برومندی:

نویزهای مغناطیسی مقصر عدم پیش بینی طوفان تهران

۱۳۹۳/۰۴/۳۰ - ۱۲:۰۴ - کد خبر: 116034
نویزهای مغناطیسی مقصر عدم پیش بینی طوفان تهران

سلامت نیوز: سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: بنابر اعلام مسئولان سازمان هواشناسی و بررسی تصاویر رادار هواشناسی تهران، مشخص شد که در سالهای اخیر، میدان دید رادار تهران و برخی دیگر از شهرها به دلیل نویزهای الکترومغناطیسی( آلودگی صوتی یا سیگنالی) ناشی از منابع مختلف، بسیار محدود شده و قالبا تصاویر تولیدشده توسط رادارهای هواشناسی با نویز همراه است.

محمدمهدی برومندی در گفت و گو با خانه ملت در تشریح جزئیات جلسه امروز کمیسیون گفت: بحث پیرامون لایحه تصویب کنوانسیون میناماتا در مورد جیوه یکی از موارد مطرح شده در جلسه امروز بود که به پیشنهاد سازمان حفاظت از محیط زیست به مجلس ارایه شد.

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به کارکرد سودمندانه جیوه در صنعت پزشکی و برخی دیگر از صنایع و تاثیر مخرب آن بر سلامت انسان، محیط و با توجه به تدوین ساز و کارهای حقوقی در خصوص کنترل مصرف آن، کشورهای مختلف باید این موضوع را به تصویب رسانند و دولت نیز با تقدیم این لایحه به مجلس، موضوع با حضور کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست و کارشناسان وزارت امور خارجه مورد بررسی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در نهایت مقرر شد که این لایحه 6 ماه در کمسیون کشاورزی مسکوت باشد تا نقطه نظرات بین المللی و کارشناسی ارایه و پس از آن در دستور قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ادامه داد: مورد دیگر طرح الحاق یک ماده به عنوان ماده(22مکرر) به قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی بود و با توجه به ضرورتوجود آمار دقیق از وضعیت کشاورزی برای تصمیم گیری ها، جمعی از نمایندگان با پیشنهاد الحاق یک ماده طرحی را آماده کردند که در کمیسیون بررسی شود، اما به دلیل بارمالی برای دولت، مغایرت با قانون اساسی و قوانین موازی، این طرح موفق به اخذ رای نشد.

برومندی افزود: مورد مطرح شده دیگر ارایه گزارش رییس سازمان هواشناسی و کارشناسان این حوزه در مورد طوفان خرداد ماه تهران بود، در گزارش قرائت شده آمده که طوفان تهران در مقیاس مکانی در حد پدیده های خرد و از نظر زمانی نیز کمتر از دو ساعت طول عمر داشته و سازمان اعلام کرد که یک سال قبل از طوفان آن را اطلاع رسانی کرده است، در صورتی که با توجه به آمار، این اطلاع رسانی حداقل 3 ساعت قبل از وقوع باید صورت می پذیرفت.

این نماینده مردم در مجلس نهم بیان داشت: همچنین بنابر اعلام مسئولان هواشناسی و بررسی تصاویر رادار هواشناسی تهران، مشخص شد که در سالهای اخیر، میدان دید رادار تهران و برخی دیگر از شهرها به دلیل نویزهای الکترومغناطیسی( آلودگی صوتی یا سیگنالی) ناشی از منابع مختلف، بسیار محدود شده و قالبا تصاویر تولیدشده توسط رادارهای هواشناسی با نویز هایی همراه است و سازمان تنظیم مقررات رادیویی باید با توجه به شرایط موجود و با استفاده از نرم افزارهای متناسب به ایجاد فیلترهای لازم، نسبت به از بین بردن اختشاشات و امواج و ایجاد تصاویر بدون نویز اقدام کند.

وی ادامه داد: همینطور در این گزارش آمده که اولین تصویر رادار مربوط به 16،30 و دومین 16،45 بوده و سازمان هواشناسی پس از اطمینان از وقوع طوفان، اقداماتی را جهت اطلاع رسانی انجام داده که به دلیل نبود سامانه قوی هشدار با تاخیر انجام شده است.

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس گفت: در نهایت مقرر شد که این گزارش در صحن علنی مجلس قرائت شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.84703s, 18q