زباله سوز کهریزک وعده‌ای که محقق نشده است

۱۳۹۳/۰۴/۳۱ - ۱۶:۰۹ - کد خبر: 116177

سلامت نیوز: زباله‌سوز کهریزک؛ بهترین هدیه‌ای که مدیریت شهری می‌توانست برای جبران زحماتی که سالیان دراز مردم جنوب شهر بابت انتقال زباله‌ها به محل زندگی شان متحمل شده‌اند، به آنها بدهد، سال هاست که اسیر اما و اگر و امروز و فردا شده است.

مرداد سال 90 بود که شهردار تهران در جشن پایان دفن غیربهداشتی زباله، کلنگ احداث اولین مرکز زباله سوز پایتخت در کهریزک را به زمین زد و وعده افتتاح این مرکز تا پایان سال 91 و تبدیل کهریزک به پارک جنگلی را داد. زباله سوزی که قرار بود نقطه پایانی بر چهار دهه مشکل دفن زباله در تهران و ضایعات ناشی از آن از جمله تولید گاز متان باشد و با سوزاندن روزانه 200 تن زباله، سه مگابایت برق در ساعت تولید کند.

این نیروگاه زباله‌سوز با همکاری شهرداری تهران و از طریق فاینانس یک شرکت ایرانی در حال احداث است. اردیبهشت پارسال نیز مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران از بهره‌برداری از زباله سوز کهریزک در تابستان امسال خبر داد و گفت: این زباله‌سوز در مرحله مونتاژ تجهیزات قرار دارد. یوسف آرمودلی همچنین اعلام کرد که وزارت نیرو از نیروگاه‌های زباله‌سوز حمایت می‌کند و برق تولیدی آنها را به نرخ برق تولیدی نیروگاه‌های تجدیدپذیر، یعنی به ازای هر کیلووات ساعت 440 تومان خریداری می‌کند. این در حالی است که چندی پیش رئیس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد وزارت نیرو و مسئولان برق منطقه‌ای حاضر به خریداری برق تولید شده از زباله‌های تهران نیستند.

البته محمد حقانی این مطلب را درباره کارخانه تولید برق از زباله تلو مطرح کرده بود، اما با توجه به اینکه زباله سوز کهریزک هنوز راه‌اندازی نشده، این نگرانی وجود دارد که این اتفاق درباره برق تولیدی این نیروگاه نیز رخ بدهد. در همین راستا، حقانی درباره فعالیت زباله‌سوز کهریزک گفت: یکی، دو ماه پیش از زباله‌سوز کهریزک بازدید داشتم. اما این زباله سوز برای ورود برق به سیستم هنوز آماده نیست. البته تا زمانی که سازمان حفاظت محیط‌زیست تهران تولید برق و گاز از زباله را تایید نکند، شهرداری اجازه بهره‌برداری از این زباله‌سوزها را ندارد.

همچنین رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران از پیشرفت فیزیکی 90 درصدی نیروگاه زباله‌سوز کهریزک خبر داد و گفت: منتظر اتمام کار و بهره‌برداری از این پروژه هستیم. رحمت‌الله حافظی درباره خرید برق تولیدی این نیروگاه توسط وزارت نیرو گفت: برای وزارت نیرو فرقی ندارد که برق توسط نیروگاه‌های گازی تولید شده باشد یا نیروگاه زباله‌سوز. اما مشکلاتی در بهره‌برداری از این زباله‌سوز وجود دارد. با این اوصاف و با گذشت یک ماه از تابستان، فصلی که وعده بهره‌برداری از نیروگاه زباله‌سوز کهریزک در آن داده شده بود، باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا در دو ماه باقیمانده از فصل گرما، نیروگاه کهریزک بالاخره پس از دو سال تاخیر، تولید برق از زباله را شروع می‌کند یا خیر و آیا مسئولان وزارت نیرو به وعده‌های خود درباره حمایت از نیروگاه‌های زباله‌سوز عمل می‌کنند؟


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.14955s, 18q