منابع مالي جهاني براي اقدام عليه ايدز كافي نيست

۱۳۸۷/۰۵/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11613
منابع مالي جهاني براي اقدام عليه ايدز كافي نيست
اين دفتر در گزارش تازه‌اي اعلام كرد كه جهان طي سالهاي آتي با كمبود منابع مالي مورد نياز براي درمان ايدز مواجه خواهد شد.

سزار نونيز، رييس دفتر ايدز سازمان ملل در آمريكاي لاتين در آستانه برگزاري هفدهمين كنفرانس جهاني ايدز كه از تاريخ 3 تا 8 اوت در پايتخت مكزيك برگزار خواهد شد طي مصاحبه‌اي با شينهوا اظهار داشت: هزينه درمان ايدز در سال 2007، به 10 ميليارد دلار آمريكا رسيد و اين مبلغ در سال 2010 حداقل 50 درصد افزايش خواهد يافت.

وي افزود: اما پيش بيني مي‌شود كه جهان بودجه كمتري را نسبت به آنچه واقعا براي درمان مبتلايان به ايدز نياز است، در سالهاي آتي به اين بخش اختصاص خواهد داد.

نونيز خاطرنشان كرد كه آمريكاي لاتين يكي از مناطقي است كه پول بيشتري را نسبت به ديگر مناطق به بخش درمان ايدز منتقل كرده است مانند برزيل كه حدود 525 ميليون دلار را به اين منظور اختصاص داده و آرژانتين كه قرار است بيش از 80 ميليون دلار براي اين كار صرف كند.

نونيز با اشاره به اين مطلب كه تشويق به كاهش جريان موارد جديد ابتلا به اين عفونت از اهميت بالايي برخوردار است از دولتهاي سراسر جهان درخواست كرد تا بودجه بيشتري را نه تنها براي درمان ايدز بلكه حتي جهت آموزش‌هاي پيشگيري از اين بيماري در نظر بگيرند.

اين در حالي است كه صندوق جمعيت سازمان ملل به تازگي اعلام كرده است؛ حداقل 500 هزار نفر از جوانان آمريكاي لاتين در گروه سني 15 تا 24 سال حامل ويروس اچ آي وي هستند كه اين رقم نسبت به سال 2006 پنج درصد افزايش يافته است.

رييس اين سازمان در بخش آمريكاي لاتين و كارائيب خاطرنشان كرد:‌ از ميان 33 ميليون فرد آلوده به ايدز كه در سراسر جهان زندگي مي‌كنند، 5/5 درصد را نوجوانان و جوانان تشكيل مي‌دهند و حدود يك سوم آنها در آمريكاي لاتين هستند.

اين افزايش هشداري براي سازمانها و دولتها است تا برنامه‌هاي پيشگيرانه خود را تقويت كنند.

اين مقام مسئول سازمان ملل تاكيد كرد كه همكاري مشترك وزارتهاي آموزش و بهداشت بويژه در آمريكاي لاتين براي مبارزه موفق با اين بيماري بسيار حائز اهميت است.

وي گفت: وقتي ما به دانش و اطلاعات دسترسي داريم و مهارتها و توانايي‌هاي بهتري براي تصميم گيري وجود دارد در نتيجه مي‌توانيم بهتر تصميم بگيريم و از خودمان نيز بهتر مراقبت كنيم.

از آنجا كه حدود 75 درصد از موارد جديد ابتلا از طريق تماس جنسي صورت مي‌گيرد لذا آموزش در اين زمينه و دسترسي به اطلاعات مربوطه به عنوان اقدامات پيشگيرانه بسيار حياتي است.

از سوي ديگر، يونيسف نيز بر تشديد خط مشي‌هاي عمومي جهت پيشگيري از ايدز در منطقه آمريكاي لاتين تاكيد كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.79518s, 18q