وزارت بهداشت: مساله پیوند اعضا اتباع بیگانه در ایران بازنگری می شود

۱۳۹۳/۰۴/۲۹ - ۱۶:۲۲ - کد خبر: 116005
وزارت بهداشت: مساله پیوند اعضا اتباع بیگانه در ایران بازنگری می شود

سلامت نیوز: رییس اداره پیوند و بیماران خاص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تشکیل جلسه شورای عالی پیوند اعضا در هفته گذشته و تشکیل کارگروهی در این رابطه افزود: این کارگروه قرار است در مورد پیوند اعضای اتباع بیگانه در کشور بازنگری کند.

«کتایون نجفی زاده» در گفت وگو با ایرنا افزود: ممکن است پیوند اعضا برای اتباع بیگانه ممنوع شود یا ممکن است کارگروه به این نتیجه برسد که پیوند اعضا برای اتباع بیگانه ادامه یابد، اما به احتمال زیاد پروتکل های این مساله نگاشته می شود، یعنی ممکن است پیوند اعضا برای اتباع خارجی فقط مختص کشورهایی باشد که این عمل جراحی در کشورشان انجام نمی شود، در آن صورت پیوند اعضا در ایران پس از عقد تفاهمنامه با آن کشور انجام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: نتایج تصمیمات این کارگروه در جلسه ای پس از پایان ماه مبارک رمضان و با حضور وزیر بهداشت اعلام و ابلاغ خواهد شد.

پیوند اعضای ایرانیان به اتباع خارجی ممنوع است

رییس اداره پیوند و بیماران خاص وزارت بهداشت گفت: طبق قانون مصوب ایران، اجازه پیوند اعضا برای اتباع بیگانه در صورتیکه از هم تبعه خود عضو دریافت کنند، وجود دارد، در نتیجه از سالیان پیش، بیماران نیازمند کلیه از کشورهای منطقه با دهنده خود به ایران مراجعه می کردند تا پیوند عضو برای آنان انجام شود و این مساله عجیبی نیست.

نجفی زاده تاکید کرد: پیوند اعضای ایرانیان به اتباع خارجی ممنوع است و به شدت با آن برخورد می شود.

وی از مردم خواست تا در هرکجا که این مساله را مشاهده می کنند، اطلاع رسانی های لازم را انجام دهند.

برخورد شدید وزارت اطلاعات و وزارت بهداشت با خاطیان پیوند اعضا

رییس اداره پیوند و بیماران خاص وزارت بهداشت گفت: پیوند اعضای فرد ایرانی به اتباع بیگانه پیگیری شده و با بیمارستان خاطی، بسته به نوع تخلف و شرایط با آن شدیدترین برخورد خواهد شد.

نجفی زاده با اشاره به شایعاتی در زمینه پیوند اعضای ایرانیان به اتباع بیگانه افزود: این شایعات همواره وجود دارد، بطور مثال چندی پیش گزارشی در این خصوص به وزارت بهداشت ارائه شد و بازرسان به بیمارستان مراجعه و تمام پرونده ها را بازدید و با بیماران و دست اندرکاران بیمارستانی مصاحبه کرده، اما هیچگونه مورد خلافی مشاهده نشد.

وی خاطرنشان کرد: گاهی نیز این شایعات در روزنامه ها با عناوینی مانند «دلالی اعضا» و گاهی به صورت پیامک به مردم منتقل می شود که این مسایل موجب صدمه زدن به پیکره «فرهنگ اهدای عضو» در جامعه می شود، بنابراین نباید در این زمینه جوسازی کرد.

رییس اداره پیوند و بیماران خاص وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه پیوند اعضای ایرانیان به اتباع بیگانه، جرم نابخشودنی است، گفت: گزارش های موردی در این زمینه وجود دارد، بطور مثال چندی پیش، یک تبعه خارجی با شناسنامه جعلی اقدام به این کار کرده که وزارت اطلاعات نیز وارد ماجرا شده و این تخلف بیش از آنکه به وزارت بهداشت ارتباط داشته باشد، یک تخلف در جعل مدارک است.

نجفی زاده تاکید کرد: پیوند اعضا از ایرانی به خارجی جرم بوده و به هیچوجه قابل بخشش نیست و با خاطیان شدیدترین برخوردها از سوی وزارت بهداشت و وزارت اطلاعات صورت می گیرد.

وی افزود: رسانه ها نیز دقت کنند در این مورد جوسازی صورت نگیرد و با افراد غیرقابل اطمینان در این زمینه مصاحبه نکنند، زیرا در این صورت، ارائه اطلاعات غلط به مردم، منجر به صدمه وارد شدن به فرهنگ اهدای عضو در جامعه خواهد شد.

به گفته وی، اکنون در کشور 23 هزار و 200 فرد دیالیزی وجود دارند و سالانه دو هزار و 700 پیوند کلیه در کشور انجام می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33037s, 18q