چه زمانی لکه بینی در بارداری خطرناک است؟

۱۳۹۳/۰۴/۳۰ - ۱۵:۰۷ - کد خبر: 116108
چه زمانی لکه بینی در بارداری خطرناک است؟

سلامت نیوز: از مهم‌ترين علت‌هاي لکه‌بيني در اين دوران، مي‌توان به بي‌کيفيت بودن نطفه تشکيل ‏شده و در نتيجه احتمال سقط يا خوب نبودن محل کاشته شدن جنين به‌خصوص بارداري خارج رحمي اشاره کرد.

دکتر هايده سميعي،متخصص زنان و زايمان و عضو هيات‌علمي دانشگاه علوم‌پزشکي تهران در هفته نامه سلامت نوشت: لکه‌بيني در روزهاي اول بارداري که با درد يا علائم ديگري همراه نيست، به‌خصوص اگر مشکلي در سونوگرافي ديده نشود، اهميت زيادي ندارد.

لازم است بدانيد وقتي نطفه تشکيل‏ شده از داخل لوله‌هاي فالوپ به رحم منتقل و کاشته مي‌شود، مخاط رحم واکنشي نشان مي‌دهد که باعث بروز لکه‌بيني مختصر مي‌شود. اين اتفاق مصادف با روزهايي است که خانم هفته‌اي است عادت ماهيانه‌اش دو هفته به تاخير افتاده است. در اين شرايط سونوگرافي کاملا طبيعي است و جنين داخل کيسه جنيني مشاهده مي‌شود، بنابراين اين لکه‌بيني يک پديده فيزيولوژيک است و اهميت چنداني ندارد، اما ساير لکه‌بيني‌هاي اوايل بارداري ممکن است علائم مهمي باشند و بايد جدي گرفته شوند.

از مهم‌ترين علت‌هاي لکه‌بيني در اين دوران، مي‌توان به بي‌کيفيت بودن نطفه تشکيل ‏شده و در نتيجه احتمال سقط يا خوب نبودن محل کاشته شدن جنين به‌خصوص بارداري خارج رحمي اشاره کرد. اگر بارداري خارج رحمي باشد، معمولا لکه‌بيني با دردهاي زيرشکمي همراه است. گاهي هم لکه‌بيني نشان‌دهنده اين است که سطح هورمون‌هاي مترشحه از تخمدان براي حفظ و ادامه بارداري کافي نيست. در اين صورت خانم بايد هورمون جايگزين پروژسترون دريافت کند.

گاهي هم لکه‌بيني اوايل بارداري ناشي از جفت يا جنين غيرطبيعي است؛ مانند بارداري مولار که به آن «بچه‌خوره» هم گفته مي‌شود. به هر حال هر گونه لکه‌بيني در اوايل بارداري بايد بررسي شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36723s, 19q