نگهداري ، خون و فراورده هاي خوني ماهانه بطور مرتب توسط واحد کنترل کيفي ، ارزيابي و بررسي هاي دقيق انجام مي شود که در اين راستا در زمان حاضر در زمينه جدا سازي فراورده هاي خوني ، در پايگاه انتقال خون استان تهران از فناوري جديد تحت عنوان Mak - System که مورد تاييد انجمن بين المللي انتقال خون است ، استفاده مي شود.
وي افزود: با استفاده از اين فناوري ، در تمام بخش هاي انتقال خون ميزان سلامت خون از بالاترين حد ممکن برخوردار خواهد شد.
*** چسب فيبريني آماده است
ابوالقاسمي به محصول چسب فيبريني اشاره کرد و گفت: اين محصول در زمان حاضر آماده است و فقط منتظر تعرفه گذاري از وزارت بهداشت هستيم.
به گفته وي اين چسب که ضمن جلوگيري از خون گيري به ترميم زخم نيز کمک مي کند از پلاسماي خود فرد تهيه شده و بالاترين ضريب امنيت را دارد.
*** قرارداد راه اندازي پالايشگاه خون تقريبا تهيه شده و منتظر تامين منابع مالي هستيم
مدير عامل سازمان انتقال خون ايران از تهيه شدن قرارداد راه اندازي پالايشگاه خون با يک شرکت آلماني خبرداد و گفت: در زمان حاضر منتظر تامين منابع مالي آن هستيم.
وي گفت: سازمان انتقال خون وظيفه احداث پالايشگاه را انجام داده است و اگر اين پالايشگاه راه اندازي شود مي توانيم 200 هزار ليتر پلاسماي استاندارد شده که در زمان حاضر براي تهيه فرآورده هاي خوني به اروپا مي رود را به اين پالايشگاه بدهيم.
*** ميزان آلودگي خون هاي دريافتي کمتر از شيوع آن در کل جامعه است
وي همچنين در خصوص ميزان آلودگي خون‌هاي دريافتي از اهدا کنندگان خون گفت: اين آلودگي به مراتب کمتر از شيوع آن در کل جامعه است.
وي گفت: ميزان شيوع عفونت هاي ويروسي در جمعيت اهدا کنندگان خون در سال 1386 براساس يافته هاي آزمايشگاهي عبارت اند از HIV چهار هزارم درصد HCV با 12 صدم درصد و HBV با 41 صدم درصد است که اين ميزان نشان از حساسيت و دقت در انتخاب اهدا کنندگان دارد .
*** اخذ مجوز تاسيس موسسه عالي آموزشي و پژوهشي انتقال خون
وي گفت: پذيرش دانشجو درمقطع دکترا و در دوره هاي آموزشي هماتولوژي آزمايشگاهي، ايمونوهماتولوژي، بانک خون و همچنين ادامه تربيت دانشجو در مقطع کارشناسي ارشد و اجراي برنامه مشترک تربيت فلو و MPH طب انتقال خون از برنامه هاي موسسه خواهد بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.88944s, 18q