نگراني وزير نيرو از آلودگي آب چاه‌ها

۱۳۹۳/۰۴/۳۰ - ۱۵:۱۴ - کد خبر: 116109

سلامت نیوز: وزير نيرو گفت: وزارت نيرو نسبت به آلودگي آب چاه ها نگران است و با عوامل آن به شدت برخورد خواهد کرد. به گزارش مهر، وزير نيرو در نشست مشترک با مجمع نمايندگان مردم همدان در مجلس با بيان اين مطلب گفت: سياست وزارت نيرو حمايت از بخش خصوصي است،

اين وزارتخانه آماده همکاري با بخش خصوصي درباره آبرساني روستايي است و اگر شرکتي بخواهد در بخش بهره برداري همکاري کند، وزارت نيرو از شرکت مذکور خريد تضميني آب را در دستور کار خود خواهد داشت و چنانچه آن شرکت به استفاده از فاينانس تمايل داشته باشد، اين وزارتخانه آماده است تا ضمن تجميع مجتمع هاي آب روستايي، براي پيشبرد کار نهايت همکاري را با بخش خصوصي انجام دهد.

چيت چيان با اشاره به برخورد قانوني با مالکان چاه هاي غيرمجاز در منطقه تصريح کرد: حکم انسداد ۴۹۱ چاه غيرمجاز از سوي مقام هاي قضايي دريافت و تاکنون ۱۰۰ حلقه چاه مسدود شده است.

وي درباره هدر رفت آب، با بيان اين که هدر رفت آب در تمام جهان وجود دارد و جلوگيري کامل از آن غيرممکن است گفت: ميزان هدر رفت آب در شهرهاي مختلف متفاوت است، اما در زمان حاضر در سطح کشور ۱۳ درصد هدر رفت آب داريم که بايد برطرف شود.

وزير نيرو تأکيد کرد: ما به شرکت هاي خصوصي اعلام کرده ايم در صورتي که بتوانند راهکاري ارائه کنند تا جلوي هدر رفت آب گرفته شود، بهاي حاصل هدر رفت را به آن شرکت پرداخت خواهيم کرد.

چيت چيان با اشاره به اين موضوع که وزارت نيرو حساسيت خاصي نسبت به آلودگي چاه هاي آب دارد و پيشگيري از آلودگي چاه ها را در اولويت کاري خود قرار داده است، گفت: وزارت نيرو نسبت به آلودگي آب چاه ها نگران است و با عوامل آن به شدت برخورد خواهد کرد.

مدير دفتر مديريت مصرف و نظارت بر کاهش هدر رفت آب شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور نيز به خراسان گفت: 24.7 درصد مصرف آب در کل کشور بدون درآمد است که معادل حجمي حدود يک ميليارد و ۳۸۰ ميليون مترمکعب مي شود.

سيدزاده افزود: آب بدون درآمد، اجزاي مختلفي دارد و به ۳ بخش تقسيم مي شود که بخشي از آن هدر رفت واقعي است که به دليل شکستگي هايي که در خطوط انتقال وجود دارد يا نشت آب در شبکه هاي توزيع و انشعابات مشترکان اتفاق مي افتد بخش ديگري از آب بدون درآمد، هدر رفت ظاهري يا تلفات غير فيزيکي آب است که در اين موارد، آب مصرف مي شود ولي درآمدي براي شرکت آب و فاضلاب ندارد مثل مصارف غيرمجاز و انشعابات غيرمجازي که مثلاً در برخي از مناطق حاشيه شهرها وجود دارد.

بخش سوم آب بدون درآمد، نيز مصارف مجاز بدون درآمد است يعني مصارفي در فرآيندهاي داخل سيستمي و سازمان هاي مختلف انجام مي شود ولي براي آن ها قبض صادر نمي شود؛ مهندس علي سيدزاده با بيان اين که معمولاً مردم هدر رفت آب را فقط در بخش واقعي آن در نظر مي گيرند، ادامه داد: ميزان کل آب بدون درآمد در سال ۹۲ در کل کشور 24.7 درصد بوده است؛ يعني از کل آب توليدي و ورودي به شبکه هاي آب و فاضلاب شهري، 24.7 درصد درآمدي ندارد که اين ميزان معادل يک ميليارد و ۳۸۰ ميليون مترمکعب آب مي شود.

اين مقام مسئول در ادامه، سهم هر کدام از بخش هاي آب بدون درآمد از اين 24.7 درصد را بيان کرد: 13.3 درصد از آب بدون درآمد مربوط به هدر رفت واقعي، 9.8 درصد در بخش هدر رفت ظاهري است و 1.6 درصد به بخش مصارف مجاز بدون درآمد تعلق دارد. وي با اشاره به اين که بحث علمي آب بدون درآمد در دنيا از سال ۱۹۹۶ آغاز شده است و پيشينه طولاني ندارد؛ تأکيد کرد: با تشکيل دفتر مديريت مصرف و نظارت بر کاهش آب بدون درآمد در سال ۷۳، مطالعات منسجم و گسترده اي در زمينه شناخت هدر رفت آب در شبکه هاي کشور انجام گرفت و باعث شد وضعيت موجود را بشناسيم.

سيدزاده با اشاره به دستورالعمل هايي که بر اساس نسخه هاي انجمن جهاني آب IWA تدوين و بومي سازي شده است، افزود: عمل به اين دستورالعمل ها باعث کاهش ميزان هدر رفت آب در کشور شد به گونه اي که ميزان آب بدون درآمد از 31.8 درصد در سال ۸۳ به 24.7 درصد در سال ۹۲ رسيد که در مقايسه با کشورهاي ديگر، رتبه خوبي است اگر چه با کشورهاي توسعه يافته فاصله داريم ولي نسبت به کشورهاي خاورميانه و آسياي مرکزي رتبه خوبي است.

ميزان هدررفت آب در کشورهاي توسعه يافته مثل آلمان و دانمارک 8.9 درصد است؛ زيرا آن ها از ساختارهاي شبکه اي بسيار خوب و از زيرساخت هاي بسيار مناسبي برخوردارند.

وي به موضوع نشتي هايي که در منازل و انشعابات داخلي رخ مي دهد اشاره کرد و يادآور شد: هدر رفتن هر يک قطره در هر ثانيه (اگر شير آبي نشتي داشته باشد) به صورت ميانگين ۱۰۰۰ ليتر در سال مي شود، حال اگر در هر منزلي يک مورد به اين شکل وجود داشته باشد حجم زيادي از آب هدر مي رود.

مدير دفتر مديريت مصرف و نظارت بر کاهش هدر رفت آب شرکت آب و فاضلاب کشور، خاطرنشان کرد: با توجه به کمبود منابع آبي و بحران هاي موجود، بايد هدر رفت آب را مديريت کنيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.85887s, 18q